Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum zaprasza na wystawę "Stalowowolanie - kim jesteśmy"

Zdzisław Surowaniec
Rodzina Jaśkiewiczów z przyjaciółmi na spacerze ulicą C-X, rok 1940. Inżynier Jaśkiewicz w 1945 roku wywieziony do sowieckiego łagru, gdzie zginął.
Rodzina Jaśkiewiczów z przyjaciółmi na spacerze ulicą C-X, rok 1940. Inżynier Jaśkiewicz w 1945 roku wywieziony do sowieckiego łagru, gdzie zginął. Zdzisław Surowaniec
"Stalowowolanie - kim jesteśmy" taki tytuł nosi najnowsza fotograficzna wystawa plenerowa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, zlokalizowana przed Biblioteką Międzyuczelnianą.

Te zdjęcia pozostawały do tej pory w albumach rodzinnych. Dziś możemy je oglądać na wystawie, odnajdywać wiele znajomych twarzy i nazwisk - nie tylko ludzi, których imionami nazwano stalowowolskie ulice czy szkoły. Także tych, o których pamięta tylko grono bliskich: rodziny, przyjaciół, sąsiadów. Wystawa przypomina pierwszych mieszkańców miasta, ich codzienne życie, nie tylko w czasach przedwojennych. Z czterech tysięcy osób, zamieszkujących w 1939 roku Stalową Wolę, do dziś pozostało tutaj około 200 rodzin. To dzieci i wnuki pierwszych mieszkańców. Część z nich udostępniła zdjęcia na tę ekspozycję.

Ale to właśnie oni wszyscy, każdy na swoim polu działania, tworzyli przed wojną nasze miasto. Inżynierowie, robotnicy, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, handlowcy, przedsiębiorcy, urzędnicy - a także kobiety, które pozostawały w domach, urządzały tu rodzinne gniazda, wychowywały dzieci, nawiązywały sąsiedzkie przyjaźnie…

Wystawa dostępna jest od 1 kwietnia i bynajmniej nie jest to nawiązanie do tradycji pierwszokwietniowych żartów, lecz do całkiem poważnej rocznicy. Od 1 kwietnia 1945 bowiem Stalowa Wola posiada prawa miejskie. Starania o te prawa po wojnie trwały niemal tyle czasu, ile przed wojną trwała budowa Stalowej Woli, czyli około 2 lat, a status miasta nadano w roku 1946 z datą wsteczną. Co ciekawe, nim urzędnicy ministerialni wydali odpowiednią decyzję, stalowowolanie powołali burmistrza i zamówili pieczęcie o treści Zarząd Miasta i Rada Miasta. Ten rozdział z historii Stalowej Woli znalazł specjalne miejsce na wystawie.

I jeszcze jedna niespodzianka: po raz pierwszy w formie wydruków wielkoformatowych pokazane są na ekspozycji karykatury przedwojennych pracowników umysłowych Zakładów Południowych. Autorem zabawnych wizerunków jest Bronisław Latawiec - utalentowany rysownik, przed wojną jako student współpracujący z wieloma znanymi pismami satyrycznymi, potem pracownik stalowowolskich zakładów.

Napływającą ze wszystkich stron kraju ludność Stalowej Woli połączyła w jedną społeczność przedwojenna wspólna praca, a potem wojenne trudy, walka z okupantem, samopomoc w sytuacjach krytycznych… I w czasie okupacji, i później, przybywali do miasta nowi mieszkańcy. Ale ci, którzy byli tu pierwsi, zostawili nam nie tylko zakłady, "stare" bloki, szkoły, ulice… zostawili też etos tamtego pokolenia.

Ekspozycja jest pierwszym etapem projektu poświęconego pierwszym mieszkańcom Stalowej Woli. Kolejnymi będą: publikacja, portal internetowy i spotkanie rodzin pionierów, zaplanowane na weekend 19-21 czerwca 2015. Jeszcze można się włączyć do przygotowania publikacji, udostępniając fotografie i wspomnienia, jak i zgłosić udział w spotkaniu rodzin, telefonicznie pod nr 15 842 00 42 lub 15 844 85 56. Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie