Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli myśliwi uczyli dzieci jak ważna jest przyroda

Zdzisław Surowaniec
Spotkanie podsumowujące całe przedsięwzięcie było okazją do wręczenia przez myśliwych nagród dla uczniów biorących udział w konkursach.
Spotkanie podsumowujące całe przedsięwzięcie było okazją do wręczenia przez myśliwych nagród dla uczniów biorących udział w konkursach. Dawid Wąsikowski
Akcja przeprowadzona w Stalowej Woli uświadomiła dzieciom, jakie znaczenie ma przyroda i ochrona środowiska dla bezpieczeństwa i życia ludzkiego.

Myśliwi nie tylko zajmują się gospodarką łowiecką i pozyskiwaniem zwierzyny. Interesuje ich także problem zanieczyszczania środowiska naturalnego. Dlatego zajmują się edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży.

Powstanie kół miłośników, stworzenie mapy dzikich wysypisk, konkursy, warsztaty, a także edukacyjne wycieczki ekologiczne - to najważniejsze elementy projektu zrealizowanego przez myśliwych z Koła Łowieckiego "Nadwiślańskie" z Radomyśla nad Sanem.
Dwaj myśliwi z tego Koła, Ireneusz Kroker i Julian Geneja, otrzymali 5 tys. zł dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na działania edukacyjne na rzecz dzieci i młodzieży z zespołów szkół w Radomyślu nad Sanem i Antoniowie, czyli z terenów, na których gospodaruje radomyskie koło.

W obu szkołach powstały, zrzeszające po 15 dzieci, Koła Miłośników Przyrody, wspierane przez powołaną spośród gimnazjalistów sekcję wolontariatu młodzieżowego. Zorganizowano również konkursy na eko-fotografię i eko-plakat. Wykonane prace wykorzystano później do wykonania tabliczek informacyjnych promujące zachowanie czystości w lesie.

Uczniowie uczestniczyli w pieszych wycieczkach po okolicznych miejscowościach, podczas których zlokalizowały dzikie wysypiska śmieci, a także brały udział w akcji "Lisie nory", w trakcie której najmłodsi wspólnie z myśliwymi wzdłuż wałów Sanu szukali siedlisk lisów, bobrów i innych zwierząt, których nory mogą zagrażać szczelności wałów przeciwpowodziowych. Akcja ta miała na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne są uwarunkowania przyrodnicze w kontekście bezpieczeństwa i życia ludzkiego.

Ponadto w ramach projektu zorganizowano warsztaty artystyczno-recyklingowe pod nazwą "Ze starego coś nowego" dla wszystkich uczestników projektu zrzeszonych w kołach oraz innych chętnych dzieci. Podczas zajęć praktycznych z odpadów m.in. gazet, butelek, puszek, słoików powstały niepowtarzalne przedmioty, np. pojemnik na przybory szkolne, maskotki czy dekoracje.

Najciekawszym elementem projektu dla dzieci i młodzieży była edukacyjna wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie uczestnicy zapoznali się z metodami, sposobami i formami zachowania naturalnych zasobów przyrodniczych. Najmłodsi spotkali się z pracownikami Parku i przeszli ścieżką przyrodniczą "Bukowa Góra".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie