Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstanie "kosmiczny" obiekt. Zobacz jak będzie wyglądał (zdjęcia)

Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
Wojewódzka Biblioteka Publiczna przygotowała projekt rozbudowy swej siedziby. Chce postawić Centrum Publicznego Dostępu do Zasobów Cyfrowych i Multimedialnych.
W Kielcach powstanie

- To wynika ze potrzeb osób korzystających z bibliotek - mówi dyrektor Andrzej Dąbrowski.- Najwięcej osób przychodzi do czytelni by między regałami szukać interesujących ich pozycji. Pragniemy więc stworzyć miejsce bardziej otwarte, gdzie czytelnicy, oglądacze, gracze będą mieli dostęp do naszych zbiorów. A te są coraz większe. Kiedyś przybywało nam 4,6 - 5 tysięcy pozycji w ciągu roku, ostatnio jest ich trzy, cztery razy więcej.

W ubiegłym roku biblioteka ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji obiektu, który ma stanąć od strony ulicy Ściegiennego. W budynku o powierzchni 1400 metrów kwadratowych mają się znaleźć kameralne miejsca do czytania, słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania, zbiory byłyby w nich na wyciągnięcie ręki.

W Kielcach powstanie

- Na podobnej zasadzie funkcjonują biblioteki w Skandynawii, bardziej rozbudowana wersję takiego miejsca ze studiem nagrań stworzono też w Krakowie przeznaczając na ten cel 4-piętrowy budynek - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor wydziału promocji i kultury Urzędu Marszałkowskiego, który jest wielkim zwolennikiem takich zmian.

Pawilon przy Ściegiennego ma kosztować 11,5 miliona złotych, ale Kowalczyk jest przekonany, że finansowanie nie będzie problemem. - Zgodnie z wytycznymi na najbliższy okres finansowania nie będzie mowy o nowych inwestycjach kulturalnych, ale o rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji tak. I dlatego biblioteka ma ogromne szanse na dostanie dofinansowania - wyjaśnia.- Można wystąpić o promesę na wkład własny do Ministra Kultury.

W Kielcach powstanie

Biblioteka dysponując gotową dokumentacją (wykonała ją firma Detan z Kielc), czeka na opublikowanie wytycznych do projektów unijnych a to powinno nastąpić na przełomie lutego - marca. - Wtedy będziemy mogli napisać wniosek o dofinansowanie - dodaje dyrektor Dąbrowski. Wbrew pesymistycznym głosom wieszczącym zanik książki on uważa, że książki i biblioteki będą potrzebne muszą jedynie nadążać za zmieniającą się rzeczywistością i potrzebami. - Mamy coraz większą kolekcję e-booków, filmów, gier, ale i książek papierowych jest bardzo wiele, potrzebujemy większego otwarcia na czytelnika - dodaje.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie