Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Grębowa wybrali na co wydane zostaną pieniądze w 2015 roku

Klaudia Tajs [email protected]
Uchwalając budżet na 2015 rok, radni Grębowa wybrali dwa priorytety. To oszczędności w placówkach oświatowych oraz budowa sieci kanalizacyjnej.
Uchwalając budżet na 2015 rok, radni Grębowa wybrali dwa priorytety. To oszczędności w placówkach oświatowych oraz budowa sieci kanalizacyjnej.
Tegoroczny budżet gminy, jak ocenia lokalny samorząd, jest oszczędny, ze względu na nadchodzącą perspektywę unijną.

Radni gminy Grębów jednogłośnie uchwalili tegoroczny budżet. Dochody ustalono na wysokości 26 milionów 635 tys. złotych, wydatki wyniosą 26 milionów 915 tys. - Zadłużenie jest stosunkowo niewielkie, staramy się oszczędzać, aby przygotować się do nowej perspektywy unijnej oraz do realizacji głównych zadań - ocenił Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - Te zadania to przede wszystkim kanalizacja. Drogi na terenie naszej gminy są w dobrym stanie, dlatego teraz pozostaje tylko kwestia ich utrzymania.

Oświata pod lupą

Władze gminy i radni podkreślili, że rok 2015 to dwa priorytety. Pierwszy w nich to oświata. Wydatki na ten cel za ubiegły rok wyniosły 12 milionów 640 tysięcy złotych. Tymczasem subwencja oświatowa wyniosła 8 mln 600 tys. zł. - Do wychowania przedszkolnego, utrzymania stołówek dokładamy dwa miliony 575 tysięcy złotych, co jest dla nas ogromnym obciążeniem - nie krył wójt. - Do szkół także dokładamy kilkaset tysięcy złotych. Aby zbilansować wydatki, wspólnie z radnymi i dyrektorami szkół w pierwszym półroczu tego roku będziemy szukać oszczędności.

Jak pokazują dane Urzędu Stanu Cywilnego, w tym roku urodziło się zalewie dwóch nowych mieszkańców gminy, tymczasem zmarło dziesięć osób. Ponadto 1645 młodych mieszkańców wyjechało z Grębowa do szkół lub zaplanowało swoją przyszłość, przebywając poza granicą kraju. Dlatego wójt nie kryje, że w obliczu niżu demograficznego, jaki dotknął Grębów, wcześniej czy później, dojdzie do reorganizacji sieci placówek oświatowych. Jednak zastrzega, że nie ma mowy o ich zamykaniu. Pod uwagę brana jest możliwość tworzenia zespołów szkół lub zakładanie stowarzyszeń oświatowych. W wielu gminach szkoły przekazano stowarzyszeniom. Są wyjęte są spod Karty Nauczyciela. To jest główny problem gminy.
Pierwszą jaskółką zmian w gminie Grębów są już klasy łączone, jakie działają w Jamnicy, Wydrzy i Żupawie.

Drogi do remontu

Drugim priorytetem jest budowa kanalizacji. Trwa budowa sieci w miejscowości Żupawa. W czerwcu do sieci będą mogli podpiąć się już pierwsi mieszkańcy. W kolejce czekają miejscowości: Zabrnie, Poręby Furmańskie. - Będziemy szli z budową kanalizacji w kierunku Zapolednika, Nowego Grębowa, nie omijając Sokoła - zapowiedział wójt. - Do tego mamy kilka drobnych odcinków w okolicy Grębowa, przy starych kanalizacjach. Na kanalizację całej gminy potrzeba minimum dwóch kadencji samorządu.

Wójt Skóra podziękował władzom powiatu tarnobrzeskiego. W poprzedniej kadencji, na terenie gminy powiat wybudował kilka odcinków chodników. W ramach poprawy infrastruktury drogowej, władze gminy planują remont dwukilometrowego odcinka drogi relacji Grębów - Sokół oraz odcinek drogi zniszczonej przez powódź w miejscowości Sulechów. Samorządowcy liczą, że wyremontowana zostanie także droga powiatowa w miejscowości Żupawa.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie