Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi wolontariusze działają w Ostrowcu

Anna Śledzińska
Spotkanie organizacyjne
Spotkanie organizacyjne Anna Śledzińska
Grupa młodzieży z Ostrowca Świętokrzyskiego przygotowała projekt, w ramach którego, jako wolontariusze, pomagają swoim kolegom. Włączyli się w niego także nauczyciele.

Postanowili pomagać rówieśnikom

Zespół Pomocy Koleżeńskiej, który w Ostrowcu działa od 2012 roku, tym razem proponuje dzieciom i młodzieży udział w projekcie "Z wolontariatem za pan brat". Powstał w inicjatywy młodych ludzi, którzy zauważyli, że często ich rówieśnikom potrzebna jest pomoc w nauce lub znalezieniu działalności, w których mogą się spełniać.

- Nasz zespół stara się nieść pomoc każdemu, a działalność nie ogranicza się jedynie do zajęć prowadzonych w świetlicy. Działamy na prawach wolontariatu, prowadzimy darmowe korepetycje z matematyki, chemii i języka niemieckiego - mówi Patryk_Stępień, inicjator i prowadzący zajęcia.

Początkowo były one prowadzone były w bibliotece Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Orląt Lwowskich. Od września 2014 roku odbywają się na Świetlicy Środowiskowej Wspólnoty Świętokrzyskiej z elementami socjoterapii przy ulicy Słonecznej.

- Staramy się też brać udział w różnego rodzaju akcjach czy kampaniach edukacyjnych. Przeprowadziliśmy zajęcia Polskiej Akcji Humanitarnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Edukacji dla Demokracji. Otrzymaliśmy wiele materiałów dydaktycznych, które zasponsorowało wydawnictwo Pearson, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów czy Komisja Europejska - dodaje Patryk Stępień.

Nauka, zabawa, poznawanie świata

W nowym projekcie, który potrwa do sierpnia, wezmą udział dzieci w wieku od 10 do 17 lat.

Do udziału zgłosiło się między innymi pięć ostrowieckich nauczycielek - Anna Adamska, Iwona Piotrowska, Monika Grabowiec, Aleksandra Osiadły i Marta Kałuża, które poprowadzą zajęcia z zakresu socjologii, filozofii i etyki, a także lekcje języków niemieckiego i hiszpańskiego.

- Oprócz zajęć związanych typowo z nauką zaplanowaliśmy też dyżury w azylu dla zwierząt prowadzonym przez stowarzyszenie "Animals"._Współpracujemy z nim od jakiegoś czasu - mówi Patryk Stępień. - Nasi podopieczni będą mieli okazję nauczyć się postępowania z psami, zabierać je na spacery, pomagać w opiece. Będą też warsztaty z tresury.

Zaplanowano także zajęcia, na których młodzież dowie się, czym charakteryzują się religie świata, mowa będzie o tolerancji, równości i prawach człowieka, edukacji globalnej.

Można jeszcze dołączyć do grupy

Wciąż mile widziane są osoby, które chciałyby dołączyć do Zespołu Pomocy Koleżeńskiej albo po prostu wziąć udział w zajęciach.

- Głównym celem tego projektu jest integracja w grupie - uzupełnia Julia Dobosz Sypulska. - Będziemy tu rozwijać cechy, które są niezmiernie potrzebne we współdziałaniu w większych grupach. Chcemy też poznawać się od różnych stron, bowiem na co dzień żyjemy w biegu i nie ma na to wiele czasu.

Wszystkie działania zarówno w projekcie, jak i codziennej działalności Zespołu Pomocy Koleżeńskiej, opierają się na wolontariacie. Jak zauważyli włączający się w nie nauczyciele, miło jest spojrzeć na młodzież, która robi coś bezinteresownie dla innych. Stąd też decyzja dorosłych, by wesprzeć inicjatorów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie