Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele topowych firm gościli w skalbmierskim "mechaniku". Była i teoria, i praktyka

Adam Ligiecki [email protected]
Rury, rurki, złączki, końcówki - w pierwszej części spotkania w Skalbmierzu głos mieli eksperci.
Rury, rurki, złączki, końcówki - w pierwszej części spotkania w Skalbmierzu głos mieli eksperci. archiwum szkoły
Skalbmierski "mechanik" to wbrew pozorom nie tylko samochody. Młodzież zdobywa wiedzę także z innych dziedzin.

Ostatnio w Zespole Szkół Zawodowych gościli przedstawiciele topowych firm. Piotr Stefan z KAN-therm oraz Ryszard Sajnóg i Zbigniew Kiliańczyk z Thermaflex Izolacje spotkali się z uczniami klasy drugiej technikum.

Prelekcja miała bogaty i różnorodny program. KAN-therm to uznana firma na rynku. W jej zakładach produkcyjnych, w Polsce i Niemczech, wytwarzane są między innymi: wysokiej jakości rury z polietylenu i polipropylenu, izolacje termiczne do ogrzewań podłogowych, armatura, wyroby z blachy. To także bezprzewodowa automatyka sterująca i nowoczesne technologie.

Thermaflex Izolacje z kolei działa jako światowa organizacja, z silną obecnością na rynkach. Stawia na tworzenie, rozwój i integrację systemów instalacji przesyłowych. W Polsce zajmuje wiodącą pozycję w branży izolacji technicznych ze spienionych poliolefin, produkuje także elastyczne, preizolowane rury flexalen.

Laikom te nazwy i terminy nie mówią zbyt wiele, za to uczniowie skalbmierskiego "mechanika" czuli się podczas wykładów... prawie jak w raju. Dla nich takie informacje z górnej półki są bardzo ciekawe.

Z uwagą słuchali prelekcji ekspertów, potem zadawali pytania, próbowali dociekać - co i jak. Choć trudno w to uwierzyć, prozaiczne rury... mocno zawróciły chłopakom w głowie.
Ale to nie wszystko. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczniowie ze Skalbmierza mieli okazję "rurować" na rozmaite sposoby.

Cięli więc rury z tworzyw sztucznych, łączyli je, robili zaciski, przygotowywali końcówki rur do montażu. Na deser - mieli okazję zapoznać się z działaniem nowoczesnych systemów, sterowanych przez Internet i telefony komórkowe.

Mechanik przy rurach? Jak najbardziej. Zwłaszcza że szkoła w Skalbmierzu, która obchodziła niedawno jubileusz 55-lecia, poszerza stale ofertę eduakcyjną, wprowadzając nowe kierunki kształcenia.

- Spotkanie było bardzo udane i pożyteczne. Co dało naszym uczniom? - zastanawia się Beata Malinowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. - Młodzi przekonali się, że wykształcenie techniczne w branży mechanicznej daje dobrą podbudowę na przyszłość. Rozszerza horyzonty na inne dziedziny technicznem, daje większe możliwości rozwoju - dodaje.
============04 Autor tekstu(46606904)============

============11 Zdjęcie Autor(46606813)============
FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
============06 Zdjęcie Podpis 8.5(46606856)============

============11 Zdjęcie Autor(46607023)============
FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
============06 Zdjęcie Podpis 8.5(46607024)============
Po teorii przyszedł czas na praktykę - uczniowie "rurowali" z temperamentem, na różne sposoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie