Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awokado - smak i samo zdrowie. Sięgaj po nie jak najczęściej

Opr. /esw/
Awokado, choć jest tłuste, to zawiera mnóstwo wartościowych składników. Warto ten owoc włączyć do swojej codziennej diety.
Awokado, choć jest tłuste, to zawiera mnóstwo wartościowych składników. Warto ten owoc włączyć do swojej codziennej diety. Yullva/cc/Flickr.com
Jest smaczne i bardzo zdrowe. Awokado dzięki zawartości kwasu oleinowego obniża poziom cholesterolu, a zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi. Ale uwaga - jest najkaloryczniejszym z owoców. Mimo to warto włączyć awokado do swojego menu, bo korzyści z niego płynące są nieocenione.

Awokado to owoc o dużej zawartości tłuszczu. Można nim na przykład smarować pieczywo, a będzie tak samo smaczne jak z masłem, ale zdrowsze, bo kwasy tłuszczowe obecne w awokado chronią serce.

W średniej wielkości awokado (o wadze 270 g) jest aż 41 g tłuszczu. Inne owoce zawierają go tylko w śladowych ilościach (0,2-0,4 g). Jest to jednak tłuszcz dobroczynny dla zdrowia - kwas oleinowy, który ma zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu, a ponadto przeciwdziała nowotworom prostaty i piersi.

Choć w awokado jest niewiele cukru, to ze względu na ten tłuszcz awokado jest najbardziej kalorycznym owocem - w 100 g jest 160 kcal (czyli przeciętny owoc to aż około 430 kcal), a na przykład wyjątkowo kaloryczny banan to 95 kcal w 100 g.

Jednak dzięki obecności tego tłuszczu cenne składniki z innych produktów są lepiej przyswajalne, na przykład organizm przyswaja 4 razy więcej antyrakowego likopenu z pomidorów, jeśli jednocześnie jemy je z awokado, choćby w sałatce.

W awokado jest też dużo potasu (więcej niż w bananach), który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.

Owoc ten zawiera sporo witamin C, E i A - silnych przeciwutleniaczy, które mają działanie przeciwnowotworowe, a także witamin z grupy B, wśród których szczególnie cenny jest kwas foliowy zapobiegający wadom rozwojowym płodu. Jedzenie awokado dobrze wpływa też na oczy, jest w nim bowiem luteina i zeaksantyna.

Wybierając awokado zwróćmy uwagę, by było dojrzałe - skórka po naciśnięciu palcem ma się lekko uginać. W środku owoc ma dużą pestkę. By go pokroić, nacinamy go wzdłuż (nóż zatrzyma się na pestce). Potem chwytamy owoc po obu stronach, przekręcamy każdą połowę w przeciwnym kierunku i wyjmujemy pestkę.

Jeśli potrzebne nam jest awokado pokrojone w kostkę, po podzieleniu na pół i wyjęciu pestki kroimy miąższ w skórce w kostkę, po czym wyjmujemy go łyżeczką. Aby miąższ nie ściemniał, trzeba go natychmiast skropić sokiem z cytryny. Gdy awokado jest składnikiem sałatki, można do niej wrzucić pestkę - wtedy też zachowa kolor.

Pestka też jadalna

Pestka z awokado ma właściwości antyoksydacyjne, czyli opóźniające procesy starzenia skóry, mózgu, serca oraz wszystkich komórek i tkanek. Zawiera też szereg związków fitochemicznych oraz polifenole podobne do tych z zielonej herbaty. Są to bardzo silne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, nie dopuszczając tym samym do rozpadu komórek. Pestki z awokado zawierają aż o 70 procent więcej przeciwutleniaczy niż miąższ owocu. Ogromne bogactwo błonnika sprawiło, że w Ameryce Południowej pestka z awokado jest stosowana w leczeniu biegunek oraz innych problemów trawiennych, przyspiesza odchudzania, reguluje pracy jelit czy obniża cholesterolu. Jak wykorzystać pestkę? Trzeba ją przez 2-3 dni suszyć, najlepiej na słońcu, a następnie rozbić i rozdrobnić, za pomocą blendera o dużej mocy i z wytrzymałymi ostrzami. Można też świeżą pestkę zetrzeć od razu na tarce i wysuszyć. Dodajemy do zup, sałatek, sosów czy koktajli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie