Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne atrakcje turystyczne w gminie Chęciny. Powstanie geoturystyczny obiekt na skalę europejską?

Paulina Baran [email protected]
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski spotkał się z przedstawicielami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Zarządu Województwa  Świętokrzyskiego, Kazimierzem Kotowskim.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski spotkał się z przedstawicielami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierzem Kotowskim. Łukasz Zarzycki
W Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach odbyło się spotkanie władz województwa z władzami samorządu chęcińskiego oraz przedstawicielami Akademii Górniczo-Hutniczej i Polskiej Akademii Nauk w sprawie propozycji udostępnienia Edukacyjnego Rezerwatu Przyrody Góra Miedzianka.

Co to za góra?

Co to za góra?

Góra Miedzianka stanowi 25-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej o częściowej ochronie. Został utworzony dla zachowania względów naukowych i dydaktycznych wzniesienia. To najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego. Wieńczą go trzy skalne szczyty. Najwyższy, zachodni liczy 365 m nad poziomem morza. Roztacza się stamtąd sięgająca kilkudziesięciu kilometrów panorama na Góry Świętokrzyskie

Patrząc od strony północnej można dopatrzeć się w kształcie Miedzianki, podobieństwa do tatrzańskiego Giewontu, dlatego też bywa nazywana żartobliwie "Giewontem Świętokrzyskim". W przeszłości nosiła również nazwę Wielkiej Sowy i Góry Miedzińskiej. Początki eksploatacji zalegających tu złóż, giną w mrokach historii. W lustracji starostwa chęcińskiego, dokonanej w roku 1569, istnieje opis: "czwarta góra jest za wioską miejską Polichnem, którą zowią Miedzianką i tamże są huty miejskie. W tej górze kruszec miedziany bardzo dobry, srebra ma niemało. Lazur przy nim bardzo kosztowny i zielenica bardzo cudna. Z tej góry za inszych czasów bardzo wiele skarbów wychodziło i dziś ich jest wiele, ale trzeba robić, jenoby trzeba nakładu wielkiego". Istnieje również przekaz o znalezieniu, około 1902 roku przez Stanisława Łaszczyńskiego, skarbu składającego się z monet rzymskich. Monety odkryto podczas eksploatacji starej hałdy na południowym zboczu Miedzianki, gdzie odsłonięto ślady dawnych robót górniczych.

Wszystko wskazuje na to, że w gminie Chęciny powstanie kolejny geoturystyczny obiekt na skalę europejską. Jak wspólnie ustalono, na przełomie kwietnia i maja zostanie podpisany list intencyjny mówiący o realizacji projektu.

Chcą otworzyć sztolnie

Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, profesor Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie wraz z współpracownikami spotkali się w gabinecie członka Zarządu Województwa Kazimierza Kotowskiego. Tutaj długo rozmawiano na temat zawiązania współpracy w celu realizacji projektu otwarcia dla turystów sztolni "Zofia" i "Teresa".

- Studenci, którzy przyjadą do Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej z całą pewnością będą chcieli zobaczyć te sztolnie. Tym bardziej, że to właśnie tutaj mamy najstarsze ślady górnictwa kruszcowego w Polsce. Jest to rzecz unikatowa i zachowanie jej jest bardzo ważne - podkreślał podczas prezentacji koncepcji zagospodarowania Góry Miedziana profesor Tadeusz Słomka.

Słowa rektora potwierdził Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

- Nasza gmina to prawdziwy "raj dla geologów". Nie bez przyczyny utworzyliśmy w 2008 roku Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego, a następie przystąpiliśmy do partnerstwa budowy Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. Zdaję sobie sprawę, że zagospodarowanie podziemi Góry Miedzianka pozwoliłoby na stworzenie nietuzinkowego produktu turystycznego, którego głównym celem byłaby jednak edukacja górnicza i geologiczna o walorach tego miejsca. Jestem przekonany, że przy wsparciu tak dużego ośrodka naukowego jakim jest Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie, uda nam się przeprowadzić kompleksowe zagospodarowanie tego unikatowego miejsca - powiedział Burmistrz Jaworski.

- Wspólnie chcemy stworzyć turystyczną trasę podziemnymi korytarzami Góry Miedzianka - poinformował Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. - Z całą pewnością będzie to niesamowita gratka nie tylko dla miłośników geologii, ale również dla pozostałych turystów - podkreślał Burmistrz Jaworski.

Pod wrażeniem pomysłu zagospodarowania Miedzianki był Kazimierz Kotowski. - Gmina Chęciny umiejętnie łączy dbałość o zabytki historii tej naziemnej jak i podziemnej, stając się tym samym perłą turystyczną regionu. Wszystko wskazuje na to, że szykuje się nam kolejne ważne miejsce na mapie turystycznej województwa. Otwarcie sztolni ukrytych we wnętrzu Miedzianki będzie kontynuacją działań związanych z atrakcyjnością tego regionu. Jestem przekonany, że nasza współpraca pójdzie w dobrym kierunku - deklarował Kazimierz Kotowski.

Niebawem kolejne ustalenia

Jak wspólnie ustalono podczas spotkania, na przełomie kwietnia i maja zostanie podpisany list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz realizacji inwestycji, w ramach której założono stworzenie turystycznej trasy powierzchniowej w rezerwacie, udostępnienie dwóch sztolni, rozbudowę Muzeum Tradycji Górnictwa Kruszcowego oraz kompleksowy remont wieży szybowej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie