Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektorzy wojewódzkich szpitali liczą zyski. Dodatni wynik po raz pierwszy w Szpitalu Dziecięcym, Morawica na minusie

Iza Bednarz [email protected]
Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej podlegające samorządowi województwa świętokrzyskiego zamknęły ubiegły rok z niewielkim zyskiem.

Wyniki finansowe 2014

Wyniki finansowe 2014

Szpital w Czerwonej Górze, wynik finansowy: 3 251 560 złotych, zobowiązania wymagalne: 10. 815 491, krótkoterminowe: 27 452 818.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii, wynik: 9 .899 452 złotych, zobowiązania wymagalne: 60 052 , krótkoterminowe: 39. 318 536 .

Szpital Dziecięcy, wynik: 492 288 złotych, zobowiązania wymagalne: 2 .102 900 , krótkoterminowe: 18 658 333.

Wojewódzki Szpital Zespolony, wynik: - 7 642 126 złotych, zobowiązania krótkoterminowe: 25 783 362 .

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze, wynik: - 6.74 449 złotych, zobowiązania wymagalne: 385 403, krótkoterminowe:1 427 159 .

Szpital w Morawicy, wynik: - 3 .100 995 złotych, zobowiązania wymagalne: 4 422, krótkoterminowe:6. 269 470 .

Centrum Ratownictwa, wynik: 1. 025 559 złotych, zobowiązania: 9 .855 911.

Największy dodatni wynik finansowy ma na swoim koncie Świętokrzyskie Centrum Onkologii (9.899 452,82 złotych) i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Świętego Rafała w Czerwonej Górze (3.251 560,17 złotych). Po raz pierwszy zamknął rok z zyskiem Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach (402 288,09 złotych). Tradycyjnie na plusie jest Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Szefowie tych placówek przyznają, że sekret tkwi w oszczędzaniu, optymalizacji kosztów i poszerzaniu oferty lepiej płatnych procedur medycznych.

Zarobili na zdrowiu

Youssef Sleiman, dyrektor Szpitala w Czerwonej Górze już kolejny rok zamyka z dodatnim wynikiem finansowym. W ciągu dwóch lat udało mu się zmniejszyć zadłużenie szpitala z 44 milionów do 39 milionów złotych. - Pracował na to cały zespół, który zaakceptował wprowadzane zmiany - mówi. - Uszczelniliśmy wydatki niemedyczne, dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez samorząd województwa spłaciliśmy zadłużenie wymagalne i obniżyliśmy koszt obsługi zadłużenia. Prawie 1,5 miliona złotych rocznie zaoszczędziliśmy na obsłudze zewnętrznej i zaopatrzeniu szpitala. Jak się dopuści większą konkurencję ofert, można zbić cenę sprzętu, usług nawet o 40-50 procent - mówi Sleiman.

Przychody generują również wynajęte pomieszczenia po zlikwidowanej kuchni. Dobrym posunięciem było wprowadzenie elektronicznej rejestracji zleconych i wykonanych badań i leków, żeby uniknąć powielania procedur. Zysk zaczęły przynosić niedochodowe dotychczas oddziały niezabiegowe: pulmonologia i wewnętrzny. - Powoli odzyskujemy dobre imię świętokrzyskiej pulmonologii. Leczymy już pacjentów spoza naszego województwa, jesteśmy jedynym liczącym się ośrodkiem w regionie - mówi dyrektor szpitala w Czerwonej Górze.
Pacjentów ściąga również ośrodek dla wentylowanych mechanicznie w domu oraz pracownia badań bezdechu sennego i pracownia gastroskopii. Uruchomiona w ubiegłym roku ortopedia na razie przyniosła straty, ale tegoroczny kontrakt jest większy o 1,2 miliona złotych. Poza tym dodatkowy oddział zmniejsza koszty wszystkich oddziałów zabiegowych w ogólnym bilansie - tłumaczy dyrektor.

Włodzimierz Wielgus, dyrektor Szpitala Dziecięcego twierdzi, że na tegoroczny zysk złożyła się praca całej załogi i efekt restrukturyzacji szpitala. Oszczędności przyniosła zmiana dostawcy energii, zmiana ogrzewania. Od ubiegłego roku Szpital przyjmuje też co roku o pół tysiąca więcej pacjentów. Sprawdza się elektroniczny system rejestracji badań i leków. - Na oddziale chirurgii operujemy więcej lepiej wycenianych skomplikowanych wad u noworodków i te pieniądze Narodowy Fundusz Zdrowia zostawia u nas, a nie w klinikach poza województwem - dodaje Wielgus.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii nie skonsumuje zysku, ale przeznaczy go na spłatę zadłużenia - informuje Stanisław Góźdź, dyrektor.

Na razie pod kreską

Pod kreską znalazła się dotychczasowa lokomotywa finansowa Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach (minus 7.642 126,13 złotych). Ale - jak tłumaczy Andrzej Domański, pełniący obowiązki dyrektora szpitala: - To nie jest ostateczny wynik finansowy za ubiegły rok, ponieważ jesteśmy po rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia i czekamy jeszcze na wypłacenie nadwykonań za 2012, 2013 i 2014 rok. Spodziewamy się zamknąć ubiegły rok z zyskiem - mówi Domański.

Ujemny bilans za ubiegły rok ma również Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, w tym przypadku ujemny jest także wynik finansowy skorygowany o amortyzację. - Zastanowimy się nad tym i podejmiemy kroki przewidziane prawem - powiedział nam Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Płać, przekształcaj lub likwiduj

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, samorząd, który nie przekształcił w spółkę podlegającej mu placówki ochrony zdrowia (szpitala), zobowiązany jest do pokrycia jej ujemnego wyniku finansowego. Powinien to zrobić w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku, samorząd musi w ciągu 12 miesięcy zmienić formę organizacyjną podlegającej mu placówki i przekształcić ją w spółkę lub zlikwidować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie