Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne tureckie smaki poleca restauracja Antalya w Kielcach [PRZEPISY]

/esw/
- Sekret smacznych, delikatnych i bardzo aromatycznych dań kuchni tureckiej tkwi w naturalnych składnikach - mówi Turan Bingol, właściciel restauracji Antalya w Galerii Echo i w centrum Real w Kielcach.
- Sekret smacznych, delikatnych i bardzo aromatycznych dań kuchni tureckiej tkwi w naturalnych składnikach - mówi Turan Bingol, właściciel restauracji Antalya w Galerii Echo i w centrum Real w Kielcach. Dawid Łukasik
Kuchnia turecka, szczególnie w postaci kebabu, jest nam doskonale znana. Ale ma do zaoferowania zdecydowanie więcej. Swoje propozycje, między innymi na ezogelin - wyśmienitą zupę z soczewicy oraz jagnięcinę i kurczaka przedstawia Turan Bingol, właściciel dwóch restauracji Antalya - w Galerii Echo oraz w centrum handlowym Real w Kielcach.

Kuchnia turecka kojarzy nam się się przede wszystkim z aromatycznymi, świetnie przyprawionymi daniami mięsnymi.

- To bardzo smaczna kuchnia, oparta na tradycyjnych, sprawdzonych recepturach. Wszystkie smaki w każdej potrawie muszą współgrać. A żeby tak się działo, użyte do nich składniki muszą być najwyższej jakości. To podstawa każdego udanego dania - opowiada Turan Bingol. - Odpowiednie przyprawy i marynata są równie ważne. Dzięki nim polecana przez mnie jagnięcina u kurczak są bardzo delikatne i aromatyczne - zaznacza.

Warto też wiedzieć, że kuchnia turecka to nie tylko potrawy mięsne, ale również wyśmienite zupy, które łatwo przygotujemy z dostępnych u nas składników. Dlatego amatorom zup polecamy ezogelin.

- To zupa z soczewicy, o konsystencji kremu. Syci , pasuje na każdą porę roku i jest bardzo zdrowa - dodaje nasz rozmówca.

Ezogelin - zupa z soczewicy

Aromatyczny kurczak na ryżu.
Aromatyczny kurczak na ryżu. Dawid Łukasik

Ezogelin - zupa z soczewicy.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 6-8 porcji: 1 kg soczewicy, 100 g masła, 100 ml oliwy, 250 g ziemniaków, 250 g marchewki, 1 duża cebula 10 g czosnku, 2 l wody, sól do smaku, ewentualnie 1 łyżeczka czerwonej papryki i 1 łyżeczka suszonej mięty.

Sposób przygotowania: W garnku rozgrzewamy masło z oliwą. Cebulę obieramy, drobno siekamy i przesmażamy. Gdy się zeszkli, dodajemy posiekany drobno czosnek i chwilę razem przesmażamy. Marchew i ziemniaki obieramy i kroimy w drobną kostkę. Warzywa dorzucamy do garnka i podsmażamy, mieszając. Następnie wlewamy wodę, dodajemy opłukaną soczewicę i gotujemy pod przykryciem około 30 minut, aż soczewica wchłonie sporą część wody. Następnie zupę miksujemy na gładki krem, doprawiając do smaku solą, ewentualnie papryką i miętą. Podajemy z grzankami z jasnego pieczywa. Zupę można udekorować listkami świeżej mięty.

Aromatyczny kurczak na ryżu

Comber jagnięcy.
Comber jagnięcy. Dawid Łukasik

Aromatyczny kurczak na ryżu.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 800 g filetów z kurczaka, 3-4 czubate łyżki dobrego koncentratu pomidorowego, oliwa, sól, 2-3 ząbki czosnku, 200 g długoziarnistego ryżu; sos: 200 ml jogurtu naturalnego, 2-3 ząbki czosnku, sól, pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: Kurczaka oczyszczamy, myjemy, osuszamy i kroimy na mniejsze kawałki. Mięso doprawiamy solą. Ząbki czosnku obieramy, przeciskamy przez praskę i mieszamy z koncentratem pomidorowym i oliwą. Kurczaka dokładnie obtaczamy w marynacie, wkładamy do miski i odstawiamy do lodówki na całą dobę. Zamarynowane mięso grillujemy na patelni grillowej. Składniki sosu łączymy ze sobą. Podajemy z ugotowanym ryżem i surówkami.

Comber jagnięcy

Comber jagnięcy.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: około 800 g combra jagnięcego, oliwa, świeżo zmielony czarny pieprz, sól, odrobina mleka, 2-3 łyżki oleju do smażenia.

Sposób przygotowania: Comber dokładnie myjemy, oczyszczamy i osuszamy. Mięso dzielimy na porcje, tak, żeby w każdej była kostka i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Oliwę i mleko mieszamy i w takiej marynacie odkładamy mięso do lodówki najlepiej na dwa dni. Po tym czasie na patelni grillowej lub zwykłej, na odrobinie rozgrzanej oliwy smażymy jagnięcinę krótko z obu stron na złocisty kolor. Mięsa nie możemy za długo trzymać na ogniu,bo zrobi się twarde i niesmaczne. Podajemy na przykład z frytkami lub ryżem ugotowanym na sypko. Dodatkowo przygotowujemy sos jogurtowy, jak w przepisie na kurczaka i surówki - na przykład z czerwonej kapusty, kapusty pekińskiej oraz z włoskiej z marchewką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie