Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłosne rabaty i…trzęsienie ziemi. Wielkie zmiany w Centrum Nauki Podzamczu Chęcińskim

Redakcja
Już w tym roku kwatery w barkowym ogrodzie wypełnią rysunki symbolizujące różne odcienie miłości. Wykonane zostaną z roślin i kolorowego żwirku.
Już w tym roku kwatery w barkowym ogrodzie wypełnią rysunki symbolizujące różne odcienie miłości. Wykonane zostaną z roślin i kolorowego żwirku. Łukasz Zarzycki
Nowa wystawa w Centrum Nauki, rozbudowany ogród doświadczeń, nowoczesny budynek laboratoryjny i odmieniony barokowy ogród. Takie zmiany nastąpią w siedzibie Regionalnego Centrum Naukowo- Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.
Miłosne rabaty i…trzęsienie ziemi. Wielkie zmiany w Centrum Nauki Podzamczu Chęcińskim
Łukasz Zarzycki

(fot. Łukasz Zarzycki)

Te pierwsze zmiany - w ogrodzie, zobaczymy najszybciej, opracował je wybitny specjalista od zabytkowej zieleni profesor Zbigniew Myczkowski. -Kiedy rewitalizowaliśmy dwór starosty nie było nas stać na wykończenie barokowego ogrodu w taki sposób jak na to zasługiwał - mówi Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo -Technologicznego. Teraz samorząd województwa wspiera nas i możemy działać.

Miłosne rabaty

Profesor Myczkowski zaplanował na terenie obecnego ogrodu cztery rabaty z miłosnym przesłaniem. Mają one wyobrażać miłość szaloną, tkliwą, płochą i tragiczną. - Inspiracją były kwatery z reprezentacyjnego ogrodu przy pałacu w Wiśniczu - wyjaśnia Mycz-kowski.- Zostaną one wypełnione czerwonym i białym żwirkiem, jednorocznymi roślinami. W narożnikach pojawią się graby o piramidalnym kształcie oraz kuliste cisy. Te miniaturowe, które obecnie okalają kwatery pozostaną.

Zmianie ulegnie także angielska część ogrodu, ta nad strumieniem od zachodniej strony. Przywrócona zostanie jego dawna funkcja, pojawią się progi wodne i tarasy, niewielkie kaskady, Na brzegach zostanie zasadzony bluszcz i barwinek oraz paprocie by nadać temu miejscu bardziej romantycznego charakteru.

Profesor Myczkowski podkreśla konieczność zrekonstruowania lub uczytelnienia przebiegu muru, który w dawnych czasach otaczał cały ogród wraz z sadem. Proponuje także nasadzenie drzew i krzewów oddzielając część ogrodową od Centrum Nauki na wysokości amfiteatru. - Planujemy też inne zaaranżowanie tego miejsca by uczynić go bardziej przyjaznym i zachęcić zwiedzających do korzystania z niego - mówi.

To nie jedyne zmiany jaki dotyczą dworu starosty. Marcin Perz po przestudiowaniu podobnych założeń planuje rozbudować dwór o drewniane pergole od strony ogrodu.

Pierwsze zmiany w ogrodzie powinny być zauważalne już w połowie roku. - Jednak efekt będzie można ocenić dopiero za 2-3 lata, kiedy rośliny się rozrosną - mówi profesor Myczkowski.

Nowa wystawa

Goście, którzy na początku września przyjadą na organizowane po raz drugi zawody łazików marsjańskich będą mogli podziwiać nową wystawę w Centrum Nauki. - Ta obecna poświęcona Leonardo da Vinci zostanie, ale zmniejszymy powierzchnię którą zajmuje, bo chcemy pokazać kolejna dziedzinę : ludzkie ciało. Wystawa ma mieć charakter multimedialny - przedstawia zamierzenia Marcin Perz. Będą także inne atrakcje , na przykład urządzenie symulujące trzęsienie ziemi. Rozbudowany zostanie ogród doświadczeń, między innymi o część wodną.

Laboratorium

Między parkingiem a strumieniem, od strony zachodniej powstanie nowoczesny budynek laboratoryjny. Będzie się z niego rozpościerał wspaniały widok na barokowy ogród oraz na zamek. -Firmy, które już wynajęły powierzchnię w budynku bardzo to chwalą - dodaje dyrektor. Budowa powinna rozpocząć się lada moment.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie