Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra w regionie radomskim? Pojawiły się plotki o chorych dzieciach

Agnieszka Witczak-Armacińska [email protected]
Tłumy pacjentów w przychodniach i doniesienia o odrze w Niemczech sprawiły, że w ostatnich dniach pocztą pantoflową krążyły też informacje o zdiagnozowaniu odry u dziecka w naszym regionie. Tymczasem w Radomiu i innych powiatach odry na razie oficjalnie nie stwierdzono.

Potwierdzają to nam lekarze w kilku powiatach, z którymi wczoraj rozmawialiśmy, nie odnotowały jej też stacje sanepidu.

Szczepionka to podstawa

Zdaniem specjalistów, zachorowań na tę wydawałoby się zapomnianą, choć wciąż niebezpieczną przypadłość jest coraz więcej, bo przybywa rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia dzieci.

- Szczepienie przeciwko odrze znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień. W Radomiu i regionie w ubiegłym roku zaszczepionych zostało 72 procent dwulatków, a 67 procent dzieci przyjęło w późniejszym okresie drugą, zalecaną dawkę - mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu.

Według epidemiologów, tylko masowe szczepienia są w stanie zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne populacji.

Nie chcą narażać dzieci

Tymczasem wiadomo, że niektórzy rodzice nie chcą takiej profilaktyki dla swoich pociech. Twierdzą, że dawki zwiększają ryzyko wystąpienia alergii, a nawet autyzmu. Inni uważają, że szczepienia to wymysł firm farmaceutycznych, które dzięki naiwności ludzi zarabiają grube miliony.

- To zgubne myślenie. Staram się uświadamiać zwłaszcza rodzicom moich pacjentów, jak ważne jest ich odpowiedzialne postępowanie i zaszczepienie swoich dzieci - tłumaczy Stanisława Szcześniak-Mazur, lekarz pediatra oraz konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Za odmowę szczepienia grozi grzywna do 1,5 tysiąca złotych, którą nakłada administracyjnie wojewoda. W ubiegłym roku w Polsce wszczęto ponad 200 postępowań w tej sprawie, ale w naszym regionie takich sytuacji nie było.

- Niezaszczepienie dziecka od chorób ujętych w kalendarzu szczepień obowiązkowych to świadome narażanie go na chorobę w przyszłości - podkreśla Stanisława Szcześniak-Mazur.
Groźna dla dzieci i dorosłych
Odra to bardzo zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus odry. Najczęściej chorują na nią niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających . Chorobie towarzyszą: gorączką, kaszel, katar, zaczerwienienie oczu, światłowstręt, wysypka. Zarówno dzieci, jak i dorośli z mniejszą odpornością, mogą bardzo ciężko przechodzić odrę, nawet z wysypką krwotoczną i drgawkami. Powikłania są bardzo groźne, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Choroba może przerodzić się w zapalenie: płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego lub mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie