Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalną Drogę Krzyżową przejdą nocą ze Skalbmierza do Wiślicy

Adam Ligiecki
Droga Krzyżowa to wyzwanie, które pokaże prawdę o naszych ograniczeniach - podkreśla skalbmierski proboszcz Marian Fatyga.
Droga Krzyżowa to wyzwanie, które pokaże prawdę o naszych ograniczeniach - podkreśla skalbmierski proboszcz Marian Fatyga. archiwum
II Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem - 27 marca. Wierni przejdą nocą ponad 25-kilometrową trasę: ze Skalbmierza do kolebki chrześcijaństwa na ziemiach polskich - Wiślicy.

- Udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jest okazją do spotkania z Bogiem i pozwolenia. Mu się prowadzić nawet wtedy, gdy nogi odmówią posłuszeństwa... To wyzwanie, to zgoda na trudne warunki, zmęczenie, zimno - podkreśla z naciskiem ksiądz Marian Fatyga, proboszcz skalbmierskiej parafii. - Twoja odwaga pomoże otworzyć się na medytację i modlitwę. Pokaże prawdę o własnych ograniczeniach, które Jezus pomoże ci przezwyciężyć - dodaje.

Nocny marsz do Wiślicy organizują: parafia świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, członkowie Bractwa Świętego Jakuba i Urząd Gminy w Pałecznicy. Mogą w nim wziąć udział osoby dorosłe, także poniżej 18. roku życia (za zgodą opiekunów).

Znamy już harmonogram II Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Początek - 27 marca, o godzinie 18, w kolegiacie w Skalbmierzu. Najpierw zostanie odprawiona msza święta, zaś po nabożeństwie piechurzy wyruszą na trasę. Prowadzi ona przez trzy powiaty Ponidzia: kazimierski, pińczowski i buski - szlakiem Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba.

Ze Skalbmierza wierni skierują się w stronę Sielca Biskupiego. Potem pójdą przez Krępice, Kobylniki, Ciuślice, Czarnocin, Probołowice, Miernów, Stawiszyce. Stąd, drogą wojewódzką numer 776, przez Koniecmosty - prosto do Wiślicy. Zaplanowano trzy postoje na trasie.

- Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania, nie prowadzimy zapisów. Idziemy na własną odpowiedzialność. Niezależnie od pogody - zaprasza ksiądz Marian Fatyga. Ekstremalna Droga Krzyżowa - to jego projekt.

Przypomnijmy, że I Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się 11 kwietnia 2014 roku. Wierni maszerowali wtedy nocą ze Skalbmierza do małopolskich Zielenic.

Droga Krzyżowa to w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. To symboliczne odtworzenie drogi Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu ( w tradycji katolickiej - na 14 stacji). Skalbmierski projekt ma być zachętą do uczynków pokutnych. Bo można żyć normalnie, ale... można też przecież żyć ekstremalnie!

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

- Zapraszamy 27 marca. A w drogę polecamy zabrać ze sobą: elementy odblaskowe obowiązkowo, plecak, latarkę, lampkę, świecę lub pochodnię. Także ciepłe napoje w termosie, suchy prowiant według potrzeb, jakieś słodycze na pokrzepienie w trudnych chwilach - uśmiecha się proboszcz ze Skalbmierza. - Bardzo ważne: wygodne, ciepłe buty. Czapka, szalik i rękawiczki - może być chłodno. Przydadzą się też kije trekingowe - wylicza kapłan.

Do 27 marca coraz bliżej. Wierni będą maszerować ze Skalbmierza do Wiślicy w intencji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce za rok. Na zakończenie II Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zostanie odprawiona msza święta w wiślickiej bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

- Powrót do domów autokarami, w godzinach rannych w sobotę. Trud naszego nocnego marszu chcemy ofiarować w intencji Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016. Może on stać się okazją do odnalezienia drogi, nabrania sił do dalszej podróży życia - zaprasza na trasę ksiądz Marian Fatyga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie