Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu powstanie poradnia sportowa?

Redakcja
W czwartek w Ostrowcu Świętokrzyskim na dojść do spotkania w sprawie utworzenia w mieście poradni sportowej. Proszą o nią od wielu miesięcy sportowcy i trenerzy z miejscowych klubów.

Do tej pory muszą się posiłkować poradniami medycyny sportowej w innych miastach, choć przez rok mieli swojego lekarza na miejscu. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia był jednak zbyt niski, a odpowiedzialność zbyt wielka, by prowadzenie takiej poradni opłacało się.

Badania sportowców są obowiązkowe

Kwestia braku przychodni, w których regularne, obowiązkowe badania mogliby przeprowadzać sportowcy z Ostrowca i okolic, powrócił w styczniu na jednej z sesji Rady Powiatu.

- W naszym mieście w kilkunastu sekcjach trenuje około 1500 sportowców - mówi wtedy radny Łukasz Dybiec, będący również trenerem sekcji bokserskiej KSZO. -Po to, by uzyskać bieżące badania lekarskie, dopuszczające do sportowej rywalizacji, muszą wyjeżdżać do przychodni sportowych funkcjonujących w Starachowicach, Kielcach czy Połańcu. Koszty transportu na badania ponoszą borykające się z problemami finansowymi kluby. Na dodatek na ich przeprowadzenie muszą oczekiwać trzy miesiące, a niekiedy nawet pół roku. Tymczasem sportowcy zasługują na to, plasując się chociażby wysoko w ogólnopolskich rankingach sportowych osiągnięć zawodników do lat 23, by takie badania odbywać na miejscu.

Jednym z argumentów przemawiających za utworzeniem poradni jest to, że mogliby z niej korzystać także sportowcy z ościennych gmin - Kunowa, Opatowa, Ożarowa czy Lipska.

Problem braku poradni powrócił

Z wyjaśnień naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Anny Męczkowskiej wynika, że już wielokrotnie zwracano się do Narodowego Funduszu Zdrowia o zawarcie kontraktu dla przychodni sportowej.

- Za każdym razem słyszeliśmy, że nie w każdym powiecie powinna ona funkcjonować - mówi Anna Męczkowska.

Zresztą, większego zainteresowania tego typu działalnością nie wykazywali też ostrowieccy lekarze. Powodów takiej postawy jest kilka. Działalności nie może prowadzić każdy lekarz. Najpierw musi przejść odpowiednie szkolenia i uzyskać kwalifikacje. Do tego dochodzi odpowiedzialność prawna, związana z dopuszczaniem zawodników do rywalizacji sportowej.

Przed dwoma laty udało się otworzyć poradnię, prowadzoną przez kardiolog Bożenę Kubicką. Nie przetrwała ona dłużej niż rok, z uwagi na zbyt niski kontrakt z Funduszem.

Zawodników wielu, chętnych lekarzy brak

Powiat ostrowiecki i sam Ostrowiec Świętokrzyski od kilku lat szczyci się coraz większymi osiągnięciami w wielu dyscyplinach sportowych, takich jak pływanie, siatkówka, lekkoatletyka, piłka nożna czy piłka ręczna.

Powstała tu nawet Szkoła Mistrzostwa Sportowego, coraz bardziej więc absurdalna wydaje się sytuacja, kiedy rodzimi sportowcy nie mają gdzie otrzymać zaświadczeń lekarskich.

Być może coś w tej kwestii drgnie w najbliższym czasie. Na czwartek zaplanowano bowiem spotkanie z przedstawicielami klubów sportowych, dotyczące właśnie utworzenia poradni.

W czasie dyskusji będzie można dowiedzieć się, jakie działania już podjęto w sprawie powołania przychodni z zaznaczeniem, że będzie to możliwe najwcześniej od stycznia 2016 roku.

Inicjatorzy mają przedstawić przedstawicielom klubów, warunki, jakie będą do spełnienia po ich stronie. Kolejną kwestią będzie wyłonienie podmiotu, który podpisze kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16 w sali konferencyjnej hali KSZO.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie