Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska kuchnia jest wyśmienita - Restauracja Kielecka poleca trzy pyszne dania [PRZEPISY]

/esw/
Tatar z jajkiem przepiórczym.
Tatar z jajkiem przepiórczym. Dawid Łukasik
Restauracja Kielecka pojawiła się niedawno przy placu Wolności w Kielcach. Stawia na kuchnię polską - naturalną, smaczną, opartą na produktach lokalnych producentów. Przepisy na trzy wyśmienite dania, czyli tatara z jajkiem przepiórczym, sałatkę z kozim serem i burakiem oraz sandacza na pęczotto z borowikami zdradza Paweł Ćwik, kucharz restauracji Kielecka.

Tatar jest jednym z najbardziej znanych polskich dań. Jego przygotowanie nie jest łatwą sztuką, ale starania wynagrodzi nam wspaniały smak.

- Najważniejsze jest dobre, świeże mięso wołowe. Musi być najwyższej jakości, bo jemy je surowe. Obowiązkowe dodatki, to jajka, w naszej wersji przepiórcze, cebula, ogórek konserwowy, marynowane grzybki i musztarda, oczywiście... Kielecka - opowiada szef kuchni.

Druga propozycja, to sałatka z marynowanymi buraczkami i kozim serem.

- Ten ser coraz odważniej wkracza na nasze stoły. Świetnie komponuje się w sałatce z buraczkami. Do tego prażone orzechy laskowe i kilka pomidorków. Sałatka jest prosta w przygotowaniu i świetnie smakuje - opowiada kucharz.

Danie główne to sandacz po polsku, podawany na kaszy pęczak z aromatycznymi grzybami.

- To lekkie danie, które posmakuje każdemu. Odpowiednio doprawioną rybę pieczemy, a nie smażymy. Podajemy ją na kaszy pęczak, którą przygotowujemy tak, jak włoskie risotto, przesmażając najpierw ziarna na patelni, a następnie podlewając białym winem i porcjami bulionu. Do tak przygotowanego pęczaku dodajemy grzyby, które nadadzą wspaniałego aromatu - wyjaśnia Paweł Ćwik.

Tatar z jajkiem przepiórczym

Sałątka z burakiem i kozim serem.
Sałątka z burakiem i kozim serem. Dawid Łukasik

Tatar z jajkiem przepiórczym.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 520 g świeżej polędwicy wołowej, 2 średnie cebule, 4 niewielkie ogórki konserwowe, 4 łyżki musztardy, 4 łyżki osączonych z zalewy niewielkich, marynowanych grzybków (na przykład kurek), 4 jajka przepiórcze, czarny pieprz gruboziarnisty, sól do smaku, ewentualnie 2 łyżki zimnej, przegotowanej wody.

Sposób przygotowania: Cebulę obieramy i bardzo drobno siekamy. Ogórki osączamy z zalewy i kroimy w jak najdrobniejszą kostkę. Polędwicę wołową oczyszczamy, bardzo dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Następnie jak najdrobniej siekamy mięso za pomocą ostrego noża. Wołowinę można też ewentualnie zmielić w maszynce. Następnie przekładamy do miski i możemy dodać odrobinę wody, dzięki czemu mięso będzie miało bardziej luźną strukturę. Dodajemy świeżo zmielony pieprz, doprawiamy solą, dokładnie mieszamy. Dzielimy mięso na cztery porcje, formujemy jednakowe kształty i układamy na talerzach, robiąc na środku wgłębienie. Obok wołowiny układamy cebulę, ogórka, musztardę i marynowane grzybki. Ostrożnie rozbijamy przepiórcze jajka i umieszczamy żółtka w zagłębieniach. Podajemy z pieczywem.

Sałątka z burakiem i kozim serem

Sandacz po polsku na pęczotto.
Sandacz po polsku na pęczotto. Dawid Łukasik

Sałątka z burakiem i kozim serem.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 220 g mieszanki sałat, na przykład strzępiastej, rukoli, rzymskiej, radicchio, endywii, 16 marynowanych buraczków osączonych z zalewy, 200 g twardego, długo dojrzewającego sera koziego, 1 garść orzechów laskowych, 12 pomidorków koktajlowych, sos: 12 łyżek oliwy, 4 łyżki octu winnego, sól, pieprz do smaku, suszone zioła według uznania.

Sposób przygotowania: Sałaty myjemy i dokładnie osuszamy, po czym rwiemy na mniejsze kawałki, mieszamy i rozkładamy na talerzach. Oczyszczone orzechy laskowe rozdrabniamy i prażymy niezbyt długo na suchej patelni. Osączone z zalewy buraczki kroimy na ćwiartki i dodajemy do sałaty. Ser kroimy w niezbyt drobną kostkę, a pomidory w ćwiartki i układamy na sałacie. Całość posypujemy uprażonymi orzechami. Składniki sosu winegret łączymy i dokładnie mieszamy z przyprawami do uzyskania jednolitej konsystencji. Możemy też wlać wszystkie składniki sosu do niewielkiego, szczelnie zamykanego słoiczka i energicznie potrząsać przez kilka sekund. Tak przygotowanym sosem polewamy sałatkę i od razu podajemy.

Sandacz po polsku

Sandacz po polsku na pęczotto.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje:**pęczotto: 200 g kaszy pęczak, 1 niewielka cebula, odrobina klarowanego masła, pół szklanki białego wytrawnego wina, około 3 szklanek bulionu, 8 całych borowików, 1 niewielka marchewka, lubczyk; ryba:** 4 większe filety z sandacza, sok z cytryny, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Cebulę drobno siekamy i przesmażamy na patelni na rozgrzanym klarowanym maśle. Po chwili dorzucamy na patelnię pęczak io mieszając, przesmażamy razem z cebulą. Po 2-3 minutach dolewamy wino i czekamy, aż alkohol odparuje. Następnie wlewamy pierwszą szklankę b ulionu, mieszamy i podgrzewamy, aż kasza wchłonie płyn. Czynność powtarzamy, dolewając bulion porcjami. W międzyczasie dodajemy pokrojoną drobno marchewkę, Pod koniec przygotowywania pęczaku dodajemy do niego pokrojone w dużą kostkę grzyby. Całość trzymamy na ogniu. Rybę oczyszczamy, myjemy i osuszamy. Skrapiamy sandacza sokiem z cytryny i doprawiamy z obu stron solą i pieprzem. Tak przygotowaną - pieczemy około 12-15 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Na talerze wykładamy pęczak, na nim układamy rybę i posypujemy posiekaną pietruszką i czerwonym pieprzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie