Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Zbrojeniowa, która ma siedzibę w Radomiu tworzy nowe konsorcja zbrojeniowe

Janusz Petz [email protected]
Karabinki szturmowe Beryl przygotowane do wysyłki dla wojska mogli oglądać radomianie podczas Dnia Otwartego w fabryce . Tysiąc sztuk tej broni zamówiła również nigeryjska armia.
Karabinki szturmowe Beryl przygotowane do wysyłki dla wojska mogli oglądać radomianie podczas Dnia Otwartego w fabryce . Tysiąc sztuk tej broni zamówiła również nigeryjska armia. Łukasz Wójcik
Już w marcu tego roku Ministerstwo Obrony Narodowej wskaże producenta śmigłowców wsparcia, który będzie spełniał w największym stopniu wymagania techniczne postawione przez Polską armię.

Zamówienie warte około 10 miliardów złotych dotyczy dostawy 70 maszyn wraz z usługami serwisowymi, szkoleniowymi i dostawą części.

Caracal, AW-149, S-70i

W grze pozostają obecnie trzy firmy, z czego dwie mają umowę o współpracy z radomskim Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym oraz Fabryką Broni.

O zamównienie stara się PZL Świdnik/Agusta Westland, który chce sprzedać armii śmigłowiec AW-149. Części i podzespoły do tej maszyny mają być wytwarzane między innymi w radomskiej zbrojeniówce.

Nieoficjalnie mówi się, że koncern nie wycofa się ze współpracy z radomską firmą, nawet jeśli przegra przetarg z konkurentami. Z kolei Airbus Helicopters, który chce dostarczać polskiej armii helikoptery EC 225 Caracal, ma ważną umowę z radomską uczelnią. Trzecim konkurentem jest PZL Mielec/Sikorsky Aircraft z nową wersją Black Hawka, czyli S-70i.

Broń, rakiety, amunicja

Jesienią, zapewne przed wyborami, MON dokona wyboru dostawcy przeciwlotniczego i przeciwrakietowego oręża dla tarczy powietrznej Wisła. To zamówienie ma być warte nawet 16 miliardów złotych.

Na początku lutego pod przewodnictwem radomskiego Pegaza zawiązano konsorcjum, które ma przedstawić ofertę związaną z systemem "Wisła". Wcześniej w Radomiu zawiązano konsorcjum, które ma przygotować ofertę dotyczącą systemów rakietowych krótkiego zasięgu Narew. W obu konsorcjach ważnym podmiotem jest Mesko Sakrżysko-Kamienna, które ma fabrykę w Pionkach. Nieoficjalnie mówi się, że komponenty do paliwa rakietowego mogłyby być tam produkowane.
Fabryka Broni ma pewny zbyt dla wojska w związku z realizacją programu Tytan - wyposażenia żołnierzy w nowoczesny sprzęt, w tym w karabinki szturmowe msbs i pistolety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie