Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie specjały na Wielkanoc poleca Korbowa Koliba w Sukowie koło Kielc [PRZEPISY]

/esw/
Adrian Ćwikła, rodowity Ślązak, szef kuchni Korbowej Koliby w Sukowie koło Kielc poleca bażanta, polędwiczkę i karminadle - wyśmienite mięsna dania na wielkanocny obiad.
Adrian Ćwikła, rodowity Ślązak, szef kuchni Korbowej Koliby w Sukowie koło Kielc poleca bażanta, polędwiczkę i karminadle - wyśmienite mięsna dania na wielkanocny obiad. Dawid Łukasik
Kuchnia śląska słynie z wyśmienitych dań, szczególnie tych świątecznych. Swoje trzy propozycje - bażanta z puree marchewkowym i sosem malinowym na ostro, polędwiczkę pieczoną w żubrówce podaną z makaronem ryżowym oraz karminadle z pieczonym puree ziemniaczanym i buraczkami poleca pochodzący ze Śląska Adrian Ćwikła, szef kuchni Korbowej Koliby w Sukowie koło Kielc.

Niepowtarzalne danie główne z aromatycznym, przepysznym sosem malinowym to propozycja na uroczysty obiad.

- Sos malinowy podkreśla smak bażanta. Danie to uzupełnia aksamitne marchewkowe puree - mówi szef kuchni.

Druga propozycja przypadnie do gustu każdemu.

- Jest to bardzo delikatna polędwiczka wieprzowa z dodatkiem jabłek. Mięso musi być bardzo soczyste, więc nie możemy zbyt długo przetrzymać go na patelni. Podajemy ją na lekkim makaronie ryżowym - wyjaśnia Adrian Ćwikła.

Trzecia propozycja to karminadle, czyli śląskie kotlety mielone.

- Przygotowujemy je z dodatkiem podgrzybków. Świetnie pasuje do nich zapieczone w dowolnym kształcie ziemniaczane puree oraz przesmażone buraczki - opowiada Adrian Ćwikła.

Bażant z puree marchewkowym i sosem malinowym

Polędwiczka pieczona w żubrówce.
Polędwiczka pieczona w żubrówce. Dawid Łukasik

Bażant z puree marchewkowym i sosem malinowym.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 1 bażant, sól, pieprz, 4 duże marchewki, masło; sos: 250 g malin (mogą być mrożone), 1 łyżka masła, odrobina wody, 1 papryczka chili drobno posiekana, cukier.

Sposób przygotowania: Bażanta oczyszczamy, kroimy na części - filety i udka, doprawiamy solą i pieprzem i pieczemy 1,5 godziny w temperaturze 140 stopni. Obraną marchew gotujemy do miękkości, dodajemy odrobinę masła i blendujemy na puree. Maliny przesmażamy na maśle, dodajemy odrobinę wody i papryczkę chili. Całość przesmażamy mieszając i miksujemy na gładką masę. doprawiając cukrem. Całość przecieramy przez drobne sitko. Mięso wykładamy na talerze i polewamy sosem. Obok nakładamy puree marchewkowe.

Polędwiczka pieczona w żubrówce

Karminadle z buraczkami i pieczonym puree.
Karminadle z buraczkami i pieczonym puree. Dawid Łukasik

Polędwiczka pieczona w żubrówce.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 500 g polędwiczki wieprzowej, 2 jabłka, 100 ml żubrówki, 250 g makaronu ryżowego, garść osączonych pędów bambusa; marynata: 1-2 kieliszki żubrówki, oliwa, posiekana cebula i 2 ząbki czosnku, pieprz.

Sposób przygotowania: Polędwiczkę wieprzową oczyszczamy z błon, myjemy i dokładnie osuszamy, po czym marynujemy ją w żubrówce, oliwie, cebuli, czosnku i pieprzu. Mięso odstawiamy na 2 godziny do lodówki, a po tym czasie polędwiczkę smażymy z każdej strony na rozgrzanym maśle i dodajemy pokrojone w kostkę jabłka. Następnie wlewamy na patelnię 100 ml żubrówki, przykrywamy i dusimy do miękkości. W międzyczasie według instrukcji na opakowaniu gotujemy makaron ryżowy i odcedzamy go. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy osączone pędy bambusa i przesmażamy razem z makaronem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Polędwiczkę podajemy na makaronie.

Karminadle z buraczkami i pieczonym puree

Karminadle z buraczkami i pieczonym puree.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 1 kg karczku, 2 jajka, sól, pieprz, namoczona bułka, 25 g namoczonych i pokrojonych drobno podgrzybków; puree: 1 kg ziemniaków, sól, pieprz, 1 jajko, 2-3 ząbki czosnku, 50 g boczku, 1 cebula; buraki: 1 kg buraków, 1 cebula, ocet, sól, cukier, masło, 1 łyżka mąki.

Sposób przygotowania: Mięso mielimy, dodajemy jajka, sól, pieprz, wyciśniętą bułkę i grzyby. Mieszamy i formujemy małe kotleciki. Smażymy z obu stron na odrobinie oleju, przekładamy na blachę, pieczemy 10 minut w temperaturze 130 stopni. Obrane ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie do miękkości, przeciskamy przez praskę, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy jajko, posiekany czosnek, przesmażony boczek z cebulą i mieszamy. Przekładamy na blachę, smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy do zrumienienia. Ugotowane do miękkości w osolonej wodzie buraki studzimy i trzemy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy ocet, sól, cukier. Na maśle smażymy cebulę, dodajemy mąkę robiąc zasmażkę i łączymy z burakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie