Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goście z Krakowa w grójeckim liceum Piotra Skargi

Izabela Kozakiewicz [email protected]
Członkowie Trybunału beatyfikacyjnego księdza Piotra Skargi odwiedzili grójeckie Liceum Ogólnokształcące.
Członkowie Trybunału beatyfikacyjnego księdza Piotra Skargi odwiedzili grójeckie Liceum Ogólnokształcące. archiwum
Grójeckie liceum odwiedzili członkowie Trybunału, który prowadzi proces beatyfikacyjny patrona szkoły księdza Piotra Skargi.

Proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi uroczyście rozpoczął się 8 grudnia 2014 roku, w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich.

- W imię Boże rozpoczynamy proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny wielkiego kapłana i zakonnika, jezuity - mówił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz w czasie pierwszej sesji procesu beatyfikacyjnego wybitnego zakonnika.
Metropolita krakowski dodał, że ksiądz Skarga jest żywą ilustracją istoty i sensu życia konsekrowanego, będącego darem dla całego Kościoła i społeczeństwa.

Grójeckie Liceum Ogólnokształcące księża oraz członkowie Trybunału, który prowadzi proces beatyfikacyjny ojciec Krystian Biernacki, jezuita, oraz wicepostulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, ksiądz doktor Andrzej Scąber, delegat Metropolity Krakowskiego oraz ojciec doktor Jacek Poznański, jezuita, oraz notariusz procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Podczas krótkiej wizyty, członkowie Trybunału rozmawiali z dyrektorem szkoły oraz wiceprzewodniczącym Samorządu Uczniowskiego o wkładzie księdza Piotra Skargi w kontrreformację, tworzenie kultury oraz tożsamości narodowej Polaków w XVI wieku. Na zakończenie wizyty goście wpisali się do księgi pamiątkowej. We wpisie księża podziękowali dyrektorowi i współpracownikom za ciepłe przyjęcie, oraz napisali, że podziwiają troskę o zachowanie pamięci i szerzenie myśli naszego wielkiego rodaka.

Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Był autorem licznych dzieł religijnych, wśród których najwybitniejsze i najbardziej poczytne na przestrzeni wieków są czytane do dziś, "Żywoty świętych" oraz "Kazania sejmowe".
Kaznodzieja zmarł w 1612 roku w Krakowie. Został pochowany w kościele świętego Piotra i Pawła. Proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi rozpoczął się czterysta dwa lata po śmierci jezuity.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie