Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie rozmawiali o przemocy

Adam Ligiecki [email protected]
Komendant powiatowy kazimierskiej policji, inspektor Jakub Kosiń, na spotkanie z młodzieżą w Odonowie przygotował prelekcję oraz prezentację multimedialną.
Komendant powiatowy kazimierskiej policji, inspektor Jakub Kosiń, na spotkanie z młodzieżą w Odonowie przygotował prelekcję oraz prezentację multimedialną. MONIKA CICHY
Kazimierska policja rozpoczęła cykl debat w szkołach na temat bezpieczeństwa

Poznać bliżej problemy i zagrożenia, z jakimi na co dzień styka się młodzież - to główny cel debaty na temat bezpieczeństwa w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie. Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej.

Debata w Odonowie wpisuje się w ramy realizowanego przez policję programu "Bezpieczeństwo młodzieży szkolnej na terenie powiatu kazi-mierskiego". Spotkanie w hali sportowej szkoły otworzyła dyrektor Jolanta Mizio.

Oblicza przemocy

- Cel debaty to zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań młodzieży szkolnej w obszarze poprawy bezpieczeństwa - podkreśla komendant powiatowy policji, inspektor Jakub Kosiń, który na spotkanie w Odonowie przygotował prezentację multimedialną. Przedstawił zagrożenia, z jakimi najczęściej mogą spotykać się dzisiaj młodzi Polacy.

Spożywanie alkoholu, używanie narkotyków, palenie papierosów, wandalizm, kradzieże, przemoc rówieśnicza czy cyberprzestępczość - to najczęstsze rodzaje patologii w środowisku młodzieży. Każda z nich niesie zagrożenie, lecz szczególną uwagę komendant zwrócił na omówienie form przemocy rówieśniczej.

Fizycznej - bicie, szarpanie, zabieranie i wymuszanie pieniędzy, zmuszanie do wykonywania poniżających czynności; w tym seksualnych. Słownej - przezywanie, ubliżanie, grożenie, prowokowanie. Relacyjnej - wykluczenie z grupy rówieśniczej, namawianie innych do odrzucenia ofiary czy rozpowszechnianie plotek. A coraz częściej spotykana dzisiaj cyberprzemoc - to przemoc przy użyciu mediów: Internetu, telefonów komórkowych.

Prawo i zagrożenia

Inspektor Jakub Kosiń uświadomił uczniów, jakie konsekwencje prawne niesie nieprzestrzeganie prawa. Apelował o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie, głównie przez młodych kierowców. Był też apel do pieszych - nośmy odblaski!

Po prelekcji przyszedł czas na otwartą dyskusję. Uczniowie z Odonowa mieli okazję dopytać - o konsekwencje prawne niektórych czynów czy zachowań. Wskazywali także, gdzie i z jakimi zagrożeniami spotykają się najczęściej.

W debacie wzięło udział ponad 200 osób. - Wszystkie uwagi, propozycje czy sugestie młodzieży zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb - zapewnia komendant Jakub Kosiń. - To była pierwsza z cyklu debat, jakie przeprowadzimy w szkołach na terenie powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie