Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł KULu w Stalowej Woli by wiedza dawała zysk

Zdzisław Surowaniec
Rady do spraw Komercjalizacji Wiedzy
Rady do spraw Komercjalizacji Wiedzy KUL
Co zrobić, aby wiedza uzyskiwana na uniwersytecie przekładała się na zysk finansowy, na zarabianie, aby uczelnia była atrakcyjnym partnerem dla biznesu do pomnażania zysków?

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się pierwsze posiedzenie Rady do spraw Komercjalizacji Wiedzy, powołanej przez Rektora KUL księdza profesora Antoniego Dębińskiego. W jej skład weszli przedstawiciele biznesu ze Stalowej Woli oraz samorządowcy. Komercjalizacja oznacza opłacalność, zarabianie, a więc w przypadku nauki myślenie o tym jaki pożytek finansowy może dać nauka.

KUL rozwija kierunki techniczne, czego przykładem jest Stalowa Wola, gdzie uczelnia objęła budynek dydaktyczny, w którym powstał Wydział Inżynierii Materiałowej.

- Powstanie Rady do spraw Komercjalizacji Wiedzy przy Rektorze KUL jest wyrazem troski o właściwy rozwój wiedzy w zmieniających się realiach społecznych i gospodarczych kraju - powiedziała dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Głównym zadaniem Rady jest zapewnianie skutecznej komercjalizacji wyników badań uzyskiwanych na KUL. Do zadań członków Rady należy między innymi przedstawianie i ocena inicjatyw oraz projektów związanych z komercjalizacją wiedzy, wyrażanie opinii w sprawach odnoszących się do komercjalizacji wiedzy na uczelni, pomoc w określaniu priorytetowych obszarów badań naukowych i nawiązywaniu relacji ze środowiskiem gospodarczym oraz wskazywanie aktualnych potrzeb rynku pracy.

- Wszystkie zadania inaugurującej dziś swoją działalność Rady do spraw Komercjalizacji wiedzy mają poważne znaczenie dla prowadzonych na KUL kierunków studiów, w szczególności tych w ramach nauk technicznych, czy matematyczno-przyrodniczych. Komercjalizacja wiedzy jest dziś koniecznością i powinna być realizowana z pełną świadomością jej wagi dla obu stron - tak nauki, jak i biznesu - wyjaśnia doktor Lidia Jaskuła.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele KUL, z rektorem ks. prof. Antonim Dębińskim na czele, przedsiębiorcy - przedstawiciele biznesu z regionu Podkarpacia - prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Ryszard Kapusta, prezes Stalprzem Marian Dejwór, dyrektor Inkubatora Technologicznego Cezary Kubicki. Także przedstawiciele władz publicznych: Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Miasta Stalowa Wola oraz Bogdan Romaniuk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbrzeżny podkreślił, że cały rozwój gospodarczy i rozbudowa strefy ekonomicznej Stalowej Woli musi opierać się na solidnym fundamencie wiedzy. Podstawowym partnerem w tym zakresie jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Prezydent Nadbereżny zauważył, że lubelska Uczelnia jest filarem nie tylko w kierunkach społecznych, ale również w kierunkach ścisłych, inżynieryjnych. Dodał, ze dla Stalowej Woli to duży zaszczyt, że jest siedzibą Uniwersytetu, że jest miastem uniwersyteckim, o charakterze katolickim. Warto wspomnieć, że KUL stara się teraz rozwijać kierunki techniczne i w Stalowej Woli prowadzi Wydział Inżynierii Materiałowej, w zbudowanym za unijne dofinansowanie nowoczesnym obiekcie.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, znaczenie KUL w skali kraju i dodał, że jest ważny nie tylko dla Stalowej Woli, ale również dla całego województwa. Ścisła współpraca KUL i Stalowej Woli stwarza realne szanse na tworzenie nowych miejsc pracy w tym regionie - podkreślił marszałek Ortyl.

Rektor przypomniał, że historia obecności KUL w Stalowej Woli jest długa i bogata. Powiedział: - Stalowa Wola ze swoją tradycją przemysłową to ważny ośrodek dla KUL. Każdy uniwersytet pełni różne funkcje, ale działa na rzecz rozwoju kultury, choć forma i materia to podstawa elementów bytu. Wkrótce te piękne sale wypełnią się młodzieżą i profesorami. Potwierdzam wolę obecności KUL w Stalowej Woli.

- Wyższe szkolnictwo to delikatna roślina, o którą trzeba ciągle dbać. Ale rozwój szkolnictwa wyższego to szansa dla rozwoju miasta, bo wyższe uczelnie są czynnikiem miastotwórczym. Jesteśmy na początku tej drogi - powiedział przed rokiem ówczesny prezydent Andrzej Szlęzak, który dał impuls do budowy bazy szkolnictwa wyższego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie