Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z kazimierskiej "trójki" pomagają budować studnie w Sudanie

Adam Ligiecki [email protected]
Uczniowie kazimierskiej "trójki" mają ferie, a dyrektor Robert Głogowiecki... nie świętuje. Razem z pracownikiem obsługi szkoły sami zadbali o załadunek makulatury - na budowę studni w Sudanie.
Uczniowie kazimierskiej "trójki" mają ferie, a dyrektor Robert Głogowiecki... nie świętuje. Razem z pracownikiem obsługi szkoły sami zadbali o załadunek makulatury - na budowę studni w Sudanie. ARCHIWUM SZKOŁY
Papieska szkoła buduje żywy pomnik patrona - Jana Pawła II. Jak oni to robią?

- Woda to dar życia, więc pomagamy - mówią uczniowie i nauczyciele Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej. Popularna "trójka" już kolejny rok jest koordynatorem rejonowym akcji "Makulatura na misje - pomagamy budować studnie w Sudanie".

To projekt, który ruszył w 2012 roku.Jego ideą jest pomoc dla misji w Sudanie Południowym - nowego, boleśnie doświadczonego przez biedę kraju z dalekiej Afryki. Akcja rozpoczęła się w Kielcach i diecezji kieleckiej, a potem rozlała się na całą Polskę.

- Wraz z pobliskimi szkołami po raz kolejny odpowiedzieliśmy na apel świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzaty Muzoł. Pomagamy zebrać brakujące fundusze na żywy pomnik naszego patrona, świętego Jana Pawła II - mówi dyrektor "trójki" Robert Głogowiecki.

Jak poinformowała pani kurator, do końca 2014 roku uczniowie szkół i placówek oświatowych województwa świętokrzyskiego dokonali zbiórki makulatury na kwotę 25 tysięcy złotych. Towarzystwo Szkoły Katolickiej w Kielcach przekazało te pieniądze na budowę studni w Sudanie.

To jednak nie wystarcza. Jak się szacuje, koszt budowy jednej takiej studni w Sudanie wynosi 45 tysięcy złotych. Czyli równowartość 140 ton makulatury, a akcja trwa nadal.

Uczniów "trójki" nie trzeba do niej szczególnie zachęcać. Wiedzą, że takie działanie ma sens. Dla nas to zbieranie śmieci, których - niestety - produkujemy coraz więcej. Dla dotkniętych ubóstwem mieszkańców dalekiego Sudanu to szansa na lepsze życie; bez chorób, zarazy i śmierci - głównie z powodu braku wody.

Pierwszy w tym roku kontener, jaki stanął przy budynku Szkoły Podstawowej numer 3, został już zapełniony i odebrany przez służby komunalne. Kolejny napełnia się także w szybkim tempie.

- Wiemy, że mieszkańcy Sudanu potrzebują pomocy. Segregując odpady i zbierając obok siebie sterty niepotrzebnej makulatury uczymy też młode pokolenie, jak zadbać o środowisko, w którym żyjemy - podkreśla dyrektor Robert Głogowiecki. - O przyrodę i ludzkie życie, które są mocno ze sobą powiązane - dodaje.

Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 3 w Kazimierzy Wielkiej nosi imię Jana Pawła II od ćwierć wieku. Jest pierwszą "papieską" szkołą na Ponidziu, a nauki Ojca Świętego trafiają tu na dobry grunt.

- Jan Paweł II uczył nas wyjątkowego obcowania z naturą i drugim człowiekim. Dlatego włączamy się w tę piękną akcję. Wybudujmy wspólnie studnie w Sudanie i pomóżmy innym godnie żyć. Naprawdę warto! - apeluje Piotr Pietrasik, nauczyciel religii i koodynator akcji w kazimierskiej "trójce". - Pamiętajmy, że dobroć zawsze wraca zwielokrotniona.

"Trójka" po raz kolejny koordynuje lokalną odsłonę akcji "Makulatura na misje - pomagamy budować studnie w Sudanie". Uczniowie zasługują na największe słowa pochwały, lecz warto podkreślić także zaangażowanie rodziców, osób dorosłych.

- Ledwie odprawiliśmy pierwszy kontener z makulaturą, a mieszkańcy pytali mnie, kiedy... będzie następny. To bardzo budujące - nie kryje satysfakcji Robert Głogowiecki, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie