Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilizacja w gminie Sobków dla małej Igi. Każdy wciąż może pomóc

Przemysław Chechelski
W szkole w Brzegach zorganizowany został Dzień Seniora połączony ze zbiórką pieniędzy dla chorej dziewczynki. Frekwencja była bardzo wysoka.
W szkole w Brzegach zorganizowany został Dzień Seniora połączony ze zbiórką pieniędzy dla chorej dziewczynki. Frekwencja była bardzo wysoka. Przemysław Chechelski
Wielka mobilizacja mieszkańców w gminie Sobków w walce o zdrowie i życie półrocznej Igi. Na leczenie dziecka, chorego na nowotwór złośliwy, potrzebne są bardzo duże pieniądze.
Iga Baran z rodzicami. U dziecka zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Na jej leczenie potrzebne są ogromne pieniądze.

Iga Baran z rodzicami. U dziecka zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Na jej leczenie potrzebne są ogromne pieniądze. Przemysław Chechelski

Iga Baran z rodzicami. U dziecka zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Na jej leczenie potrzebne są ogromne pieniądze.
(fot. Przemysław Chechelski)

Solidarność, jaka wytworzyła się w ostatnich dniach wśród mieszkańców gminy Sobków, może być powodem do dumy. Wszystkich zjednoczyła półroczna Iga Baran z Żernik, u której zdiagnozowano nowotwór złośliwy atakujący niemowlaki. Na leczenie dziecka potrzebne są ogromne pieniądze. Społeczność lokalna rozpoczęła ich zbiórkę.

Przed kilkunastoma dniami zorganizowała się grupa młodzieży, która postanowiła chodzić po domach i zbierać pieniądze potrzebne na leczenie dziecka. Skutek tej akcji przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. W ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać około 19 tysięcy złotych.
Kilka dni później odbyła się kolejna akcja. Tym razem w miejscowej Szkole Podstawowej w Brzegach.

- O chorobie Igi wiedzieliśmy już jesienią ubiegłego roku. Jej ciocia jest naszą pracownicą, więc mieliśmy wszelkie informacje na bieżąco. Przed świętami postanowiliśmy zorganizować wśród pracowników szkoły i społeczeństwa akcję, która polegała na sprzedaży stroików bożonarodzeniowych. W ten sposób udało się zebrać już pewną sumę pieniędzy. Potem informacja o chorobie dziewczynki coraz bardziej była nagłośniona. Zgłosili się rodzice, którzy chcieli zorganizować jakąś akcję. Co roku w naszej szkole organizowany jest Dzień Seniora i postanowiliśmy połączyć te imprezy - wyjaśnia Dariusz Sędek, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brzegach.

Na uroczystość, oprócz seniorów, zaproszone zostały osoby prowadzące działalność gospodarczą w okolicznych miejscowościach. Rodzice przygotowali kiermasz ciast. Można było je kupić za dowolną kwotę. Dzieci zaprezentowały przedstawienie. Przygotowany został również poczęstunek dla zaproszonych gości.

- Frekwencja była bardzo wysoka. Ludzi przyszło znacznie więcej niż zazwyczaj na Dzień Seniora. Z kiermaszu ciast udało się zebrać 1600 złotych. Ponadto część sponsorów wpłaciła pieniądze, a część zadeklarowała, że zrobi wpłaty przelewem na konto. Z tego tytułu spodziewamy się kilku tysięcy złotych - mówi Dariusz Sędek. - Bardzo budująca jest postawa lokalnej społeczności. Kilka dni po zbiórce w domach organizowana jest kolejne akcja i znów dopisują na niej ludzie i dają pieniądze. To jest niesamowite. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję pomocy Idze i jej rodzicom. Szczególne podziękowania składam rodzicom naszych uczniów - dodaje.

Wszyscy zainteresowani nadal mogą wesprzeć Igę w walce z chorobą wpłacając pieniądze na konto: Fundacja Wyspy Szczęśliwe 83 1020 2892 0000 5302 0150 85 22 (koniecznie z dopiskiem "Dla Igi Baran"). Można także przekazać dla dziewczynki 1 procent swojego podatku: Fundacja Wyspy Szczęśliwe, KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) 0000225443. Cel szczegółowy: "Iga Baran". To nic nie kosztuje.

Przypomnijmy. U Igi Baran, gdy miała zaledwie pięć miesięcy, zdiagnozowano nowotwór złośliwy neuroblastomę IV stopnia. Kilka tygodni temu dziewczynka rozpoczęła swoją walkę - z czasem i z chorobą. Obecnie przebywa na oddziale onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu, gdzie jest poddawana chemioterapii.

Przed Igą bardzo długa droga. Kolejny etap leczenia to chirurgiczne usunięcie guza, megachemia, autoprzeszczep, radioterapia oraz ostatni - najważniejszy etap: terapia przeciwciałami anty-GD2. Obecnie terapia taka jest dostępna jedynie w klinikach za granicą, a jej koszt to około 150-200 tysięcy euro i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie