Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

24 uczniów "nowego" koneckiego liceum debatowało w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Byli jedyną reprezentacją naszego kraju

/MiK/
Młodzież z II LO w Końskich wraz z wicedyrektor Joanną Fornal i Małgorzatą Świtakowską podczas wycieczki.
Młodzież z II LO w Końskich wraz z wicedyrektor Joanną Fornal i Małgorzatą Świtakowską podczas wycieczki. Archiwum II LO w Końskich
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie gościła w minionym tygodniu w Starsburgu. Wyjazd do Francji był nagrodą za wygrany konkurs wiedzy o Unii Europejskiej w ramach programu Euroscola.

Koneckim licealistom towarzyszyły wicedyrektor szkoły Joanna Fornal i nauczycielka języka niemieckiego, organizatorka wielu międzynarodowych przedsięwzięć w szkole Małgorzata Świtakowska. Celem wyjazdu było uczestnictwo w międzynarodowej debacie na temat: Jakie środki powinna przedsięwziąć Unia Europejska, aby sprzyjać zatrudnieniu młodych ludzi? Oprócz Polaków na to pytanie próbowali odpowiedzieć młodzi ludzie z 23 krajów europejskich. Młodzież miała okazję przedyskutować w grupach międzynarodowych następujące problemy: "Wolność informacji i kultura obywatelska", "2015- Europejski Rok Rozwoju", "Przyszłość Europy", "Środowisko naturalne i energia ze źródeł odnawialnych", "Migracja i integracja", "Zatrudnienie młodych ludzi".

ŚWIETNIE WCZULI SIĘ W ROLĘ EURODEPUTOWANYCH

- Nasi uczniowie bardzo szybko wczuli się w rolę eurodeputowanych - opowiada Małgorzata Świtakowska. - Krzysztof Czarnecki zaprezentował szkołę na forum, Maciej Janiszewski i Mateusz Zawada zadali ciekawe pytania eurodeputowanej z Niemiec, Adam Stańczyk znalazł się w finale gry sprawdzającej wiedzę o Europie, a zespół kierowany przeze mnie, w którym znaleźli się reprezentanci Portugalii, Chorwacji, Francji, wygrał konkurs wiedzy o UE dla nauczycieli. Każde z 20 pytań konkursowych zadane było w innym języku.

NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH JEST BARDZO WAŻNA

- Praca w czteroosobowych grupach międzynarodowych była niepowtarzalnym przeżyciem - dodaje Krzysztof Czarnecki. - Pobyt w parlamencie nauczył nas, jak bardzo nauka języków obcych wpływa na możliwość współpracy międzynarodowej i polepszanie kontaktów między ludźmi różnych narodowości. Wyjazd do Parlamentu był dla nas fascynującym doświadczeniem. Poznaliśmy kulturę, poglądy osób, z którymi pracowaliśmy i debatowaliśmy o kluczowych sprawach dotyczących reform w Unii Europejskiej.

Dzięki wyjazdowi młodzież miała okazję obejrzeć też wiele ciekawych miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Würzburg z rezydencją, Colmar, Strasburg, Heidelberg, Drezno. Wszyscy byli zauroczeni tym, co w nich zobaczyli.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie