Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zmień się na zdrowie": Dietetycznie na świątecznym stole. Wypróbuj przepisy dietetyka

Luiza Buras-Sokół
Dietetyk Beata Bartosz poleca wysiewanie i jedzenie rzeżuchy na co dzień, nie tylko w czasie Wielkanocy.
Dietetyk Beata Bartosz poleca wysiewanie i jedzenie rzeżuchy na co dzień, nie tylko w czasie Wielkanocy. fot. Łukasz Zarzycki
Specjalnie dla uczestników naszej akcji "Zmień się na zdrowie", ale także dla wszystkich Czytelników dbających o linię dietetyk Beata Bartosz przygotowała przepisy na świąteczne potrawy o obniżonej kaloryczności.

- Przepisy, które proponuję uczestnikom, a także czytelnikom mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych potraw wielkanocnych. Są to dania nawiązujące do tradycji, ale zdrowsze i mniej kaloryczne - mówi nasza ekspertka. Potrawy według jej przepisów każdy może przyrządzić samodzielnie w domu. Z pewnością posmakują one całej rodzinie, a ci, którzy dbają o linię lub są w trakcie odchudzania nie będą już musieli odmawiać sobie jedzenia.

Mit o jajkach
Chyba nikt nie wyobraża sobie tradycyjnego, wielkanocnego stołu bez jajek. To podstawa naszych świątecznych potraw. - Dietetycy i specjaliści żywienia podkreślają, że jajka, mimo wielu skrajnych opinii, są jednak produktem zdrowym. Zawarty w nich cholesterol to nie zabójca, nasza wątroba sama wytwarza go więcej - tłumaczy Beata Bartosz i zachęca do jedzenia jajek.

Cholesterol zawarty w jajkach tylko w niewielkiej ilości przedostaje się do naszego układu krwionośnego. Dotąd jednoznacznie nie stwierdzono związku między jedzeniem jajek a chorobą serca. Jajka zawierają nie tylko wysokiej jakości białko, ale też choinę, która korzystnie wpływa na pamięć oraz chroniącą wzrok luteinę.

- Po jajka możemy więc śmiało sięgać podczas Wielkanocy, należy jedynie uważać, z czym jej jemy. Z popularnego dodatku, jakim jest majonez radziłabym zrezygnować. To produkt ciężki, bardzo kaloryczny. Świetnie natomiast do jajek pasuje wszelkiego rodzaju zielenina, kiełki, rzeżucha - podkreśla dietetyk Beata Bartosz.

A po świętach...
Zdradza też sposoby na zażegnanie bólu brzucha i uczucia pełności po zbyt obfitym świętowaniu. - Szklanka ciepłej wody po posiłku przyniesie ulgę, ponieważ rozluźni żołądek i przyspieszy trawienie. Przemianę materii poprawi też napar z imbiru. Świeży starty korzeń wystarczy zalać wrzątkiem lub herbatą - radzi Beata Bartosz.

Podobne działanie mają majeranek czy kminek - zioła, które warto dodać do wielkanocnych mięs i zup. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych wzdęć. Majeranek działa żółciopędnie, ułatwia więc trawienie tłustych potraw. Kminek natomiast niweluje skurcze żołądkowo-jelitowe, hamuje rozwój niektórych bakterii.

- Zamiast kolorowych napojów do wielkanocnych posiłków możemy podać herbatkę z mięty lub rumianku. To znacznie bardziej przysłuży się naszemu organizmowi - radzi ekspertka programu "Zmień się na zdrowie".

Przepisy Beaty Bartosz

Zdrowa łączka

O rzeżusze mało się mówi w gastronomii i gdyby nie święta wielkanocne, pewnie byśmy o niej zapomnieli. Zupełnie niesłusznie, bo to przecież prawdziwa kopalnia witamin i żelaza!
Samej witaminy C rzeżucha ma tyle, co sok z cytryny, ma również bardzo dużo wapnia i ogromne ilości siarki (swój specyficzny, nieco cierpki zapach zawdzięcza glikozydowi izosiarkocyjanowemu). Dietetycy polecają rzeżuchę jako wyjątkowo ważne źródło łatwo przyswajalnego jodu. Dodatkowo zielone listki wspomagają trawienie.
Tę bombę witaminową każdy może wyhodować w swoim domu, w dodatku warto to robić przez cały rok, a nie jedynie przed świętami wielkanocnymi. Wystarczy nasiona rzeżuchy wysiać na wilgotny płatek ligniny, białą bibułkę, płatki kosmetyczne czy kawałek waty i przykryć przezroczystą folią spożywczą, dzięki czemu szybko wykiełkują. Należy ustawić ją w ciepłym miejscu i codziennie podlewać. Po czterech dniach rzeżucha nadaje się do spożycia, jednak jemy tylko część zieloną listków, bez korzonków, bo te zawierają toksyny.

Deser à la pascha
Składniki: 2 duże opakowania serka homogenizowanego waniliowego, 1 łyżka żelatyny, 50g rodzynek, 50g migdałów, 50g suszonych moreli, 50g suszonej żurawiny, 5 połówek brzoskwiń z puszki, otarta skórka z cytryny.

Rodzynki namoczyć w gorącej wodzie. Migdały sparzyć, obrać ze skórki i posiekać. Morele pokroić w paseczki. 4 połówki brzoskwiń odsączyć i pokroić w kostkę. Żelatynę rozpuścić w 4 łyżkach gorącej wody, lekko przestudzić, dodać do serka i dobrze wymieszać. Następnie dodać bakalie, brzoskwinie, otartą skórkę z cytryny i całość delikatnie wymieszać. Masę serową umieścić w foremce (najlepiej silikonowej) i wstawić do lodówki do stężenia.
Po wyjęciu z foremki paschę udekorować paskami brzoskwini.

Jajka w koszulkach z łososiem
Składniki: 4 jajka, 4 plastry wędzonego łososia, 1 opakowanie roszponki, 2 łyżki oleju z pestek dyni, 1 łyżka octu winnego, 1 łyżka musztardy francuskiej, 3 łyżki octu.

Ugotować jajka w koszulkach: w niskim szerokim rondlu zagotować wodę z octem. Jajka po kolei wybić do filiżanki - tak aby nie uszkodzić żółtka, następnie zdecydowanym ruchem przelać do wrzątku. Gdy białko się zetnie przykryć pokrywką i gotować 3-4 minuty. Jajka delikatnie wyjmować łyżką cedzakową na ręcznik papierowy. Na talerzach rozłożyć wypłukaną roszponkę. Z octu winnego, oleju i musztardy zrobić sos i skropić nim sałatę. Na roszponce ułożyć w kształcie gniazda plaster łososia, a na nim umieścić odsączone jajko.

Pasztet z soczewicy
Składniki: 1,5 szklanki zielonej soczewicy, 5-6 marchewek, 1 pietruszka, 1/2 selera, 2 cebule, 2-3 ząbki czosnku, 2 jajka, olej "Kujawski", świeży koperek, tymianek, mielona kolendra, pieprz, sól.

Soczewicę ugotować do miękkości (około pół godziny) i odcedzić. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić wraz ze zmiażdżonym czosnkiem na niewielkiej ilości oleju. Warzywa zetrzeć na tarce z dużymi otworami, dodać do cebuli i dusić mieszając do lekkiego zmięknięcia. Soczewicę zmiksować na gładką masę, dodać uduszone warzywa, drobno posiekany koperek, jajka, zioła, przyprawy i całość wymieszać. Piec w podłużnej foremce (natłuszczonej i obsypanej bułką tartą) około 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Babka jogurtowa
Składniki: 4 jajka, 350 gramów cukru, 450 gramów mąki, 300 gramów jogurtu naturalnego, 200 mililitrów oleju, 100 gramów migdałów, 50 gramów rodzynek, 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Migdały zalać gorąca wodą, odczekać 15 minut i obrać ze skórki, posiekać. Rodzynki namoczyć, osuszyć i oprószyć mąką. Jaja ubić z cukrem, dalej ubijać z jogurtem, olejem, mąką i proszkiem do pieczenia. Na końcu dodać bakalie. Ciasto przełożyć do formy babkowej z kominkiem. Piec około 45 minut w temperaturze 180 stopni.

Sałatka z fenkułem i jabłkiem
Składniki: 1 fenkuł, jedno jabłko, 3-4 zielone liście kapusty pekińskiej, 50g rozdrobnionych orzechów włoskich, 10-15 sztuk ciemnych winogron, 3 łyżki oliwy, 1 łyżka octu jabłkowego, 1 łyżka płynnego miodu, sok z cytryny.

Fenkuł drobno pokroić. Jabłko (nie obrane) podzielić na ćwiartki i po usunięciu gniazda nasiennego pokroić na cieniutkie plasterki. Fenkuł i jabłko skropić sokiem z cytryny. Liście kapusty drobno poszatkować. Winogrona przeciąć na połówki. Wymieszać wszystkie składniki w salaterce razem z orzechami. Sałatkę skropić sosem z oliwy, octu i miodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie