Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Dębie nowa sieć wodociągowa i droższa woda

Klaudia Tajs
- Wcześniej nie było podstaw do zwiększania cen wody, wręcz podejmowane były działania jak połączenie spółek, aby one nie rosły - tłumaczył Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.
- Wcześniej nie było podstaw do zwiększania cen wody, wręcz podejmowane były działania jak połączenie spółek, aby one nie rosły - tłumaczył Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. Klaudia Tajs
Nowa Dęba otrzymała nową sieć wodociągową w centrum, rozbudowano sieć na wybranych obszarach wiejskich w gminie.

Od 1 kwietnia mieszkańcy gminy Nowa Dęba zapłacą o 35 groszy więcej za metr sześcienny wody. Tak zdecydowali radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Gmina dopłaci 91 groszy do każdego zużytego kubika wody. Ostatecznie cena wody od kwietnia wyniesie 3 złote 91 groszy za metr sześcienny. Nie wzrasta natomiast cena za ścieki, która będzie nadal wynosić 4 złote 78 groszy za metr sześcienny. Przy ściekach gmina również dopłaca mieszkańcom. W tym przypadku 80 groszy, co skutkuje sumą około 370 tysięcy złotych.

Następstwo inwestycji

W trakcie dyskusji radni pytali, dlaczego w poprzedniej kadencji nie podnoszono stopniowo cen wody, aby wzrost taryfy nie był obecnie tak znaczący. Burmistrz wyjaśniał.
- Wcześniej nie było podstaw do zwiększania cen wody, wręcz podejmowane były działania jak połączenie spółek, aby one nie rosły - mówił Wiesław Ordon. - Dopiero poczynione inwestycje wymusiły takie zmiany.

Inwestycje, o których wspomniał burmistrz, realizowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. To projekt wodny o wartości blisko 9 milionów złotych. Dzięki temu Nowa Dęba otrzymała nową sieć wodociągową w centrum, rozbudowano sieć na wybranych obszarach wiejskich. Główną część tego projektu stanowi przebudowa Stacji Uzdatniania Wody. Zakres tego zadania obejmuje budowę hali filtrów, remont zbiornika wody, montaż urządzeń do napowietrzania, filtrów, dmuchaw, urządzeń do dezynfekcji, pompowni pośredniej, montaż aparatury kontrolno-pomiarowej oraz prace elektryczne.
Realizacja tego zadania była niezbędna, ponieważ sieci w mieście na niektórych odcinkach miały już ponad 75 lat.

Ponad 60 procent kosztów realizacji tego przedsięwzięcia pokryto ze środków unijnych. Pozostałą kwotę spółka pokryła z zaciągniętego na ten cel kredytu. Właśnie ten kredyt wraz z jego obsługą spółka była zobowiązana dołożyć do nowej taryfy, a tym samym wzrost stawek cen wody okazał się znaczący.

Przenieśli wzrost na gminę

Dlatego radni dyskutując nad dopłatą do ceny wody dla mieszkańca przyjęli sugestię burmistrza, aby większość wzrostu ceny wody około 73 procent przenieść na gminę. Ostatecznie radni uznali, że przyjęcie nowej taryfy jest nie do uniknięcia, a przyjęty sposób rozłożenia wzrostu ceny na mieszkańca i gminę będzie do udźwignięcia przez gospodarstwa domowe. Z danych Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wynika, że średnie zużycie wody na mieszkańca w gminie wynosi 2,5 metra sześciennego na miesiąc. Łącznie w 2015 roku dopłaty z budżetu gminy do wody i ścieków wyniosą około 700 tysięcy złotych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie