Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak płuc, piersi, jelita, prostaty - na co chorujemy w świętokrzyskich powiatach

Iwona Rojek [email protected]
Ustalono, na jakie nowotwory chorujemy w Kielcach i poszczególnych powiatach najczęściej.

Szybkie działanie

Szybkie działanie

Zgłoś do internisty
Dr Paweł Macek zachęca, żeby każdy niepokojący sygnał zgłosić do internisty. Aby poprawić relacje między onkologami, a lekarzami rodzinnymi często organizują szkolenia dla internistów po to, żeby umieli rozpoznać raka i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Medycy mogą zobaczyć materiały z nich na www.Onkoline.pl

Infolinia dla pacjentów
Dyrektor Stanisław Góźdź informuje, że uruchomili specjalny portal Onkoline, który ma na celu przekazywanie informacji z przychodni rodzinnych na Onkologię . Na wypadek, gdyby internista jeszcze go nie została powołana specjalna infolinia dla zaniepokojonych pacjentów. Pod numerem 22 400 22 11, czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 17 . Po przekazaniu sygnału o podejrzeniu choroby lekarze onkolodzy skontaktują się z pacjentem.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii doktor Paweł Macek zebrał bardzo ciekawe dane na temat tego, jaki rodzaj nowotworu dominuje w poszczególnych powiatach naszego regionu. - Pokusiliśmy się o sporządzenie takiej statystyki po to, żeby lepiej zapobiegać zachorowaniom na konkretny rodzaj raka - mówi autor pracy doktor Paweł Macek z Zakładu Epidemiologii Nowotworów. - Warto zauważyć, że 23 procent zachorowalności na złośliwego raka płuc u mężczyzn w powiecie kieleckim jest nawet wyższa, niż w województwie świętokrzyskim, gdzie kształtuje się w granicach 20 procent. Na pewno warto ograniczyć jego główną przyczynę palenie. W Świętokrzyskiem co roku 5 tysięcy nowych osób zapada na różne rodzaje nowotworów, szukamy sposobów na wczesną diagnostykę i uzyskanie szybkiej pomocy.

Nie zwlekać z leczeniem

Ze sporządzenia statystyki zadowolony jest także Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Chorób nowotworowych przybywa, korytarze naszego centrum są pełne pacjentów, na pewno warto się badać, sygnalizować lekarzom rodzinnym, gdy coś nas niepokoi, a nie czekać do ostatniego stadium choroby, z którego trudno będzie się wyleczyć. Takie dane powstały również po to, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę, bo rak piersi może być genetyczny, a z kolei do nowotworu płuc przyczynia się w bardzo w dużym stopniu palenie papierosów. Ludzie o tym wiedzą, ale nie unikają złych nawyków.

- Największą zachorowalność na raka płuc u mężczyzn zanotowano w powiecie opatowskim. Zapadło na ten rodzaj raka aż 26,4 procent spośród chorujących na nowotwór z tego powiatu. Na drugim miejscu - 26 procent znaleźli się mężczyźni z powiatu kazimierskiego, na trzecim 25 procent z powiatu jędrzejowskiego - informuje pracownik Iwona Wawerek, która przyczyniła się także do przygotowania cennych statystyk.

W raku piersi przodują kobiety z powiatu koneckiego, ma go 26,4 procent chorujących w tym powiecie na nowotwór pań, w powiecie ostrowieckim jest nieco mniej - 20 procent kobiet. Trzecim rodzajem nowotworu, który zbiera żniwo, jest nowotwór jelita grubego, na który w powiecie sandomierskim zachorowało 16,9 procent panów spośród wszystkich chorujących na nowotwór. Okazuje się, że ten rodzaj nowotworu nie omija też kobiet. Najwięcej, bo aż w 14, 5 procent dotknął mieszkanki powiatu skarżyskiego, a w 14,3 procent panie z powiatu pińczowskiego. Nie wiadomo dlaczego, ale rak prostaty zaatakował najwięcej, bo aż 18, 5 procent mężczyzn z powiatu staszowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie