Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W cieszkowskim gimnazjum prężnie działa szkolny klub Amnesty International

Adam Ligiecki [email protected]
Szkolny klub Amnesty International w Cieszkowach już działa. Pierwsze "wolnościowe" warsztaty dla pierwszoklasistów - na lekcji wiedzy o społeczeństwie - poprowadziły uczennice klasy trzeciej.
Szkolny klub Amnesty International w Cieszkowach już działa. Pierwsze "wolnościowe" warsztaty dla pierwszoklasistów - na lekcji wiedzy o społeczeństwie - poprowadziły uczennice klasy trzeciej. archiwum szkoły
Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach koło Czarnocina - jako pierwsze w regionie Ponidzia - zaczyna działalność w Amnesty International.

Pomysłodawcą wstąpienia do członkostwa w organizacji był Krzysztof Nurkowski - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w cieszkowskim gimnazjum. Na początek zawiązała się szkolna grupa inicjatywna, licząca 15 osób.

Prawa dla człowieka

Gimnazjaliści z Cieszków podjęli działalność w międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International. Jej misją jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka.

- Po zarejestrowaniu szkolnego klubu w Amnesty International przystąpiliśmy do realizacji zadań zaproponowanych przez koordynatorów Amnesty. A jednym z naszych pierwszych działań było przeprowadzenie zajęć warsztatowych dla uczniów klasy pierwszej - opowiada Kamila Zając z klasy III A.

Lekcja... nietypowa

Warsztaty dla pierwszaków zorganizowano na lekcji wiedzy o społeczeństwie. Motywem przewodnim było łamanie praw człowieka. Co ciekawe, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji.

- Chcieliśmy wprowadzić pierwszoklasistów w tematykę oraz rolę działań Amnesty International. Tym samym wzbogacić ich wiedzę, a także poszerzyć o nowe horyzonty. Miała to być bardzo nietypowa lekcja i... taka była! - zapewnia Kamila.

Oblicza wolności

Potwierdzają te słowa pierwszoklasiści, którym bardzo przypadły do gustu ćwiczenia przygotowane przez starszych kolegów. Zwłaszcza - wspólna "burza mózgów", z wolnością w herbie.

Wolność to... Uczniowie mogli pisać podawać dowolne skojarzenia. Pomysłów nie brakowało: wolność religijna, wolność słowa, tolerancja, równouprawnienie, prawo do własnego zdania, prawo do podróży.

Co za "manifa"!

Hitem warsztatów stała się też "scenka". Należało w sugestywny sposób odegrać manifestację w obronie praw człowieka. Dziewczęta manifestowały z pasją, chłopcy natomiast wcielili się w role policjantów. Co tam... się działo!

Kolejna czynność to wstąpienie do projektu "Stop dyskryminacji - razem mamy siłę". Jego celem jest wykrywanie, zapobieganie oraz zwalczanie dyskryminacji w okolicy.

- Postawiliśmy przed sobą wielkie wyzwanie, które wymaga od nas zaangażowania i dużo ciężkiej pracy. Ale damy radę! - twierdzi z przekonaniem Kamila Zając. Do grona liderów należą także: Katarzyna Kuciak, Róża Laskowska, Magdalena Okaz, Adrian Bożęcki, Mateusz Jabłoński, Weronika Kubicka, Emilia Gruszka, Zuzanna Durbacz, Klaudia Wojas, Alicja Paczkowska, Kamila Derlatka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie