Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scalenia zgodne z prawem. Prace na gruntach rolnych, prowadzone w gminie Bałtów, będą kontynuowane

Anna Śledzińska [email protected]
Nowe władze powiatu kontynuują proces scaleniowy w gminie Bałtów, rozpoczęty przed trzema laty. Od lewej: Paweł Górniak, Eligiusz Mich, Zbigniew Duda, Hubert Żądło i Krzysztof Huszaluk.
Nowe władze powiatu kontynuują proces scaleniowy w gminie Bałtów, rozpoczęty przed trzema laty. Od lewej: Paweł Górniak, Eligiusz Mich, Zbigniew Duda, Hubert Żądło i Krzysztof Huszaluk. Anna Śledzińska
Samorządowe Kolegium Od-woławcze w Kielcach utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję starosty ostrowieckiego, zatwierdzającą projekt scalenia gruntów położonych we wsi Okół w gminie Bałtów.

Oznacza to, że zakończone zostało pierwsze w historii powiatu ostrowieckiego postępowanie scaleniowe, które obejmowało obszar ponad 1384 ha i 862 uczestników.

Porządki w rolnictwie

Scalenia gruntów wykonuje się w celu stworzenia korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, racjonalne ukształtowanie gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji, wodnych, dróg oraz rzeźby terenu. Przeprowadzenie procesu scaleniowego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, które wykonuje starosta na podstawie przepisów ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.

- Postępowanie zostało wszczęte na wniosek właścicieli gruntów we wsi Okół. Wnioski złożyło większość właścicieli gospodarstw rolnych położonych na projektowanym obszarze scalenia, obejmujących obszar przekraczający połowę powierzchni projektowanego scalenia - wyjaśnia starosta Zbigniew Duda.

Dwa lata pracy

Jeszcze w lipcu 2012 roku starosta ostrowiecki wydał postanowienie wszczynające postępowanie scaleniowe.

- Od tego czasu pracownicy Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego wykonywali prace, które obejmowały przygotowanie obiektu do scalenia i prowadzenie wszelkich procedur - dodaje starosta.

W tym roku pracownicy wydziału muszą jeszcze założyć ewidencję gruntów i budynków według nowego stanu, ujawnić w księgach wieczystych decyzję o zatwierdzeniu projektu oraz skoordynować działania dotyczące dopłat dla uczestników scalenia oraz wypłat na rzecz uczestników scalenia.

- O jakości i poprawności postępowania świadczy fakt, że od decyzji odwołania złożyło jedynie jedenaście osób na łączną liczbę 862 uczestników scalenia, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy - mówi naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Łukasz Śliwiński. - Stało się tak między innymi dlatego, że uczestnicy mieli zapewniony udział w każdym z etapów i wpływ na przyjęte rozwiązania. Poprzez udział w zebraniach, określenie i zatwierdzanie zasad szacunku gruntów, prawo złożenia zastrzeżeń, prawo złożenia zastrzeżeń. Każda ze stron mogła aktywnie uczestniczyć w pracach scaleniowych.

Mniej działek, więcej dróg dojazdowych

Ilość działek na obszarze scalenia o powierzchni 1384 hektarów zmalała z 7382 do 3313.

- Średnia ilość działek w gospodarstwach rolnych przed scaleniem wynosiła 20, a po zaledwie 5. Średnia wielkość działki w gospodarstwach przed procedurą to 0,2067 hektara, a obecnie 0,4957 hektara - dodaje Łukasz Śliwiński.

- Z kolei powierzchnia dróg wzrosła z 26 do prawie 45 hektarów i zapewnia dojazd do wszystkich nowych działek. Przed połączeniem 20 procent działek nie miało bezpośredniego dojazdu. W związku z zaprojektowaniem działek o wię-kszej powierzchni i korzystniejszym kształcie ulegną likwidacji dotychczasowe miedze, co spowoduje w efekcie zwiększenie powierzchni użytkowej o około 27 hektarów.

To jeszcze nie koniec

Prace scaleniowe to tylko pierwsza część operacji w gminie Bałtów.

Druga część dotyczy zagospodarowania poscaleniowego, czyli umożliwienia przejęcia przez uczestników gruntów wydzielonych dla nich.

Do końca czerwca planowana jest budowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz zabudowań, tam, gdzie jeszcze ich nie ma. Konieczne są również korekta przebiegu oraz poprawa parametrów technicznych urządzeń melioracji wodnej, likwidacja zbędnych miedz i dróg oraz wykonywanie zabiegów rekulty-wacyjnych umożliwiających uprawę mechaniczną gruntów. Właściciele gruntów nie ponoszą żadnych kosztów z tym związanych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie