Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce są jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie szczepi się tak dużo i za darmo. Mamy tego efekty

Izabela Mortas
freeimages.com
Są rezultaty: zachorowalność dzieci na zapalenie płuc spadła o 80 procent, seniorów - o 60.

Czym są pneumokoki, a czym meningokoki?

Czym są pneumokoki, a czym meningokoki?

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci. Najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych.
Meningokoki to bakterie występujące w różnych odmianach.
Epidemie najczęściej wywołują meningokoki z grupy C. To one są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki, powodując sepsę, a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością.

Miasto Kielce podpisało na kolejny rok kontrakty na realizację zdrowotnych programów profilaktycznych. Dzięki temu można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, meningokokom i wirusowi HPV. - W skali kraju Kielce są absolutnym wzorem troski o zdrowie - ocenia doktor Marian Patrzałek, specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych, ekspert Polskiego Towarzystwa Wakcykologii, który rekomendował miejskie programy szczepień.

Nie tylko w stolicy województwa

Kielce są pionierami bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom w Polsce, które wprowadzono w 2006 roku, a także jednym z nielicznych miast w kraju, gdzie prowadzi się pozostałe darmowe programy - od 2008 szczepienia przeciwko meningokokom oraz od 2012 roku przeciwko wirusowi HPV. Te same programy są w w tej chwili wdrożone w powiecie kieleckim w gminie Sitkówka-Nowiny, w Masłowie refunduje się część opłat, a w Zagnańsku bezpłatne są szczepionki przeciwko meningokokom. Są plany wdrożenia darmowych szczepień w Sandomierzu, a także w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Można skorzystać przy okazji

Szczepienia mają na celu zmniejszenie zachorowalności na poszczególne choroby - zapalenie płuc (przeciwko pneumokokom), sepsę i zapalenie opon mózgowych (przeciwko meningokokom) i rakowi szyjki macicy u dziewcząt (przeciwko wirusowi HPV). Wszystkie wykonywane są w innym okresie życia dziecka. Najwcześniej wykonuje się szczepienia przeciwko pneumokokom - w trzech dawkach do 2 roku życia dziecka. Nie trzeba się przy tym specjalnie fatygować - wystarczy, by rodzice wyrazili zgodę na dodatkowe szczepienia podczas odbywania prze dziecko tych obowiązkowych. Przeciwko meningokokom szczepi się w dwóch dawkach - pierwsza do 2 roku życia również podczas szczepień obowiązkowych, druga - w szóstej klasie szkoły podstawowej. Zarówno w przypadku tej szczepionki, jak i chroniącej przed wirusem HPV należy samemu zgłosić się do przychodni. W tym roku takiej ochronie podlegają dzieci urodzone w 2002 roku, a także dziewczynki (przeciwko HPV) z rocznika 2003.

Efekty widać od razu i po kilkudziesięciu latach

Okazuje się, że szczepienia dają ogromne rezultaty, i to nie tylko w przypadku najmłodszych, lecz również najstarszych. Potwierdzają to badania lekarzy. - Liczba zachorowań na zapalenia płuc u dzieci spadła o 80 procent, natomiast u osób po 65. roku życia obcujących ze szczepionymi - o ponad 60 procent - mówi doktor Marian Patrzałek, przeprowadzający obserwację. Na zapalenie opon mózgowych spowodowanych meningokokiem C, przed którym miała chronić szczepionka wprowadzona rok wcześniej, nie zachorowało ani jedno dziecko do 18 roku życia w mieście.

Wyniki mówią więc same za siebie. I rzeczywiście, kielczanie widząc efekty, szczepią dzieci. - Wykonanie szczepień przeciwko pneumokokom przekracza niemalże 100 procent, ponieważ rodziny się przemeldowują, by móc skorzystać z programu, pozostałe wyniki to 75 procent szczepiących się przeciwko meningokokom oraz 60 procent chroniących się przed HPV -informuje Anna Dusza-Ciechanowska z referatu zdrowia Urzędu Miasta w Kielcach.

Chrońmy dziewczęta odpowiednio wcześnie

Martwić może jedynie stosunkowo niskie zainteresowanie tymi ostatnimi szczepieniami. - Rodzice często patrzą na bliskie efekty, boją się zapalenia płuc i sepsy. Skutki ochrony dziewcząt przed nowotworem nie są zauważalne od razu, to działania na przyszłość, o których nie myśli się odpowiednio wcześnie. Niedobrze, bo efekt jest, jednak "odłożony" - mówi doktor Patrzałek.
Według lekarza na te szczepienia rodzice dojrzewających dziewcząt powinni zwrócić szczególną uwagę, ponieważ pod względem zachorowalności na nowotwór szyjki macicy przodujemy wśród krajów Unii Europejskiej. - Niestety w naszym państwie wskaźniki te są jednymi z najwyższych. Dlatego też ważne jest, aby szczepić dziewczynki odpowiednio wcześnie - zanim rozpoczną kontakty seksualne. Będzie to znacząca ochrona przed zakażeniem, dzięki której w przyszłości kobieta nie będzie musiała zmagać się z tą chorobą - mówi specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie