Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandra i Jakub to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Staszowie w 2014 roku

Agnieszka Kuraś
W 2014 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Staszowie zarejestrowano 524 dzieci. W samej gminie Staszów urodziło się 229 dzieci. Zawarto 167 małżeństw, w tym 50 cywilnych.

Dziewczynkom najczęściej nadawano imię Aleksandra zaś chłopcom Jakub. Nie brakowało też nietypowych, bądź rzadkich imion jak: Nelly, Iga, Alan czy Ksawery. Jednak częściej nadawane były imiona tradycyjne, modne wiele lat temu, noszone przez naszych dziadków i babcie - Adam, Antoni, Ewa, Maria czy Magdalena.

Ze statystyku staszowskiego Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że częściej na świat przychodzą chłopcy niż dziewczynki. Jednak liczba zgonów wśród mężczyzn jest wyższa niż kobiet. Tylko w ubiegłym roku według danych staszowskiego urzędu zmarło 50 mężczyzn więcej niż kobiet.

W 2014 roku spośród żeńskich imion najczęściej nadawanych dziewczynkom urodzonym w Szpitalu w Staszowie Aleksandra i Julia były tymi, które królowały. Rok wcześniej dziewczynkom najczęściej nadawano imię Lena. Chłopców zaś najczęściej nazywano Jakub - imię to biło rekordy popularności już w 2013 roku. Imię Aleksandra nadano 18 razy, Julia - 17 natomiast Jakub 19.

Wśród imion żeńskich rodzice najchętniej wybierali dla swoich pociech imiona: Maja, Lena, Zuzanna, Natalia, Amelia, Nikola, czy Gabriela. Nadawano je chronologicznie 17, 15, 14, 12, 8, 8, 8 razy. Równie popularne były imiona, które niegdyś nadawano naszym babciom jak: Maria, Magdalena, Zofia czy Emilia.

Jeśli chodzi zaś o imiona męskie po Jakubie równie często chłopcom nadawano imiona: Antoni, Michał, Jan, Filip, Kacper, Wojciech, Igor, Szymon, Bartosz, Gabriel, czy Adam. Nadawa-no je odpowiednio 14,14,13,13,12,10,10,10, 9, 9, 8 razy. Rów-nie popularne są imiona: Marcel, Piotr, Paweł - nadawane po 7 razy, czy Wiktor, Alan - po 6 razy, Oliwier, Fabian po 5 razy i Tomasz, Ksawery, Oskar i Bartłomiej po 4 razy.

Ze statystyk wynika, że istnieją imiona, których moda nie przemija mimo upływu czasu. I nie chodzi tu o imiona popularne od kilku lat, czy też te obcobrzmiąco, w których często gustują rodzice, ale te popularne nawet kilkadziesiąt lat temu. Dziś obserwuje się także tendencję, że rodzice nadają swoim dzieciom imiona po swoich rodzicach, czy dziadkach. Mowa tu o Barbarach, Ewach, Hannach, czy Annach. Podobnie nieprzemijające są imiona męskie takie jak Franciszek, Tadeusz, czy Stanisław.

W zeszłym roku nie brakowało także rodziców, którzy po-stanowili swoim pociechom dać imiona oryginalne takie, które wśród dzieci urodzonych w staszowskim szpitalu w 2014 roku, nie powtórzyły się dwa razy. Były to w szczególności imiona żeńskie: Nelly, Laura, Matylda, Iga, Nadia czy Blanka.

Ze statystyk wynika, że wśród tych imion, które w 2014 ro-ku były tylko raz nadane, znalazły się także te niegdyś bardzo popularne: Dominik, Hubert, Sebastian, Daniel, Agata, Karolina, Wiktoria, Weronika, Paulina czy Justyna.

- W ubiegłym roku rodzice nie nadawali swoim dzieciom imion wymyślnych, obcobrzmiących - mówi Mirosława Wieczorek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Staszowie.

Ze Okazuje się, że zmiana imienia dziecka, które zarejestrowaliśmy w Urzędzie Stanu Cywilnego jest możliwa. Zmiany można dokonać w ciągu 6 miesięcy od daty rejestracji imienia, za zgodą obojga rodziców. Takich przypadków jednak w ubiegłym roku, jak i w poprzednich latach w Staszowie nie było. Okazuje się, że rodzice z odpowiedzialnością, choć zapewne nie bez emocji towarzyszących przyjściu na świat potomka, podchodzą do zarejestrowania dziecka, którego imię wspólnie uzgadniają na długi czas przed jego narodzinami.

Co ciekawe imię można zmienić także znacznie później. Może tego dokonać już pełnoletnia osoba. Jednak jak informuje Mirosława Wieczorek takie sytuacje wbrew pozorom wcale nie są częste. Taka sytuacja miała miejsce w Staszowie około 4 lat temu. Znacznie częściej dokonuje się natomiast zmiany nazwiska dziecka.

W ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Staszowie zarejestrowano 524 nowonarodzonych dzieci. Z czego 271 było chłopców, a 253 dziewczynek. Liczba zgonów odnotowana przez staszowski Urząd Stanu Cywilnego w 2014 roku wynosiła 540 osób, zaś rok wcześniej zmarło 610 osób.

W samej gminie i mieście Staszów w 2014 roku zameldowano zaś 229 dzieci - o 35 więcej niż w 2013 roku. Jednak w porównaniu do liczby zgonów w 2014 roku w mieście i gminie, która wyniosła 243, sytuacja wcale nie przedstawia się optymistycznie.

Z danych z Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że w ubiegłym roku w gminie Staszów urodziło się o 9 dziewczynek mniej niż chłopców, a liczby przedstawiają się 119 do 110. Choć chłopców rodzi się więcej, więcej także umiera mężczyzn. W samej gminie Staszów zmarło o 17 mężczyzn więcej niż kobiet. Natomiast z liczby wszystkich zgonów zarejestrowanych w staszowskim urzędzie wynika, że w 2014 roku zmarło o 50 mężczyzn więcej niż kobiet

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie