Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo słodka Wielkanoc. Przepisy na niepowtarzalne ciasta zdradza kielecka cukiernia Świat Słodyczy [PRZEPISY]

/esw/
- Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć ciast, takich jak mazurki, keks, makowiec i baby. Najbliższych zaskoczymy niepowtarzalnym tortem - mówi Iwona Wójcik, właścicielka cukierni Świat Słodyczy w Kielcach.
- Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć ciast, takich jak mazurki, keks, makowiec i baby. Najbliższych zaskoczymy niepowtarzalnym tortem - mówi Iwona Wójcik, właścicielka cukierni Świat Słodyczy w Kielcach. Dawid Łukasik
Wyśmienite mazurki, pyszny makowiec i keks oraz niepowtarzalny tort śmietanowy w kształcie wielkanocnego jajka - to propozycje słodkich wypieków na nadchodzące święta Iwony Wójcik, która wraz z mamą Katarzyną Sajecką prowadzi jedną z najpopularniejszych kieleckich cukierni Świat Słodyczy.

- Podczas Wielkanocy już nie jesteśmy takimi tradycjonalistami, jak w czasie Bożego Narodzenia i oprócz makowca, sernika czy typowego mazurka sięgamy też po bardziej fantazyjne wypieki - mówi właścicielka cukierni. - Co roku staramy się czymś zaskoczyć naszych klientów. Mamy sporo nowości, zarówno jeśli chodzi o niepowtarzalne, ręcznie robione ozdoby, w co z ogromną pasją angażuje się cały nasz zespół, jak i wypieki. Do tradycyjnych mazurków dołączył w tym roku bardzo wiosenny mazurek z masą miętową. Hitem są też misternie plecione koronkowe koszyczki oraz marcepanowe, nawiązujące do tradycji oraz drożdżowe kurki czy barany - wymienia.

Ponieważ na święta coraz częściej wybieramy torty, również i te są niebanalne. Zgodnie z najnowszymi włoskimi trendami zdobione są jadalnymi dekoracjami o kształcie szlifowanych kamieni. Ale są i takie, które kształtem nawiązują do Wielkanocy, jak choćby kolorowa kurka.

Wielkanocny keks z bakaliami

Mazurek z powidłami.
Mazurek z powidłami. Dawid Łukasik

Wielkanocny keks z bakaliami.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki: ciasto: 200 g masła, 7 jajek, 200 g cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 500 g mąki; bakalie: 150 g rodzynek, 200 g orzechów, 150 g skórki pomarańczowej, 50 g daktyli.

Sposób przygotowania: Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Żółtka oddzielamy od białek. Masło ucieramy z cukrem do otrzymania jasnej i puszystej masy. Ciągle ucierając, dodajemy po 1 żółtku. Następnie dodajemy proszek do pieczenia, mąkę, cukier wanilinowy i dokładnie mieszamy. Z białek ubijamy sztywną pianę, 1/3 dodajemy do masy, by rozluźnić ciasto i delikatnie łączymy z pozostałą pianą i pokrojonymi bakaliami oprószonymi mąką. Masę wkładamy do dwóch natłuszczonych i oprószonych mąką pszenną keksówek. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut.

Mazurek z powidłami

Tort śmietanowy w kształcie wielkanocnego jajka.
Tort śmietanowy w kształcie wielkanocnego jajka. Dawid Łukasik

Mazurek z powidłami.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki: 500 g mąki pszennej, 150 g cukru, 250 g masła, 3 jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 5 łyżek powideł śliwkowych lub wiśniowych.

Sposób przygotowania: Na stolnicę przesiewamy mąkę i siekamy ją przy pomocy noża z pokrojonym na mniejsze kawałki zimnym, twardym masłem i cukrem. Następnie wbijamy jajka, dodajemy proszek do pieczenia oraz cukier wanilinowy. Szybko zagniatamy kruche ciasto, formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i schładzamy około 30-60 minut w lodówce. Następnie ciasto rozwałkowujemy i wycinamy 2-3 owalne płaty. Pieczemy je przez około 25 minut w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza. Po ostudzeniu, przekładamy ciasto dowolnymi powidłami. Wierzch mazurka dekorujemy w dowolny sposób, na przykład kandyzowanymi owocami, bakaliami i orzechami i polewamy lukrem.

Tort śmietanowy w kształcie wielkanocnego jajka

Mazurek czekoladowy.
Mazurek czekoladowy. Dawid Łukasik

Tort śmietanowy w kształcie wielkanocnego jajka.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki: biszkopt: 6 jajek, 8 łyżek mąki, 8 łyżek cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia; masa: 500 ml śmietany 90-procentowej, 0,5 szklanki cukru pudru, 2 łyżki żelatyny, 0,5 szklanki wody.

Sposób przygotowania: Białka i żółtka oddzielamy. Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę. Gdy będą bardzo sztywne dodajemy żółtka i miksujemy. Następnie do naczynia z ubitymi jajkami przesiewamy mąkę i proszek do pieczenia. Dodajemy olej i delikatnie mieszamy. W temperaturze 180 stopnie pieczemy przez pół godziny małe krążki różnej wielkości. Żelatynę rozpuszczamy w wodzie. Odlewamy 1/3, resztę studzimy. Śmietanę ubijamy na wysokich obrotach na puszystą masę, dodajemy cukier puder, zimną żelatynę i miksujemy. Krążki biszkopta składamy na kształt jaja, przekładając masą. Częścią masy (możemy ją zabarwić przy pomocy barwników spożywczych) smarujemy wierzch. Polewamy pozostałą ostudzona żelatyną i wstawiamy do lodówki. Schłodzony tort dekorujemy wedle uznania.

Mazurek czekoladowy

Strucla makowa, która zawsze się udaje.
Strucla makowa, która zawsze się udaje. Dawid Łukasik

Mazurek czekoladowy.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki: ciasto: 150 g masła, 200 g mąki, 80 g cukru, 2 żółtka, szczypta soli, 250 g migdałów, orzechów włoskich i laskowych, garść suszonych śliwek bez pestek, po 50 g suszonych fig, moreli i rodzynek; polewa: 200 g gorzkiej czekolady, 250 g masła, 2 łyżki likieru pomarańczowego, 2 łyżki cukru pudru.

Sposób przygotowania: Z przesianej przez gęste sito mąki, masła, cukru, żółtek i soli szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię spożywczą i schładzamy w lodówce przynajmniej pół godziny. Ciasto cienko rozwałkowujemy i wykładamy nim płaską, natłuszczoną blachę. Pieczemy 20-25 minut w temperaturze 190 stopni. Czekoladę łamiemy na kawałki i rozpuszczamy w misce ustawionej na garnku z gotującą się wodą. Gdy czekolada będzie płynna, dodajemy cukier puder, masło, i dokładnie mieszamy. Po zdjęciu z ognia wlewamy likier i mieszamy. Na wystudzonym cieście rozkładamy pokrojone drobniej bakalie, polewamy czekoladą i odstawiamy do zastygnięcia.

Strucla makowa, która zawsze się udaje

Strucla makowa, która zawsze się udaje.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki: ciasto: 500 g mąki pszennej, 200 g cukru, 150 g masła, 5 jaj, 1 szklanka mleka, 30 g drożdży, cukier wanilinowy, szczypta soli; masa makowa: 500 g maku, 50 g rodzynek, 20 g skórki pomarańczowej, 1 olejek migdałowy, 3 jaja, 0,5 szklanki miodu, 0,5 szklanki cukru, 100 g masła.

Sposób przygotowania: Drożdże rozpuszczamy w letnim mleku, mieszamy z dwiema łyżkami mąki i łyżką cukru. Zostawiamy na 30 minut. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy przesianą mąkę, zaczyn i sól. Wyrabiamy, dodając stopione, ostudzone masło. Przykrywamy i odstawiamy, aż podwoi objętość. Mak płuczemy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu 5-10 minut. Odcedzamy i mielimy co najmniej 2 razy. Dodajemy roztopione masło, oba cukry, sparzone bakalie i miód. Smażymy 10-15 minut. Białka ubijamy i łączymy z masą. Ciasto rozwałkowujemy na grubość 1 cm, rozsmarowujemy masę, zostawiając 2 cm przy dłuższych bokach. Zwijamy struclę, smarujemy stopionym masłem. Pieczemy 50 minut w temperaturze 180-200 stopni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie