Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruzja - Magiczna Mccheta

Piotr KUTKOWSKI
Odwiedzając Mccheta, dawną stolicę gruzińskiego królestwa Iberii cofamy się ponad dwa tysiące lat, by potem kontynuować historyczną podróż aż do współczesności. Podobnie jak w monastyrze Dżwari.
Gruzja. Mccheta

Mccheta dawna stolica królestwa Iberii

Gruzja - Magiczna Mccheta
Piotr Kutkowski

(fot. Piotr Kutkowski)

Tego miasta nie może zabraknąć podczas turystycznej wędrówki po Gruzji. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do innych atrakcji tego kraju, dojazd jest tu łatwy i w miarę wygodny. Z Tblisi kursują busy, autobusy, wynająć można taksówkę i po ominięciu na drodze licznych "żywych" przeszkód w postaci stad krów po godzinie jest się już na miejscu.

Mccheta zaliczana jest do jednych z najstarszych miast Gruzji. Już w starożytności doceniano jej położenie na trakcie handlowym, łączącym brzeg Morza Czarnego z miastami na kaspijskim wybrzeżu. Ale tak naprawdę swój rozwój zawdzięczała statusowi stolicy gruzińskiego królestwa Iberii. Funkcję tę pełniła od III wieku p.n.e. aż do V wieku n.e. Obecnie Mccheta też jest stolica, tyle że Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, którego Katolikos Gruzji ma tu swoją siedzibę.

Zwiedzaniu Mccheta sprzyja kameralność miasta. Mieszka tu niewiele osób, jest cicho i przytulnie. A jednocześnie wszędzie widać dbałość o pokazanie zabytków w jak najpiękniejszej formie i kształcie. Katedra Sweti Cchoweli jest tego najlepszym przykładem.

Katedra i cedr

Świątynię wzniósł u zbiegu rzek Kury i Aragwi w latach 1010-1029 architekt gruziński Arsakidze na miejscu zbudowanego w IV wieku najstarszego kościoła Gruzji. Miejsce budowy wybrała według legendy święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo. Jak głosi opowieść Elizeusz, żyd z Mcchety wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz zdążył dopiero w chwili Ukrzyżowania. Od rzymskiego żołnierza odkupił szatę Chrystusa i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr.

Święta Nino poleciła, aby ściąć cedr i na jego miejscu zbudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok.

Katedra, która powstała w XI wieku za panowania króla Giorgiego II na miejscu wzniesionej w V wieku bazyliki stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji. Wnętrze jak zwykle w kościołach obrządku wschodniego wypełniają ikony, atmosferę tworzą setki zapalnych świec. Niestety, freski, które kiedyś kryły ściany zachowały się jedynie w szczątkowym stanie. To "zasługa" Rosjan, którzy w 1830 roku z okazji pobytu Mikołaj I pokryli obrazy wapnem i tylko część z nich udało się wydobyć spod tynku, między innymi wizerunki bestii apokaliptycznych i znaków zodiaku.

Mamy szczęście - jesteśmy świadkami ślubu pary, która ubrana jest w gruzińskie stroje narodowe i na razie przygotowuje się do uroczystości, a nas aż kusi, by robić zdjęcia. Wtedy z pomocą przychodzi drużba, który widząc nasze rozterki wręcza zachęca do robienia fotografii. Co więcej - proponuje wspólne zdjęcia.

Gruzja - Magiczna Mccheta
Piotr Kutkowski

(fot. Piotr Kutkowski)

Monastyr Krzyża

Może to dziwne, ale tego dnia to nie jedyna młoda para, która mamy okazję zobaczyć. Drugą widzimy w monastyrze Dżwari - Krzyża, który jest oddalony zaledwie kilka kilometrów od Mccheta, na dominującym nad doliną rzek wzniesieniu. Powstanie monastyru związane jest również z legendą. Głosi ona, że Święta Nino zatrzymała się tu na modlitwę i postawiła na nim krzyż. Około 545 na tym miejscu został wzniesiony pierwszy, mniejszy kościół, który został nazwany Małym Kościołem Dżwari. Drugi, większy, zwany Wielkim Kościołem Dżwari, został wybudowany obok pierwszego w latach 586-605.

Magia

Klasyczny, piękny kształt sprawił, że Kościół ten służył jako wzór przy budowie innych świątyń na całym południowym Kaukazie. Monastyr stał się też miejscem pielgrzymek i ważnych uroczystości. To w nim przechowywane są między innymi fragmenty krzyża świętej Nino.

Młoda para biorąca ślub w tej świątyni również nie widzi przeszkód w robieniu zdjęć podczas uroczystości. Na wiadomość, że jesteśmy Polakami od razu padają zapewnienia o przyjaźni. Para młoda pozuje też do zdjęć na zewnątrz. Nic dziwnego, bo urodę tego monastyru podkreśla wspaniałe położenie - ze wzgórza roztacza się piękna panorama na Mccheta i okolice miasta, na łączące się rzeki.

Gruzin, który kilkadziesiąt metrów od świątyni sprzyja pamiątki przekonuje, że kupione u niego przedmioty w tym magicznym miejscu, będą miały magiczną moc również w Polsce. Kupujemy rogi do picia wina, kupujemy czapki z różnych regionów Gruzji.

Sprzedawca miał rację - spod magii tego miejsca nie sposób jest się uwolnić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie