Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki pakiet lekko zawieszony

Iza Bednarz [email protected]
Doktor Sebastian Kędzierski z przychodni Artimed w Kielcach wydał na razie jedną zieloną kartę.
Doktor Sebastian Kędzierski z przychodni Artimed w Kielcach wydał na razie jedną zieloną kartę. Dawid łukasik
W pierwszych tygodniach funkcjonowania pakietu onkologicznego wydano 659 zielonych kart

Pakiet onkologiczny

Pakiet onkologiczny

Chory z podejrzeniem raka otrzymuje kartę szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego. Ma indywidualną ścieżkę leczenia z dostępem do konsylium specjalistów, swojego koordynatora leczenia oraz opiekę specjalistów i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po zakończeniu terapii nowotworowej. Chory, który uzyska ten dokument, w ciągu dwóch tygodni ma się dostać do specjalisty. Łączny czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekraczać dziewięciu tygodni.

Trzy tygodnie temu w Polsce wprowadzono nowe rozwiązanie ułatwiające pacjentom dostęp do diagnostyki i szybkiej terapii onkologicznej - tak zwany pakiet onkologiczny. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w województwie świętokrzyskim wydano dotąd 659 tak zwanych zielonych kart dla pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej. W całej Polsce wydano już ponad 24 tysiące takich kart. - Karty zostały wydane zarówno przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak i przez specjalistów, oraz przez szpitale. Przypuszczamy, że część kart została wydana pacjentom, u których w ubiegłym roku rozpoznano nowotwór, bo i ta grupa jest uprawniona do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej - mówi rzeczniczka.

Wszystkie mają prawo

W Świętokrzyskim prawo do wydawania zielonych kart onkologicznych mają wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej, 293 poradnie specjalistyczne oraz 19 szpitali. Pełna lista placówek uczestniczących w pakiecie onkologicznym znajduje się na stronie www.nfz-kielce.pl. Jak dotąd do świętokrzyskiego NFZ nie dotarła żadna skarga od pacjenta na utrudnienia w dostępie do pakietu onkologicznego. - Mamy natomiast sporo telefonów z zapytaniami, jaki lekarz może wydać zieloną kartę, czy jeśli pacjent jest już w trakcie leczenia, to też może dostać taki dokument - mówi rzeczniczka.

Zawodzi system

Trochę inny obraz sytuacji mają lekarze pierwszej linii, czyli w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. - Jest mnóstwo papierkowej roboty, wpisywania danych pacjenta, które NFZ już ma w swoim systemie. Idea jest jak najbardziej słuszna, ale jak zwykle zawodzi system - ocenia doktor Sebastian Kędzierski, specjalista medycyny rodzinnej w przychodni Artimed w Kielcach. Do tej pory wydał jedną i pół zielonej karty. - Podczas wypełniania zielonej karty dla drugiego pacjenta zawiesił się system i karta została zablokowana. Nie można jej ani edytować, ani anulować. Ten pacjent ma na razie zamkniętą drogę do dalszej diagnostyki i leczenia - wyjaśnia. - Zgłosiliśmy ten problem do Narodowego Funduszu Zdrowia trzy dni temu, ale do tej pory nie znaleźli rozwiązania.

Więcej rejestrowanych

W Świętokrzyskiem rozpoznaje się rocznie 5 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przyjmuje dziennie do 1500 pacjentów. Doktor Stanisław Góźdź, dyrektor Centrum Onkologii, ocenia, że po wprowadzeniu pakietu onkologicznego liczba chorych rejestrowanych i przyjmowanych dziennie może wzrosnąć o 30 proc. - Ale na razie nie mamy dużo większej liczby przyjęć, bo to jeszcze za krótki czas. Pacjenci, u których zostały założone zielone karty, są w trakcie diagnostyki i jeszcze do nas nie dotarli - mówi. ŚCO, które jako jedyne w województwie zapewnia kompleksową diagnostykę i terapię chorym na nowotwory, wprowadziło wiele udogodnień.

Uruchomiono call-center, gdzie pacjenci mogą otrzymać informacje o badanich i leczeniu, rozbudowano zakłady patologii nowotworów i diagnostyki obrazowej, gdzie trafią pacjenci na pogłębioną diagnostykę. Powołano zespoły wielodyscyplinarne, które będą kwalifikowały pacjenta do skojarzonego leczenia onkologicznego. Powołano koordynatorów, którzy będą prowadzić pacjenta w trakcie leczenia w Centrum Onkologii. Przygotowano także gabinet onkologiczny dla chorych, którzy do Centrum Onkologii trafią po raz pierwszy. - Prowadzimy szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie rozpoznawania nowotworów narządów - dodaje dr Góźdź. Przypomina, że nadal działają programy profilaktyczne: wczesnego wykrywania raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Pacjenci mogą się zgłaszać na bezpłatne badania w ramach tych programów bez skierowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie