Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna nauka w tarnobrzeskiej "dwójce"

Grzegorz Lipiec [email protected]
W Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu realizowany jest program edukacyjny "Potrafię, wiem, znam - radę sobie dam". Zajęcia odbywały się już w trakcie zimowych ferii i cieszyły się powodzeniem.
W Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu realizowany jest program edukacyjny "Potrafię, wiem, znam - radę sobie dam". Zajęcia odbywały się już w trakcie zimowych ferii i cieszyły się powodzeniem.
W Gimnazjum numer 2 imienia Jana Słomki w Tarnobrzegu realizowany jest innowacyjny projekt ,,Potrafię, wiem, znam - radę sobie dam" skierowany do uczniów klas gimnazjalnych.

Twórcze myślenie

Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji uczniów, twórczego myślenia oraz współpracy w trakcie zajęć. Program ,,Warsztatów Alfa i Omega" został opracowany na podstawie nowoczesnych koncepcji psychologicznych oraz wyników badań kompetencji uczniów w zakresie efektywnego uczenia się oraz kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania.

Nie tylko dla zdolnych

Program skierowany jest dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (zarówno dla uczniów zdolnych, jak i z problemami w nauce). "Warsztaty Alfa i Omega" powstały po to, aby to właśnie w szkole, w grupie, w zespole kolegów i koleżanek, a także z ich pomocą, każdy mógł odkrywać samego siebie, ćwiczyć i trenować w bezpiecznych warunkach symulacji i laboratoriów. Kluczem do powodzenia ,,Warsztatów Alfa i Omega" jest, aby podczas nich uczeń dowiedział się i doświadczył tego, że jest kompetentny i skuteczny: potrafi się uczyć i współpracować z innymi, wypróbował i poznał różne techniki i narzędzia kreatywnego myślenia i działania.

Zajęcia odbywają się w formie warsztatów z wykorzystaniem różnych ciekawych technik jak choćby żonglowania, która wpływa na stymulację mózgu: poprawia koncentrację i synchronizację półkul mózgowych zwiększając efektywność nauki. Uczniowie wykonują również ćwiczenia metodą Dennisona, które poprawiają sprawność umysłową. Metoda ta pozwala pokonywać stresy i napięcia, przezwyciężać trudności związane z dysleksją, dysortografią i dysgrafią. Podczas każdych zajęć uczniowie tworzą coś nowego, ciekawego.

Cztery grupy

W "dwójce" zajęcia już rozpoczęły się w czasie ferii. Powstały dwie grupy Alfa i dwie grupy Omega. Zajęcia prowadzą Barbara Moniakowska, Teresa Ogiba, Barbara Stawarz i Iwona Bator, które uczestniczyły w szkoleniu z zakresu realizacji projektu. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w ćwiczeniach, zabawach, przedsięwzięciach. Każdy uczeń otrzymuje swojego spacebooka - dziennik do zapisywania własnych refleksji po kolejnych zajęciach. Uczeń jest aktywnym uczestnikiem własnej edukacji, który ma prawo uczyć się zgodnie z własną strategią uczenia się i poziomem kompetencji.

- Wykorzystanie nowoczesnych metod w oświacie to podstawa do osiągnięcia pełnego sukcesu uczniów. Cieszę się, że jesteśmy jego częścią - dodaje Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie