Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie odbył się finał Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Poznaj zwycięzców

Rafał Banaszek [email protected]
Laureaci 22. finału Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie.
Laureaci 22. finału Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. Rafał Banaszek
Zespół Pieśni i Tańca Sorbin z Bliżyna, Jędrzejowski Chór Miejski, zespół Sonatina z Suchedniowa, Ilona Pałyga z Czerwonej Góry i Wiesław Szydłowski z Ciszycy Górnej - to zwycięzcy 22. finału Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia we włoszczowskim Domu Kultury odbył się koncert finałowy wojewódzkiego konkursu kolęd i pastorałek. W tym roku już po raz 22. Na sali widowiskowo-kinowej imienia Przemysława Gosiewskiego zaprezentowało się 20 wykonawców z regionu świętokrzyskiego. Oceniani byli w czterech kategoriach: soliści, chóry, zespoły i zespoły ludowe. Każdy uczestnik wykonał trzy utwory - dwie pastorałki i kolędę.

Występy oceniała pięcioosobowa rada artystyczna w składzie: doktor Jerzy Szczyrba - muzyk, kompozytor z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (przewodniczący jury), Leszek Ślusarski - muzyk z Polskiego Radia Kielce, Michał Stachurski - muzyk z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (sekretarz jury), ksiądz kanonik Leszek Dziwosz - proboszcz parafii pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników we Włoszczowie oraz ksiądz Sebastian Nocoń z Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

Po wysłuchaniu 20 wykonawców komisja przyznała nagrody pieniężne. Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej nagród zdobyli artyści z powiatu kieleckiego. W kategorii zespoły ludowe wygrał Zespół Pieśni i Tańca Sorbin z Bliżyna (powiat skarżyski). Najlepszym chórem okazał się Jędrzejowski Chór Miejski. Zwycięzcą kategorii "zespoły" została Sonatina z Suchedniowa (powiat skarżyski). W grupie solistów przyznano dwa pierwsze miejsca: Ilonie Pałydze z Czerwonej Góry (powiat kielecki) i Wiesławowi Szydłowskiemu z Ciszycy Górnej (powiat opatowski).

- Poziom konkursu był wyższy, niż w ubiegłym roku - powiedział nam przewodniczący Rady Artystycznej Jerzy Szczyrba. Łączna pula nagród finansowych wyniosła w tym roku 6,5 tysiąca złotych. Ich fundatorami były samorządy i parafie z Włoszczowy.

Głównym organizatorem Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek był Wojewódzki Dom Kultury imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a współorganizatorem Dom Kultury we Włoszczowie. Patronat honorowy nad przeglądem objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Patronat medialny sprawowało "Echo Dnia".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Laureaci konkursu i nagrody

ZESPOŁY LUDOWE: 1. Zespół Pieśni i Tańca Sorbin z Bliżyna (powiat skarżyski) - nagroda w wysokości 700 złotych od starosty włoszczowskiego Jerzego Suligi, 2. Zespół śpiewaczy Górnianecki z Górna (powiat kielecki) - nagroda 600 złotych ufundowana przez burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka, 3. Gminny Zespół Pieśni Ludowej MGOK Daleszyce (powiat kielecki) - nagroda od burmistrza Włoszczowy w wysokości 500 złotych, wyróżnienie: Zespół śpiewaczy Korytniczanki z Korytnicy (powiat jędrzejowski);

CHÓRY: 1. Jędrzejowski Chór Miejski - nagroda 700 złotych od burmistrza Włoszczowy, 2. Chór parafialny pod wezwaniem Świętej Cecylii z Jędrzejowa - nagroda 600 złotych od burmistrza Włoszczowy, 3. Chór parafialny Adagio z Mirca (powiat starachowicki) - nagroda w wysokości 500 złotych ufundowana przez księdza kanonika Leszka Dziwosza z Włoszczowy;

ZESPOŁY: 1. Zespół Sonatina z Suchedniowa (powiat skarżyski) - nagroda 600 złotych od księdza Leszka Dziwosza, 2. Zespół parafialny Magnificat z Chmielnika (powiat kielecki) - nagroda 500 złotych od księdza prałata Zygmunta Pawlika z Włoszczowy, 3. ex aequo: Zespół parafialny Schola To My ze Smykowa (powiat konecki) - nagroda 400 złotych od księdza Leszka Dzwiosza, Zespół wokalny Golica z Masłowa (powiat kielecki) - nagroda 400 złotych od księdza Zygmunta Pawlika;

SOLIŚCI: 1. ex aequo Ilona Pałyga z Czerwonej Góry (powiat kielecki) - nagroda 300 złotych od księdza Zygmunta Pawlika, Wiesław Szydłowski z Ciszycy Górnej (powiat opatowski) - nagroda 300 złotych od starosty włoszczowskiego, 2. Patrycja Piątek z Włoszczowy - nagroda 200 złotych od księdza prałata Zygmunta Pawlika, 3. ex aequo Jakub Adamus z Włoszczowy - nagroda 100 złotych od księdza Zygmunta Pawlika, Wacław Pejas z Sobótki (powiat opatowski) - nagroda 100 złotych od burmistrza Włoszczowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie