Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie uprawiają turystykę od zawsze - mówi Łukasz Sobol, prezes oddziału PTTK w Radomiu

Barbara Koś
Łukasz Sobol, prezes Oddziału PTTK w Radomiu.
Łukasz Sobol, prezes Oddziału PTTK w Radomiu. Barbara Koś
Łukasz Sobol, prezes oddziału PTTK w Radomiu:Od jak dawna ludzie uprawiają turystykę? Od zawsze. Na przykład tacy nomadzi. A najstarszą formą turystyki jest pielgrzymka.

20 grudnia była rocznica egzekucji Stasia Wernera. Przewodnik PTTK, Ewa Kutyła, zaprosiła mieszkańców Radomia na wycieczkę szlakiem życia, działalności i śmierci za ojczyznę tego 18 letniego ucznia Szkoły Handlowej. Przyszła spora grupa radomian. Kto najchętniej odpowiada na "petetekowskie apele"?

- Miłośnicy historii naszego miasta, popularyzatorzy krajoznawstwa i turystyki uczestniczą w chętnie w naszych imprezach. Wycieczka śladem Stasia Wernera to jedna z wielu imprez organizowanych często społecznie przez członków Towarzystwa.

Czy w ostatnich czasach radomianie chętnie uprawiają turystykę zorganizowaną?

- Ogólnie obserwujemy niejaką stagnację w tym zakresie. Pogoń za pieniądzem czy brak pracy nie sprzyjają takiej aktywności. W PTTK, w różnych kołach ubywa członków. W niektórych zostają tylko ci najstarsi, którzy powoli się wykruszają. Młodych nie przybywa także dzięki niemądrym przepisom.

Aż tak?

- Nauczyciel, na zorganizowaną wycieczkę nie może wziąć uczniów w sobotę lub niedzielę, bo dyrektor musiałby mu oddać dzień wolny. Kiedyś na Świętokrzyski Rajd Nocny szły setki uczniów z kilkunastu szkół. Teraz, na LX edycję oficjalnie prawie nie było zgłoszeń ze szkół. Kończy się na tym, że nauczyciel idzie "prywatnie" a za jego namową idzie kilku zaangażowanych uczniów z tej samej szkoły ale wraz ze swoimi rodzicami. Też jest fajnie. I pożytecznie.
Pocieszające jest to, że mamy jeszcze w Towarzystwie kilka osób społecznie zaangażowanych, które promują uprawianie turystyki i to tej na lokalnym poziomie.

Tymczasem panuje moda na aktywność fizyczną.

No właśnie. Turystyka lokalna, popularna powoli odżywa głównie dzięki tej modzie. Nie tylko w mieście ale i w Puszczy Kozienickiej widać coraz to więcej osób poruszających się z kijkami czy jeżdżących na rowerze. Radom jest w Polsce podawany jako pozytywny przykład usprawniania miejskiego ruchu rowerowego. Wydział Sportu i Turystyki UM z pomocą naszych członków wydał szereg kieszonkowych przewodników po Radomiu i okolicach oraz mapę Okolice Radomia. Przewodniki te, zawierają propozycje tras wycieczek ukazywały się w ciągu ostatnich kilku lat. Z ich pomocą radomianie mają teraz możliwość samodzielnego podejmowania niezbyt forsownych wypraw turystycznych.

Jakie imprezy PTTK cieszą się zainteresowaniem?

- Dzięki temu, że Wydział Sportu i Turystyki UM sponsoruje wynajęcie autokarów, od wielu lat organizujemy bezpłatne wycieczki tematyczne. Tradycją stały się wycieczki "Radom nocą" organizowane w okresie około świątecznym świąt Bożego Narodzenia. Przewodnicy pokazują pięknie udekorowane miasto jednocześnie opowiadają o historii naszego miasta. Podobne wycieczki robimy przy innych okazjach takich jak Dzień Bez Samochodu, Dni Radomia, rocznice związane ze słynnymi mieszkańcami naszego miasta…Są to imprezy często na 2 lub 3 autokary czyli 100-150 osób. Zawsze są komplety, Wielu chętnych odchodzi "z kwitkiem".

Przewodnicy i przodownicy PTTK organizują społecznie wiele imprez pieszych. Przychodzą ludzie?

- Robimy rajdy na raty, coniedzielne wycieczki do Puszczy Kozienickiej... Zainteresowanie jest tu mniejsze, no ale wymaga większego zaangażowania uczestnika - a na to stać, jak widać, niewielu.
W zeszłym roku zakończyliśmy drugi cykl wycieczek w Góry Świętokrzyskie pod hasłem "Zdobywamy odznakę Korona Gór Świętokrzyskich". Wycieczki te prowadziła Ewa Kutyła z pomocą Aliny Osienieckiej i Remigiusza Kutyły. Było ich około trzydziestu. Tu w większości, w autokarze był komplet.

Jakie imprezy organizujecie?

-Ogólnopolski Nocny Rajd Świętokrzyski, będący najstarszą odbywającą się cyklicznie nocną imprezą w Polsce, Zimowy, Wiosenny i Jesienny Rajd na Raty, Wędrówki pod Ciemną Gwiazdą - rajd nocny na ziemi radomskiej, wycieczki niedzielne oraz cieszący się dużym zainteresowaniem Rajd Pamięci - Firlej, organizowany dla upamiętnienia masowych egzekucji na radomskim Firleju. Od stycznia rozpoczęliśmy też cykl wędrówek pieszych po Górach Świętokrzyskich nazwany "Sobota w Górach Świętokrzyskich". Prężnie działa Klub Turystyki Rowerowej "Orkan" z prezesem Kazimierzem Strączewskim na czele - w sezonie praktycznie co tydzień organizują wycieczki rowerowe. Natomiast Klub Turystyki Motorowej "Wicher" z Januszem Szczepaniakiem od kilkudziesięciu lat organizuje trasy motorowe na największych naszych rajdach oraz własne imprezy. Wszystkie nasze przedsięwzięcia są otwarte, może w nich uczestniczyć każdy bez względu na to czy jest członkiem PTTK czy nie. Wykaz wszystkich naszych imprez znajduje się na naszej stronie internetowej www.radom.pttk.pl oraz w naszej siedzibie

Prowadzicie też działania nastawione na aktywność młodzieży szkolnej

- Zgadza się. Od lat organizujemy cykl wycieczek tematycznych po mieście przeznaczonych dla uczniów radomskich szkół. Dla uczniów organizujemy eliminacje regionalne trzech ogólnopolskich konkursów krajoznawczych.

Do tych wszystkich przedsięwzięć potrzeba ludzi. Jak wiele osób-pasjonatów angażuje się w działalność?

Na pewno mniej niż kiedyś, ale nadal można liczyć na pasjonatów którzy poświęcają się pracy społecznej, propagują turystykę i krajoznawstwo. Nie sposób tu wymienić wszystkich przodowników, przewodników, czy instruktorów. Wiele wycieczek autokarowych i tematycznych to zasługa Ewy Kutyły, Aliny Osienieckiej i Remigiusza Kutyły, imprezy piesze najczęściej organizują Jan Walczak, Konrad Bielecki, Dariusz Mrozowicz, Krystyna Chochół, Sławomir Mazgajczyk, Bogusław Ciastek, rajdy motorowe - Janusz Szczepaniak, Andrzej Jarosz, Janusz Popielarski, rowerowe wycieczki - Kazimierz Strączewski, w wiele działań zaangażowani są także Irena Wiernicka, Wiesław i Halina Czarneccy, Włodzimierz Pawełczyk, Andrzej Małecki, Aneta Chrost, Jacek Junak, Szczepan Pomarański, Andrzej Zugaj, Maciej Karpiński...

Od jak dawna ludzie uprawiają turystykę?

Zażartowałbym, że od zawsze. Na przykład tacy nomadzi... A tak na poważnie to najstarszą formą turystyki jest pielgrzymka i to praktycznie w każdej większej religii. Współczesne formy turystyki miały początek w XIX wieku.

Gdzie trzeba szukać informacji osoba zainteresowana waszą działalnością?

Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Traugutta 46/48. Można także zaglądać na naszą stronę internetową http://radom.pttk.pl i nasz fanpage na portalu facebook - http://facebook.com/pttkradom. Jesteśmy także dostępni pod telefonami: 48 3622526 i 796 541 792 oraz adresem e-mail [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie