Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne książki w koneckiej bibliotece. Można je pożyczać bezpłatnie

Marzena KĄDZIELA
Dyrektor Dariusz Kowalczyk pokazuje, jak korzystać z IBUKa
Dyrektor Dariusz Kowalczyk pokazuje, jak korzystać z IBUKa Marzena Kądziela
Od kilku tygodni w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich funkcjonuje nowa usługa. Czytelnicy mogą pożyczać książki w wersji elektronicznej. To niezwykle ważne szczególnie dla uczących się i studiujących.

Jak informuje dyrektor koneckiej biblioteki Dariusz Kowalczyk, placówka od dawna przymierzała się do usługi online. Jednak po analizie kosztów, jakie biblioteka musiałaby z tego tytułu ponieść, pomysł odsunięto na dalszy plan.

- Dopiero podczas jednej z narad w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach padła propozycja, że te placówki, które myślą o książkach elektronicznych i ich udostępnianiu, powinny połączyć się w konsorcjum - opowiada dyrektor Kowalczyk. - I to był dobry pomysł, ponieważ dla Państwowego Wydawnictwa Naukowego, które posiada wielką bazę interesujących nas pozycji na platformie IBUK , kilka placówek stanowi już poważną klientelę. Dla nas zaś oznacza to znacznie niższe kosztu zakupu elektronicznych książek. Wykupiliśmy usługę na rok i zapłaciliśmy za nią 1500 złotych.

Jakie książki w IBUku?

Pierwszy zakup elektronicznych książek dotyczy przede wszystkim podręczników akademickich, wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych. Są także lektury szkolne. Niestety, nie ma na liście nowości i książek najchętniej wypożyczanych w bibliotece takich jak kryminały, sensacje, sago rodzinne, czy literatura fantasy.
- Na razie mamy w swych zasobach 1100 książek, które będą u nas dostępne do początku 2016 roku - kontynuuje dyrektor Dariusz Kowalczyk. - Wyszliśmy z propozycją do uczniów i studentów, bo to inni mają największe problemy z pozyskaniem drogich podręczników czy opracowań naukowych. Wiele z nich jest dostępna u nas w czytelni, ale czytelnia w weekendy jest nieczynna, w związku z tym o wiele łatwiej wejść na platformę IBUK i po kilku minutach mieć wybrana książkę na swym komputerze.

Jak dodaje dyrektor, nie ma mowy o kopiowaniu czy przekazywaniu innym treści elektronicznych książek za darmo., Zabiezpieczają je odpowiednie systemu. - Można skopiować czy wydrukować treść, ale po wykupieniu specjalnej usługi.

Obecnie z koneckich elektronicznych zbiorów korzysta około 60 osób. Docelowo może być ich 330. Jeśli będzie więcej chętnych, w przyszłym roku dyrektor będzie się starał o zwiększenie puli.

Wszelkie informacje na temat usługi IBUK na stronie internetowej biblioteki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie