Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Rolniczych w Kazimierzy zafundował swoim uczniom praktyczną, żywą lekcję przedsiębiorczości

Adam Ligiecki
Katarzyna Leśniewska z klasy III TE - na zdjęciu z opiekunem - kreowała swoje przedsiębiorcze talenty w firmie ZAGBUD w Sokolinie.
Katarzyna Leśniewska z klasy III TE - na zdjęciu z opiekunem - kreowała swoje przedsiębiorcze talenty w firmie ZAGBUD w Sokolinie. ŁUKASZ GĄDZIK
Już po raz jedenasty z rzędu w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach obchodzono Dzień Przedsiębiorczości. Patronował - sam prezydent.
„Drużyna przyszłych nauczycieli”- pod okiem opiekuna Pawła Paczkowskiego - starała się odkryć kulisy przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej w Czarn
„Drużyna przyszłych nauczycieli”- pod okiem opiekuna Pawła Paczkowskiego - starała się odkryć kulisy przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej w Czarnocinie. ŁUKASZ GĄDZIK

"Drużyna przyszłych nauczycieli"- pod okiem opiekuna Pawła Paczkowskiego - starała się odkryć kulisy przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej w Czarnocinie.
(fot. ŁUKASZ GĄDZIK)

Akcję zorganizowano pod koniec marca, według dobrze sprawdzonego schematu. "Młode wilki biznesu" dotarły... nawet do Małopolski.

Firma z wyboru

Od kuchni wygląda to tak. Uczniowie udają się do wybranych przez siebie firm na kilkugodzinne spotkania. Każdy ma swojego opiekuna - konsultanta, który zapoznaje ucznia ze stanowiskiem pracy, zakresem obowiązków, zadaniami na ten dzień. Rozmawia też z podopiecznym o motywach wyboru, predyspozycjach do wykonywania danego zawodu.

- Konsultanci zapraszają uczniów do współpracy, powierzając im wykonanie prostych zadań. Na przykład takich, jak wysyłanie faksu, wyszukanie informacji w bazie danych, Internecie czy udział w spotkaniu z klientem - wyjaśnia szkolny koordynator projektu Bogusława Lech, nauczycielka Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

Teoria plus praktyka

Zgodnie z ideą Dnia Przedsiębiorczości, uczniowie mogą wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę teoretyczną. Mają szansę wykonywania zadań na wymarzonym stanowisku pracy, co stanowi weryfikację wyboru dalszego kształcenia i planowania kariery zawodowej.

W tym roku wyzwanie podjęło 19 uczniów klasy III Technikum Ekonomicznego Zespołu Szkół Rolniczych. Skierowali swe kroki do firm i instytucji, które wyraziły zgodę na wzięcie udziału w projekcie. W powiecie kazimierskim, ale też w Małopolsce.

Jolanta Kabat i Małgorzata Gołdyn próbowały swoich sił w Urzędzie Miasta w Skalbmierzu.
Jolanta Kabat i Małgorzata Gołdyn próbowały swoich sił w Urzędzie Miasta w Skalbmierzu.

Jolanta Kabat i Małgorzata Gołdyn próbowały swoich sił w Urzędzie Miasta w Skalbmierzu.

Kantor, bank, szkoła

Właśnie w Koszycach, w sklepie o dźwięcznej nazwie Szafirek, kreowały swoją przedsiębiorczość Patrycja Gocyk i Agnieszka Szywała. Aleksandra Kita koniecznie chciała się sprawdzić w kantorze wymiany walut, Weronika Różycka - w biurze rachunkowym w Kazimierzy Wielkiej.

Gdzie grasowały jeszcze "młode wilki biznesu"? Jolanta Kałat i Małgorzata Gołdyn przymierzały się do kariery urzędniczej w skalbmierskim magistracie, Karolina Dubińska liczyła pieniądze w banku w Ciuślicach, a Kinga Jagielnik i Katarzyna Leśniewska próbowały swoich sił w firmie ZAGBUD w Sokolinie.
"Drużyna przyszłych nauczycieli" - w składzie: Karolina Łojowska, Katarzyna Mazur, Artur Kozieł, Kamil Robak, Adam Paczkowski, Eliasz Stępień - trafiła do Szkoły Podstawowej w Czarnocinie. Sekrety Kazimierskiego Ośrodka Sportowego poznawały wspólnie Dominika Gajda, Anna Niemiec i Klaudia Serweta, zaś Aleksandra Bober brylowała w Boblandii w Skalbmierzu.

Inspiracja w cenie

- Dzięki uprzejmości partnerów projektu, firm i instytucji była to żywa lekcja przedsiębiorczości. Pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki danego zawodu, wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Unaoczniła też młodym konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy - podsumowuje akcję Bogusława Lech.

Ale to nie wszystko. Po kilkugodzinnym pobycie na wymarzonym stanowisku pracy uczniowie wrócili do szkoły - na spotkanie wieńczące Dzień Przedsiębiorczości 2015. W rozmowach z opiekunem byli zadowoleni z pobytu w firmach, które ich gościły.

- Dzień Przedsiębiorczości jest dla nas inspiracją - do refleksji nad przyszłością zawodową. Co bardzo ważne, umożliwia pierwsze realne kontakty ze światem pracy - podkreślają uczniowie z Cudzynowic.

Patronuje prezydent

Dzień Przedsiębiorczości organizowany jest w Polsce przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W_Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach odbył się po raz jedenasty. Podejmowane są tu także inne przedsięwzięcia, mające na celu szerzenie treści związanych z wyborem dalszego kształcenia.
- Dla niektórych uczniów to jedyna okazja, by zobaczyć z bliska pracę specjalistów, uzyskać wiedzę na temat danego zawodu - podkreśla dyrektor szkoły Jacek Nowak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie