Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architekci ze Szwajcarii zmienią centrum Gorzyc

Klaudia Tajs [email protected]
Rewitalizacja centrum osiedla Gorzyce obejmie także plac handlowy, któremu jak mówią mieszkańcy do wizytówki daleko.
Rewitalizacja centrum osiedla Gorzyce obejmie także plac handlowy, któremu jak mówią mieszkańcy do wizytówki daleko. Klaudia Tajs
Dwóch architektów pracujących w Szwajcarii przygotowało za darmo koncepcję przebudowy centrum osiedla Gorzyce.

Temat rewitalizacji centrum osiedla Gorzyce był już poruszany przez poprzednie samorządy. Nad tematem pochylał się wójt Stanisław Krawiec i jego następca Marian Grzegorzek. Jednak sugerowane koncepcje nie sprawdzały się, a kolejni architekci, którzy pojawiali się w Urzędzie Gminy twierdzili, że trudno zagospodarować wielką płytę, jaka dominuje w centrum osiedla.

Teraz do zagadnienia podchodzi wójt Leszek Surdy, który przypomina, że z podobnym problemem zmagały się miasta w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie także budowano w wielkiej płycie. - Tam przeprowadzono rewitalizację i to z powodzeniem - przekonuje wójt Leszek Surdy. - Co ciekawe przy tych projektach pracowali młodzi architekci z Polski.

Podobną koncepcję zmian opracowali Bartosz Bukowski i Łukasz Pawlicki, pracujący obecnie w dużym biurze projektowym w Zurychu. Przygotowali oni bezpłatnie nową koncepcję zagospodarowania centrum osiedla. Koncepcja ma zachęcającą nazwę "Osiedle zielony ogród". - Jesteśmy po pierwszych pracach i wykonaniu pierwszej koncepcji - zdradza wójt Surdy. - Prace będą prowadzone od Placu Handlowego do budynku, w którym działa Centrum Wsparcia. Zmiany planujemy przeprowadzić nie w cztery lata, ale minimum w osiem, a nawet 12 lat. Będziemy opierali się na wzorach, od których osiedle powstało, czyli od architektury modernistycznej. Gdy budowano zakład w Gorzycach w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, właściciele zakładu pochodzący z Warszawy wprowadzili modernistyczną architekturę. Kadra kierownicza posiadała u nas swoje wille. Szkoda, że do tej chwili zachowały się praktycznie dwa budynki. Jeden z nich do willa pana Mieszczańskiego. Został trochę zmieniony, ale być może uda nam się go odnowić i przywrócić do stanu sprzed 1939 roku.

Wzdłuż rewitalizowanego terenu, gdzie będzie obszar zielony i deptak, wplecione zostaną budynki dwukondygnacyjne. Na parterze znajdzie się część handlowo-usługowa. Na piętrze część mieszkalna. W ten sposób pomysłodawcy będą chcieli zamknąć projekt.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Propozycje młodych architektów są konsultowane z przedstawicielami miejscowych zakładów pracy i przedsiębiorcami. Lista podmiotów, które mogą się w sprawie rewitalizacji wypowiedzieć jest bardzo długa. - Chcemy wysłuchać ich pomysłów i sugestii, bo to, co jest teraz przyniesione, to nie jest ostateczna propozycja - dodaje wójt. - Chcemy zrobić tak, aby było to funkcjonalne i dobre dla wszystkich. Dla seniorów, małych dzieci i młodzieży. Dla policji i kibiców sportowych.

Władze gminy zapewniają, że każdy może zgłosić swoje sugestie i pomysły w kwestii przebudowy centrum osiedla. Być może skorzystają z nich w części lub całości. Wszystkie sugestie będą analizowane przez urzędników i architektów.

Rewitalizacja będzie wymagała dużych nakładów finansowych, dlatego projekt będzie realizowany etapami, a pieniądze będą pochodziły z różnych źródeł, także z projektów miękkich.

Zmieniając wizerunek centrum osiedla Gorzyc, architekci oraz przedstawiciele lokalnego samorządu planują wykorzystać budulec i materiał charakterystyczny dla Gorzyc. Będzie to cegła, beton płukany czy żwir. Kostka brukowa będzie używana sporadycznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie