Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biobank w Podzamczu Chęcińskim działa z sukcesami. Młode mamy chętnie deponują krew pępowinową

Lidia Cichocka [email protected]
Twarzą kampanii promującej bank krwi pępowinowej jest Kasia Cichopek, która także zdeponowała swoją krew w banku.
Twarzą kampanii promującej bank krwi pępowinowej jest Kasia Cichopek, która także zdeponowała swoją krew w banku.
Młode mamy chcą deponować krew pępowinową w banku krwi w Podzamczu Chęcińskim. Widzą w tym szansę dla dzieci.

Taką możliwość mają od 16 grudnia panie, które rodzą w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach.

- W pierwszym okresie chcieliśmy przetestować, czy system dobrze działa, dać sobie czas na ewentualne poprawki i udoskonalenia. Myśleliśmy, że w tym pierwszym okresie zainteresowanie będzie mniejsze, ale ono jest bardzo duże - mówi Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, na terenie którego znajduje się Biobank. - Od tego tygodnia krew będzie pobierana także w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, niedawno podpisaliśmy z nim umowę, a o możliwość oddawania krwi do banku dopytuje się szpital miejski w Kielcach.

- Zainteresowanie deponowaniem krwi, która służy do wydzielenia komórek macierzystych, dających możliwość terapii w wielu chorobach, jest tak duże, że musimy zmienić procedury i nastawiać się na przyjmowanie 20 próbek dziennie - mówi Perz.

Do tej pory wydzielono komórki macierzyste z 45 próbek krwi pępowinowej. - Pobrań było więcej, ale nie wszystkie nadawały się do obróbki - wyjaśnia dyrektor.

Przypomnijmy, że Publiczny Bank Krwi Pępowinowej w Podzamczu jest pierwszym działającym w Polsce. Mieszkanki Świętokrzyskiego mogą w nim krew deponować bezpłatnie. W marcu krew będą mogły deponować panie rodzące w innych szpitalach na terenie województwa.

W publicznym banku krew deponowana bezpłatnie staje się dobrem społecznym, a więc wzbogaca pulę preparatów komórek macierzystych dostępnych dla biorców niespokrewnionych.

Obecnie z wykorzystaniem komórek macierzystych leczy się ponad 70 różnych schorzeń i ta lista ciągle się wydłuża. Komórki macierzyste są wykorzystywane w ośrodkach transplantacyjnych oraz medycynie regeneracyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie