Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Podkarpacia podsumowali 2014 rok. Było mniej zabójstw, kradzieży i rabunków

Marcin Radzimowski
O statystykach dotyczących przestępczości na terenie województwa mówił w poniedziałek między innymi szef garnizonu podkarpackiego policji, nadinspektor Zdzisław Stopczyk.
O statystykach dotyczących przestępczości na terenie województwa mówił w poniedziałek między innymi szef garnizonu podkarpackiego policji, nadinspektor Zdzisław Stopczyk. policja
Statystycznie w naszym województwie powinniśmy się czuć bezpiecznie. Na Podkarpaciu odnotowano 18 zabójstw, rok wcześniej zamordowanych zostało aż 31 osób. Na dziesięć popełnionych przestępstw, sprawcy siedmiu z nich szybko zostają wykryci.

Jest coraz bezpieczniej na drogach naszego regionu, ale nie tylko. Dla przeciętnego mieszkańca najbardziej wymiernym wskaźnikiem poziomu bezpieczeństwa jest liczba przestępstw kryminalnych - rozboje, pobicia, kradzieże i włamania to kategorie przestępstw szczególnie "odczuwanych" przez społeczeństwo. Na szczęście i w tej kategorii mamy powody do optymizmu - jest coraz bezpieczniej.

Mniej wypadków, mniej ofiar

Ubiegły rok był kolejnym rokiem znaczącej poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa. Odnotowano o 79 mniej wypadków, niż rok wcześniej, a w tragicznych zdarzeniach zginęło o dziesięć osób mniej (141 wszystkich ofiar). W wypadkach ucierpiało ogółem 2151 osób, także mniej, niż rok wcześniej. Policja podkreśla również, że w 2014 roku znacznie zwiększyła się liczba policyjnych kontroli stanu trzeźwości (aż 512.290, rok wcześniej 290.511), w wyniku których stróże prawa wykryli 5557 przestępstw związanych z kierowaniem pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Mniej kradzieży i pobić

Podkarpaccy policjanci w 2014 roku wszczęli znacznie mniej postępowań o przestępstwa, niż w ciągu wcześniejszych dwunastu miesięcy. Ogółem było to niespełna 31 tysięcy postępowań, o 5,3 tys. mniej. Mniej śledztw i dochodzeń dotyczyło też przestępstw kryminalnych - nieco ponad 20 tysięcy przy blisko 22 tysiącach w 2013 roku.

Dzieląc wszczęte postępowania dotyczące przestępstw na poszczególne kategorie, zauważyć można tendencje spadkowe: kradzież z włamaniem (408 mniej), uszczerbek na zdrowiu (34 mniej), uszkodzenie rzeczy (364 mniej), kradzież (1349 mniej), kradzież samochodów (19 mniej), bójki i pobicia (73 mniej).

W roku 2014 zmniejszyła się liczba zabójstw. Było ich 18, a rok wcześniej aż 31. W większości są to tragiczne skutki awantur po pijanemu w gronie rodziny bądź bliskich znajomych. Policjanci wszczęli też 64 sprawy dotyczące korupcji. To o 28 spraw więcej niż w 2013 roku.

Więcej znaczy skuteczniej

Jednocześnie w 2014 roku policjanci z naszego regionu wszczęli więcej spraw dotyczących przestępstw gospodarczych (4191, rok wcześniej 3991) i narkotykowych (596, w 2013 roku 560). Paradoksalnie więcej przestępstw w tych kategoriach nie świadczy o wzroście przestępczości, lecz o skuteczniejszych działaniach policji. To przestępstwa wykrywane w zdecydowanej większości w wyniku działań operacyjnych.

Remontowali komendy

Na poniedziałkowej naradzie dotyczącej stanu bezpieczeństwa na Podkarpaciu obecni byli między innymi I zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Krzysztof Gajewski, wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska, marszałek Władysław Ortyl i podkarpacki komendant wojewódzki państwowej straży pożarnej nadbrygadier Bogdan Kuliga.

Korzystając z okazji szef garnizonu policji, nadinspektor Zdzisław Stopczyk przypomniał o wsparciu policji przez samorządy (ponad 2 mln zł), co pozwoliło przeprowadzić choćby remonty komend.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie