Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chleb nie tylko na kanapki. Przyda się do zup, sałatek i zapiekanek

/esw/
Panzanella – to rodzaj włoskiej sałatki, której jednym ze składników jest czerstwy chleb.
Panzanella – to rodzaj włoskiej sałatki, której jednym ze składników jest czerstwy chleb. thefoodplace.co.uk/cc/Flickr.com
To jeden z najbardziej popularnych artykułów spożywczych. Na naszych stołach chleb gości codziennie. Mimo to używamy go w kuchni raczej z niewielką dozą kreatywności - najczęściej w postaci prostych kanapek na śniadanie lub zabieranych do szkoły czy pracy. Tymczasem bochenek chleba kryje w sobie ogromny potencjał.

Tosty to drugi po kanapkach, najpopularniejszy sposób wykorzystania pieczywa. Można je jednak zjadać nie tylko w formie zgrillowanej kanapki - drobno pokrojony miąższ chleba uprażony na patelni lub opieczony w piekarniku będzie doskonałym dodatkiem do zup lub sałatek.

Miąższ chleba stanowi doskonały środek do zagęszczania zup kremów. Wystarczy dodać do kromkę bez skórki, pozwolić jej nasiąknąć, a następnie zmiksować z resztą składników. Zupa stanie się gęsta i kremowa, a chleb nie wpłynie znacznie na jej smak.

Wydrążony bochenek niewielkiego chleba, czyli chrupiąca skórka pozbawiona miąższu, stanowi efektowne i praktyczne naczynie do serwowania gęstych zup, gulaszów lub potrawek. Jeśli kogoś nie nasyci serwowane w nim danie, może uzupełnić posiłek, zjadając nasiąkniętą sosem miseczkę z chleba.

Panzanella - to rodzaj włoskiej sałatki. Jednym z głównych jej składników jest czerstwy chleb, który pod wpływem dressingu oraz soku z warzyw mięknie i wzbogaca jej smak. Dzięki temu prosta sałatka z warzyw zamienia się w sycące danie.

Zapiekanki z makaronu lub ziemniaków są bardzo popularne. Ale równie smaczne są zapiekanki, których główny składnik stanowi chleb. Można przygotować je zarówno na słodko, jak i na słono, a w każdej wersji smakują doskonale.

Jak przechowywać pieczywo?

Każdy lubi smaczne i świeże pieczywo. Jak więc je przechowywać, by mogli cieszyć się jego smakiem jak najdłużej? Najszybciej świeżość traci chleb pszenny. Najdłużej smak oraz wilgoć zachowa chleb pieczony z mąki żytniej na zakwasie - przechowywany w odpowiednich warunkach świeżość potrafi zachować nawet do 10 dni.

Oto zasady, o których warto pamiętać:

- pieczywo zostawione na wierzchu wysuszy się lub spleśnieje.
- chleb przechowujemy w temperaturze pokojowej.
- ciepły chleba wkładamy do papierowych torebek, a nie foliowych, w których się zaparzy,
- pieczywo najlepiej przechowywać w drewnianych chlebakach - odprowadzają wilgoć na zewnątrz, nie dopuszczając wilgoci do wewnątrz, trzeba tez pamiętać o czyszczeniu i wietrzeniu chlebaka,
- jeśli nie mamy miejsca na chlebak - można użyć wiklinowego koszyczka, wyłożonego bawełnianą lub lnianą serwetką, która będzie chronić pieczywo przed wysychaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie