Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Starachowicach (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Grupy mundurowe w kościele Wszystkich Świętych
Grupy mundurowe w kościele Wszystkich Świętych Kazimierz Cuch
Uroczyście obchodzono w niedzielę w Starachowicach Dzień Żołnierzy Wyklętych. Była uroczysta msza św. w asyście pocztów sztandarowych, apel poległych, wspomnienia.
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Starachowicach

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Starachowicach

Przybyli na nie przedstawiciele władz miasta i powiatu, poczty sztandarowe prawicowych organizacji kombatanckich, policji, Straży Miejskiej, kilku szkół podstawowych i gimnazjów oraz wyjątkowo liczna rzesza mieszkańców miasta. Był poseł Krzysztof Lipiec.

Uroczystej, koncelebrowanej mszy św. przewodził ksiądz kanonik Marek Janas, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach. dziekan dekanatu Starachowice Północ oraz ksiądz Kamil Borkowski- wikariusz tej parafii.

Patriotyczną homilię wygłosił ksiądz celebrans. Przypomniał losy żołnierzy antykomunistycznego podziemia, nieludzkie ich traktowanie, bestialskie mordowanie i chowanie w bezimiennych mogiłach. Nawiązał do obecnej sytuacji społecznej w Polsce. Otrzymał brawa wiernych za to kazanie.
Po mszy wszyscy wyszli przed kościół, gdzie w Panteonie Pamięci Narodowej jest tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym ze Starachowic i okolicy. Była kolejna modlitwa w ich intencji, którą poprowadził ksiądz Kamil Borkowski. Młodzież strzelecka odczytała apel poległych. Głos zabrali poseł Krzysztof Lipiec i Jerzy Miśkiewicz - zastępca prezydenta Starachowic. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Został ustanowiony przez Sejm, w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Walcząc w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, robili to z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia w 1951 roku został wykonany wyrok śmierci na siedmiu członkach kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie