Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rytwianach uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

(akr)
Poseł Marek Kwitek rozdał uczestnikom I Biegu Śladami “Mnicha” i “Zawieruchy” okolicznościowe koszulki.
Poseł Marek Kwitek rozdał uczestnikom I Biegu Śladami “Mnicha” i “Zawieruchy” okolicznościowe koszulki. Agnieszka Kuraś
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy w Rytwianach uczczono Biegiem Śladami “Mnicha" i “Zawieruchy".
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rytwianach

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rytwianach

Około 20 uczestników Biegu Śladami “Mnicha" i “Zawieruchy", spotkało się w niedzielę w lesie przyklasztornym w Rytwianach, gdzie wytyczony został 1950-metrowy dystans. Przed rozpoczęciem rywalizacji poseł Marek Kwitek, który uczestniczył w uroczystościach w Rytwianach, rozdał uczestnikom biegu okolicznościowe koszulki. Zwycięzcą biegu został Arkadiusz Kwiatkowski, II miejsce zajął Piotr Kwiatkowski, a III - Tomasz Kuraś.

Następnie uczestnicy i obserwatorzy biegu, a wśród nich Grzegorz Forkasiewicz wójt gminy Rytwiany, Robert Wyrazik dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach, Katarzyna Ciepiela dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury, grupa rekonstrukcyjna ze Staszowa oraz członkowie organizacji strzeleckich ze Staszowa i Rytwian udali się do Gminnego Centrum Kultury. Tam Jacek Więckowski wygłosił prelekcję dotyczącą powojennej rytwiańskiej grupy niepodległościowej natomiast grupa rekonstrukcyjna urządziła pokaz uzbrojenia i umundurowania. Na koniec uczestnicy obejrzeli film “Łączka" i wzięli udział w grillu.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia. Walcząc w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, robili to z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia w 1951 roku został wykonany wyrok śmierci na siedmiu członkach kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie