Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zarabianiu na śmieciach w Stalowej Woli - to bardzo dobry biznes

Zdzisław Surowaniec
Wykład na temat stanu środowiska naturalnego.
Wykład na temat stanu środowiska naturalnego. Zdzisław Surowaniec
Można się chwalić Rupieciarnią i Zakładem Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli.

Prezydent Stalowej Woli, pan Lucjusz Nadbereżny z Miejskim Zakładem Komunalnym zorganizowali konferencję poświęconą gospodarce odpadami na Podkarpaciu i nowym uregulowaniom prawnym uchwalonym w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjętym w bieżącym roku.

Dobra selekcja

Stalowa Wola jest miastem wyjątkowym, jeśli chodzi o gospodarowanie śmieciami. Selektywna zbiórka odpadów jest tu jedną z największych w Polsce, a w mieście powstaje za unijne pieniądze Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Trafią tu śmieci z gmin, które zawarły porozumienie. Jest także punkt odbioru niebezpiecznych odpadów komunalnych Rupieciarnia.

Duży problem

- Gospodarka komunalna, gospodarka odpadami to sprawy, które od ostatnich zmian w ustawie, od tak zwanej rewolucji śmieciowej, są dużym problemem, dużym wyzwaniem dla samorządów. Jak każda rewolucja, ta rewolucja ma to do siebie, że nie przeszła w sposób aksamitny, nie została wprowadzona w sposób do końca przemyślany. Dzisiaj chcielibyśmy dokonać pewnego podsumowania, pewnej analizy tego, co już za nami, ale przede wszystkim tego, jak samorządy powinny się przygotować do nowych wyzwań, które stoją w zakresie odpadami, również w kontekście nowej perspektywy samorządowej - powiedziała prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Trzy sfery

Zdaniem prezydenta, dla samorządowców najważniejsze powinny być trzy sfery związane z zagospodarowaniem odpadów. - Pierwsza, najbardziej wrażliwa gospodarka, która jest skierowana do mieszkańców, to odbiór śmieci i opłata za śmieci, czyli jakość świadczonej usługi w relacji do ceny, do opłaty, którą pobieramy od mieszkańców. Drugie wyzwanie dotyczy wewnętrznego funkcjonowania naszych referatów, tego jak są zorganizowane nasze urzędy gmin, miast, tego, jak wewnętrznie radzimy sobie z egzekucją za opłaty, tymi wszystkimi zobowiązaniami, które zostały skierowane w związku z realizacją ustawy śmieciowej. Trzecia sfera dotyczy naszych zakładów budżetowych, spółek komunalnych, naszych inwestycji, funkcjonowania naszych zakładów gospodarowania odpadami, tego, jak one mogą przetrwać na tym trudnym rynku - stwierdził prezydent.

Mariusz Piasecki, były prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego, a obecnie doradca prezydenta do spraw gospodarki komunalnej i nadzoru właścicielskiego, wygłosił wykład na temat Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako udanego dziecka rewolucji śmieciowej.

Odzyskiwanie energii

W ramach konferencji odbyło się również zwiedzanie budowanego Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Ciekawostką technologiczną jest tu instalacja do fermentacji zamkniętej, służąca odzyskiwaniu i wykorzystywaniu powstającego podczas fermentacji biogazu oraz koncepcja zasilania zakładu energią pozyskaną z farmy fotowoltaicznej postawionej w ramach realizacji projektu.

Bliski koniec

- Liczymy na to, że do końca czerwca uda się zamknąć etap związany z powstawaniem tej inwestycji, w lipcu- że nastąpi jej uruchomienie. Do końca roku to uruchomienie będzie prowadzone pod nadzorem wykonawcy. Rok 2016 będzie tym pierwszym rokiem pracy tej instalacji pod naszym kierunkiem - powiedział Mariusz Piasecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie