Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brudne dłonie są powodem wielu infekcji. Lekarze apelują o dokładne mycie rąk

Grzegorz Lipiec [email protected]
Brudne dłonie są przyczyną wielu infekcji. Ważne jest zadbanie o higienę, zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy w środku sezonu grypowego.

Mycie dłoni to podstawa

Mycie dłoni to podstawa

Prawidłowa higiena dłoni to mycie przez około 20-30 sekund. Musimy pamiętać o tym, aby czyścić dłonie za każdym razem po powrocie do domu, przed posiłkiem, przygotowaniem jedzenia, a także po opuszczeniu toalety. Dokładne namydlenie to około 10-15 sekund. Okazuje się, że najczęściej zapominamy o umyciu przestrzeni pomiędzy palcami oraz miejsc na zewnętrznej stronie dłoni. Jak wynika ze statystyk, prawidłowe mycie rąk pozwala znacznie obniżyć ryzyko chorób i zakażeń.

Nigdy nie zapominaj

W codziennym funkcjonowaniu pewne czynności wykonu-jemy automatycznie, należy do nich choćby mycie dłoni. Jak zbadał Państwowy Zakład Higieny 86 proc. Polaków deklaruje, że myje ręce przed posiłkiem, 90 proc. zapewnia, że myje je po wyjściu z toalety.

O czystość dłoni najmłodszych dbają rodzice, a w przedszkolu i szkole także nauczyciele. Ale czas ferii przynosi często odpoczynek i zapomnienie, także w wykonywaniu tak rutynowych i codziennych czynności. Dzieci najchętniej skupiają się na zabawie i niekoniecznie pamiętają o myciu rąk, szczególnie, kiedy odpoczywający rodzice nie upominają.

Wszędzie drobnoustroje

Warto poznać fakty. 80 proc. infekcji, jakie dopadają ludzi, przenoszonych jest przez brudne dłonie. Światowa Organizacja Zdrowia od lat przypomina, że 69 proc. zakażeń przewodu pokarmowego wynika z przenoszenia zarazków obecnych na zanieczyszczonych dłoniach i brudnych powierzchniach. Tymczasem na kontakt z brudnymi powierzchniami narażeni jesteśmy szczególnie latem, gdy odwiedzamy restauracje w nadmorskich kurortach, place zabaw, przemieszczamy się publicznym transportem. Częściej niż w innych porach roku dotykamy dłonią poręczy, klamek, uchwytów. Częściej też wypłacamy pieniądze z banko-matów, tymczasem na ich klawiaturach oraz samych banknotach znajduje się bardzo wiele groźnych zarazków.

Jakie mogą czaić się zagrożenia? Lista mikroorganizmów jest długa. Zaczynając od popularnej grypy, poprzez choroby biegunkowe wywołane przez rotawirusy i norowi-rusy, szczególnie trudne w leczeniu gronkowce, pałeczki Salmonelli, E. coli oraz jaja pasożytów, jak tasiemiec czy owsiki. - Poszczególne szczepy bakterii poprzez brudne dłonie przenoszą się z człowieka na człowieka. Niektóre z nich mogą przetrwać poza organizmem człowieka, na klamkach lub poręczach, całkiem długo - mówi Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Wirus grypy jedynie 48 godzin, ale już rotawirusy mogą przeżyć nawet 60 dni. Dlatego odpowiednio częste mycie dłoni jest tu najskuteczniejszą metodą profilaktyki.

Woda, mydło

Zapewnienie prawidłowej higieny dłoni wymaga mycia wodą i mydłem przez około 20-30 sekund. Podstawową zasadą powinno być mycie dłoni zawsze po powrocie do domu, przed posiłkiem lub przygotowaniem jedzenia, po wyjściu z toalety. Ręce należy myć często, choć jeśli nie jesteśmy narażeni na szczególnie brudne obiekty, czystość powinna się utrzymywać do około dwóch godzin.

Przed przystąpieniem do mycia dłonie należy zmoczyć. Dokładne namydlenie powinno nam zająć około 10-15 sekund. Najczęściej zapominamy o dokładnym myciu przestrzeni między palcami oraz miejsc na zewnętrznej stronie dłoni - w okolicy kciuka i bliżej nadgarstka. Pamiętajmy też o zdjęciu biżuterii i miejscach pod paznokciami - gromadzi się tam bardzo wiele bakterii. Następnie przez około 10-15 sekund spłukujemy i dokładnie suszymy, najlepiej papierowym, jednorazowym ręcznikiem.

Lekarze zalecają, aby po umyciu nie dotykać już kranu dłońmi, szczególnie w łazienkach publicznych. Prawidłowe i odpowiednio częste mycie dłoni znacznie obniża ryzyko zachorowań: aż o połowę na choroby biegunkowe i o 30 proc. liczbę zakażeń dróg oddechowych.

- Czasem, gdy nie mamy możliwości skorzystania z wody bieżącej, na przykład będąc na placu zabaw, na szlaku w górach, czy wycieczce rowerowej można też umyć dłonie "na sucho", stosując antybakteryjne preparaty z alkoholem - dodaje Szczepan Jędral.

Ważne jest też, by podstawową wiedzę na temat higieny rąk przekazywać już najmłodszym dzieciom. Tak powstała idea programu Akademia Czystych Rąk Carex, akcji edukacyjnej dla uczniów szkół podstawowych. Jej głównym celem jest przekazanie dzieciom wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia, a także wyrobienie w nich prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk. Akcja organizowana jest już po raz piąty. Materiały edukacyjne dostosowano stopniem trudności do dzieci z klas 1-3 oraz 4-6, a dodatkowa zachęta to konkurs plastyczny.

- Dobrze, że w takich inicjatywach bierze udział coraz więcej szkół, w tym także i z Podkarpacia - wylicza Szczepan Jędral.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie