Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa w powiecie buskim nabiera tempa. Będą także kobiety!

Adam Ligiecki [email protected]
Pierwsze rozdanie kwalifikacji - nad założeniem ewidencji czuwa major Waldemar Sroka (w środku), szef wydziału rekrutacji buskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Pierwsze rozdanie kwalifikacji - nad założeniem ewidencji czuwa major Waldemar Sroka (w środku), szef wydziału rekrutacji buskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Adam Ligiecki
500 mężczyzn rocznika podstawowego (1996) otrzymało wezwania do tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie buskim. Przed komisją ma stanąć także 30 mężczyzn starszego rocznika i... dwie kobiety.

Kwalifikacja ruszyła 2 marca, zakończy się 8 kwietnia. Obowiązuje ranking gmin.

Pójdą do rezerwy

Jako pierwsi przed obliczem Powiatowej Komisji Lekarskiej stanęli kandydaci na żołnierzy z największej gminy - Busko-Zdrój. Trwało to dwa tygodnie, a ponad 160 młodzieńcom określono zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej.

Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej jest doktor Wojciech Salwa. Sekretarzem - Stanisław Pawełczak ze Starostwa Powiatowego, w skład komisji wchodzi także Józefa Kosmala (średni personel medyczny). Wezwani na kwalifikację przechodzą badania lekarskie, mają też założoną ewidencję wojskową.

"W kamasze" jednak nie pójdą. Po 14 dniach na uprawomocnienie się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej i spełnieniu innych procedur - z urzędu, z określoną kategorią zdrowia, przenoszeni są do rezerwy. Pod broń powołani mogą być w sytuacjach szczególnych: wybuchu wojny, zbrojnego konfliktu, kataklizmów.

Panowie... i panie

Co warte podkreślenia, od blisko 10 lat buska kwalifikacja wojskowa (wcześniej był to pobór) organizowana jest w tym samym miejscu - w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Waryńskiego. To dobra lokalizacja, a warunki, jakie stworzyli strażacy, chwalą sobie wszyscy.

Jak co roku, kwalifikację rozpoczęła największa z ośmiu gmin powiatu - Busko-Zdrój. Przed komisję wezwano 165 młodych mężczyzn, stawiennictwo było bardzo dobre. Komisja pracuje codziennie, w dni powszednie.

Od 16 marca do jutra, do środy, do wojska aspiruje Pacanów. Potem kolejne gminy: Nowy Korczyn (19- 20 marca), Solec-Zdrój (23-24), Stopnica (25-27), Wiślica (30-31), Tuczępy (1-2 kwietnia) oraz na koniec, 3 kwietnia - gmina Gnojno.

Potem krótka przerwa wielkanocna i... panie. Wtorek, 7 kwietnia, zarezerwowano dla niewiast. W tym roku będzie ich mniej niż zwykle - tylko dwie, lecz i tak wzbudza to ciekawość.

Kobieta w wojsku? Dzisiaj to nic nowego. Zgodnie z przepisami, do kwalifikacji wojskowej wzywane są panie urodzone w latach 1991-1996, kończące w tym roku szkolnym naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Dodajmy, że przed komisję mogą stawić się też ochotnicy. Pod warunkiem, że ukończyli 18 lat.
Buska kwalifikacja wojskowa - ostatnia na Ponidziu - kończy się 8 kwietnia. Wcześniej, w lutym, odbyły się takie operacje w powiatach kazimierskim i pińczowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie