Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantycznymi pieniędzmi na polskie zbrojenia zajmie się Grupa PGZ w Radomiu

Janusz Petz [email protected]
echodnia.eu
Jeszcze w tym miesiącu ma się zakończyć proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego pod skrzydłami Polskiej Grupy Zbrojeniowej z siedzibą w Radomiu. Spółka będzie dokapitalizowana przez skarb państwa, a 15 kwietnia rozpocznie działalność nowe biuro firmy w Radomiu.

- Polska Grupa Zbrojeniowa będzie dokapitalizowana przez skarb państwa w kwocie 100 milionów złotych. To bardzo ważne dla rozwoju firmy, ale też oznacza wprost zysk dla miasta z tytułu opłat lokalnych - mówi Wojciech Skurkiewicz, szef senackiej Komisji Obrony Narodowej, który uczestniczył we wtorkowej konferencji na temat Polskiej Grupy Zbrojeniowej (Pegaz).

Nowy rozdział w funkcjonowaniu firmy, to otwarcie nowego biura w budynku biurowca Office Park w Radomiu, gdzie zatrudnienie znajdzie około 100 osób. W dotychczasowej siedzibie firmy, w nowym budynku Fabryki Broni pozostanie kancelaria tajna Pegaza.

Gigant z Radomia

Już niedługo zakończą się procesy włączania do Pegaza firm z branży zbrojeniowej. W sumie koncern ma skupiać 30 firm kluczowych, ale w procesie konsolidacji uczestniczy 105 podmiotów, w tym 64, gdzie Pegaz będzie większościowym akcjonariuszem.

Do Pegaza włączono między innymi Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu oraz Mesko w Skarżysku-Kamiennej, właściciela pionkowskiej zbrojeniówki. Na zakończenie przekształceń właścicielem 37 procent akcji Polskiej Grupy Zbrojeniowej będzie wprost skarb państwa, a pozostałe akcje będą należały do spółek skarbu państwa - Polskiego Holdingu Obronnego (dawnego Bumaru) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Firmy włączone do radomskiej spółki mają w sumie około 5 miliardów złotych rocznych obrotów, zatrudniają 19 tysięcy pracowników.

Ochrona polskich firm

Główną ideą łączenia polskich firm przemysłu zbrojeniowego pod skrzydłami radomskiego Pegaza jest tworzenie warunków wzrostu zdolności polskich firm do konkurowania na rynkach międzynarodowych. Rząd zdecydował się też na powołanie Pegaza, po to, by ograniczyć wewnętrzną konkurencję polskich firm o zamówienia z polskiej armii.

W przeszłości często zdarzało się, że polskie podmioty we współpracy z zagranicznymi partnerami zwalczały się nawzajem. Natomiast lepszym interesem dla naszego przemysłu jest wspólne działanie wobec zagranicznych firm.

Od rakiet po pistolety

W ostatnim czasie Polska Grupa Zbrojeniowa uczestniczyła w powoływaniu konsorcjów, których zadaniem będzie przygotowywanie ofert dla ogłaszającego przetargi Ministerstwa Obrony Narodowej. Dotyczą one między innymi systemów rakietowych, bezzałogowych statków powietrznych, modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych. Do 2020 roku na modernizację polskiej armii ma pójść 131 miliardów złotych i dużą część z tej puli "przerobi" radomski Pegaz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie