Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola: Rozpoczął się remont kościoła Opatrzności Bożej

Zdzisław Surowaniec
Zrywanie blachy na dachu kościoła Opatrzności Bożej.
Zrywanie blachy na dachu kościoła Opatrzności Bożej. Zdzisław Surowaniec
Od wtorku zrywana jest miedziana blacha z dachu na kościele Opatrzności Bożej. Nie oznacza, że była dziurawa i przepuszczała deszcz. Nie ocieplony wielkowymiarowy, czterospadowy dach, wykonany z żelbetonu, przemarzał. W efekcie w kościele pojawił się grzyb i wilgoć.

Jak nam powiedział proboszcz parafii ks. dr Krzysztof Kida, oderwana miedziana blacha zostanie przesłana do huty do przetopu. Wkrótce na dachu pojawi się nowa miedziana blacha, w miedzianym, rudym kolorze. Bardzo szybko nabierze patyny i stanie się ciemna.

Kościół, z racji swojego nowoczesnego kształtu nazywany "igloo", powstał w latach osiemdziesiątych, kiedy sprawy ocieplenia nie były tak ważne jak to jest dziś. Zaprojektowany jest jako budowla centralna w formie "kopuły na kwadracie". Forma ta zapewnia statyczną i ekonomiczną konstrukcję, a ponadto wyraża ideę wszechobecności Opatrzności Bożej. Jednoprzestrzenna kwadratowa nawa pozwala na bliski kontakt wiernych z kapłanem.

Zanim zostanie położona nowa blacha, dach zostanie podwójnie ocieplony. Zainstalowane zostaną także elektryczne wyciągi wymuszające wentylację powietrza świątyni. Teraz wentylacja jest niewielka i powoduje, że kiedy w kościele jest wielu wiernych, szybko robi się duszno. Prace przy wymianie dachu powinny potrwać miesiąc - szacuje ks. Krzysztof Kida. Duży koszt prac biorą na siebie parafianie. Parafia ma 11 tysięcy wiernych.

Kaplica pogrzebowa w podziemiach kościoła Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli, gdzie odprawiane są msze pogrzebowe, zachowa swój charakter, ale zostanie przekształcona w Kaplicę Zmartwychwstania z mozaiką ołtarzową.

- Pragniemy, aby Kaplica Zmartwychwstania była pełna blasku, ciepła i nadziei, aby była miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym - powiedział proboszcz parafii ks. Mieczysław Kucel. Autorem projektu mozaiki jest artysta Mirosław Grzelak, który zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz projektowaniem wnętrz sakralnych. Wykonał kilkadziesiąt kompozycji w technice mozaiki.

Kaplica ma być dostosowana do adoracji Najświętszego Sakramentu, spotkań liturgicznych i modlitewnych, a że kościół graniczy z cmentarzem komunalnym, w kaplicy będzie można się wyspowiadać przez cały dzień.

Na mozaice ma być postać Chrystusa zmartwychwstałego "w typie przedstawień inspirowanych sztuką wczesnochrześcijańską i bizantyjską". Jezus na projekcie mozaiki przywraca do życia Adama i Ewę, wyciągając ich z grobów, z czeluści, z władzy szatana. W Kaplicy Zmartwychwstania staną nowe ławki, będzie odpowiednie oświetlenie oraz nowoczesne i ekonomiczne ogrzewanie.

- Położenie naszego kościoła parafialnego i lokalizacja samej Kaplicy Zmartwychwstania, wydaje się być najlepsza nie tylko dla nas parafian, ale i dla całego miasta Stalowej Woli i okolic. Wykorzystując te warunki, warto uczynić z tego miejsca sanktuarium nadziei przeniknięte wiarą w zmartwychwstanie i życie wieczne - stwierdził ks. Mieczysław Kucel.

Rosną mury nowego kościoła pod nazwą Kościół Miłosierdzia Bożego "Źródło" przy kościele świętego Floriana. Koszt budowy oszacowano na około 450 tys. zł. W nowym kościele powstałyby dwie kaplice - świętej Anny i Matki Bożej Fatimskiej. W głównym ołtarzu znajdzie się obraz "Jezu ufam Tobie", namalowany według objawień świętej siostry Faustyny.

Budowa kościoła Miłosierdzia Bożego "Źródło" zostałaby ukończona już w roku 2017, na jubileusz stulecie objawień fatimskich i siedemdziesięciolecia parafii św. Floriana. Wygodne, przestronne wnętrze byłoby nie tylko ogrzewane, ale miałoby latem klimatyzację.

- Po raz pierwszy wszyscy wierni na Wielkanoc zebraliby się pod jednym dachem - ma nadzieję proboszcz parafii ks. Marian Balicki. Teraz wierni nie mieszczą się w małym, choć urokliwym, zabytkowym kościele, stojącym na szlaku architektury drewnianej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie