Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia Starachowic nadal dzieli

Redakcja
Kilkanaście osób przyszło pod pomnik Żołnierzy Radzieckich. Przynieśli transparent oraz zdjęcia polskich oficerów pomordowanych przez Rosjan, wykrzykiwali „Precz z komuną!”.
Kilkanaście osób przyszło pod pomnik Żołnierzy Radzieckich. Przynieśli transparent oraz zdjęcia polskich oficerów pomordowanych przez Rosjan, wykrzykiwali „Precz z komuną!”. Monika Nosowicz-Kaczorowska
"Goń z pomnika bolszewika" i "Precz z komuną" wykrzykiwali podczas uroczystości z okazji wyzwolenia Starachowic spod niemieckiej okupacji przedstawiciele środowisk prawicowych.

Uroczystość z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Starachowic zorganizował Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju i Zarząd Klubu Żołnierzy Rezerwy. Jak co roku żołnierze rezerwy spotkali się pod dwoma pomnikami.

Pod pomnikiem Bohaterów Starachowic bez przeszkód złożyli kwiaty. Przy pomniku Żołnierzy Radzieckich czekała na nich grupka głównie młodych ludzi ze skrajnie prawicowych środowisk. Przynieśli ze sobą transparent z napisem "Goń z pomnika bolszewika", krzyczeli "Precz z komuną". Spora część przeciwników obchodzenia rocznicy wejścia do miasta Armii Czerwonej miała zdjęcia polskich oficerów pomordowanych przez Rosjan. Wraz z demonstrantami pod pomnik przyszedł radny Rady Miasta Zygmunt Andrejas, który uroczyście przysiągł, że nie spocznie, aż pomnik Żołnierzy Radzieckich nie zniknie z krajobrazu miasta.

Druga część uroczystości miała już znacznie spokojniejszy przebieg. Żołnierze rezerwy, ludzie ze środowisk lewicowych spotkali się na wieczornicy w Sali Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na spotkaniu nie było delegacji z Urzędu Miasta. Starostwo Powiatowe reprezentowała Beata Stąpor, członek Zarządu Powiatu, obecni byli też lewicowi radni z obu rad..

Medalami 70-lecia Ligi Obrony Kraju prezes LOK w Starachowicach Jerzy Wątroba odznaczył Stanisława Sałatę i Waldemara Biełoszejewa. Następnie głos zabrał Paweł Lewkowicz, radny Rady Powiatu. Mówił o tym, że nie można jedna miarą mierzyć okupacji hitlerowskiej z władza socjalistyczną, bo po 1945 roku budowano szkoły, rozwijała się kultura, powstawały fabryki, drogi.

- Po 70 latach nie można mówić, że Ludowe Wojsko Polskie nie było polskie. Żołnierze ze wschodu i żołnierze z zachodu tak samo przelewali krew za Polskę - powiedział Paweł Lewkowicz.

Uroczystość zakończył koncert pieśni wojskowych zespołu Estradowego "Wiarusy".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie